Հայաստանում ռուսերենի իմացությունն ամբողջությամբ բավարար է. Արա Բաբլոյանն արձագանքել է Վոլոդինի հայտարարությանը
Հայաստանում ռուսերենի իմացությունն ամբողջությամբ բավարար է. Արա Բաբլոյանն
արձագանքել է Վոլոդինի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն արձագանքել է Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Վյաչսլավ Վոլոդինի հայտարարությանը, որով նա առաջարկել էր Հայաստանի իշխանություններին՝ Ռուսաստանում հայկական վարորդական իրավունքների հարցը լուծելու համար ռուսերենին պետական լեզվի կարգավիճակ տալ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հացմանն ի պատասխան տեղեկացրեց ՀՀ ԱԺ Հանրային կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը՝ նշելով, որ Արա Բաբլոյանը տեղում է հակադարձել Վոլոդինին և ասել, որ նման հարց ՀՀ օրակարգում չի սպասվում:
«ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղում հակադարձեց՝ պնդելով, որ ՀՀ օրակարգում նման հարց չկա ու չի էլ սպասվում։ Հայաստանում բոլոր դպրոցներում սովորում են ռուսերեն, ուստի ռուսերենի իմացությունը ամբողջությամբ բավարար է։ Կողմերը պայմանավորվեցին հարցին անդրադառնալ ապագայում»,-ասաց Բաբայանը։
2017 թվականի հունիսի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտել օտարերկրյա վարորդական իրավունք ունեցող վարորդներին ՌԴ-ի տարածքում աշխատելն արգելող օրենքը։ Հուլիսի 14-ին, Պետդուման օրենք է ընդունել, որի համաձայն՝ Ղրղզստանի, ինչպես նաեւ այլ երկրների քաղաքացիներին, որտեղ ռուսերենը պետական լեզու է, թույլատրվում է Ռուսաստանի տարածքում վարորդ աշխատել ազգային վարորդական իրավունքների հիման վրա։ ՌԴ պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել է Հայաստանի իշխանություններին երկրում օրենսդրորեն պաշտոնական կարգավիճակ տրամադրել ռուսերեն լեզվին, որպեսզի Ռուսաստանի տարածքում հնարավոր լինի ճանաչել հայկական վարորդական իրավունքները:

Знание русского языка в Армении вполне удовлетворительное: Ара Баблоян ответил на заявление Володина
Знание русского языка в Армении вполне удовлетворительное: Ара Баблоян ответил на
заявление Володина
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян ответил на заявление спикера Госдумы России Вячеслава Володина, в котором последний предложил Армении дать русскому языку статус официального языка, чтобы армянские водительские права были официально признаны в РФ.
В ответ на запрос Арменпресс об этом сказал руководитель отдела по связям с общественностью парламента Армении Арсен Бабаян, отметив, что Баблоян ответил на это заявление Володина прямо на встрече, сказав российскому политику, что такой вопрос не стоит в повестке дня Армении
«Спикер парламента ответил, что такой проблемы нет и не ожидается в повестке дня Армении. Русский язык преподается во всех школах Армении, поэтому знание русского языка вполне достаточно. Стороны согласились затронуть этот вопрос в будущем », - сказал Бабаян.
С 1 июня 2017 года вступил в силу российский закон, запрещающий лицам, имеющим иностранные водительские права, водить машины в России. 14 июля парламент России принял закон, согласно которому гражданам стран, где русский является официальным языком, например, Киргизстан, разрешено работать над своими национальными правами.