Հայաստանում ռուսերենի իմացությունն ամբողջությամբ բավարար է. Արա Բաբլոյանն արձագանքել է Վոլոդինի հայտարարությանը
Հայաստանում ռուսերենի իմացությունն ամբողջությամբ բավարար է. Արա Բաբլոյանն
արձագանքել է Վոլոդինի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն արձագանքել է Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Վյաչսլավ Վոլոդինի հայտարարությանը, որով նա առաջարկել էր Հայաստանի իշխանություններին՝ Ռուսաստանում հայկական վարորդական իրավունքների հարցը լուծելու համար ռուսերենին պետական լեզվի կարգավիճակ տալ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հացմանն ի պատասխան տեղեկացրեց ՀՀ ԱԺ Հանրային կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը՝ նշելով, որ Արա Բաբլոյանը տեղում է հակադարձել Վոլոդինին և ասել, որ նման հարց ՀՀ օրակարգում չի սպասվում:
«ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղում հակադարձեց՝ պնդելով, որ ՀՀ օրակարգում նման հարց չկա ու չի էլ սպասվում։ Հայաստանում բոլոր դպրոցներում սովորում են ռուսերեն, ուստի ռուսերենի իմացությունը ամբողջությամբ բավարար է։ Կողմերը պայմանավորվեցին հարցին անդրադառնալ ապագայում»,-ասաց Բաբայանը։
2017 թվականի հունիսի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտել օտարերկրյա վարորդական իրավունք ունեցող վարորդներին ՌԴ-ի տարածքում աշխատելն արգելող օրենքը։ Հուլիսի 14-ին, Պետդուման օրենք է ընդունել, որի համաձայն՝ Ղրղզստանի, ինչպես նաեւ այլ երկրների քաղաքացիներին, որտեղ ռուսերենը պետական լեզու է, թույլատրվում է Ռուսաստանի տարածքում վարորդ աշխատել ազգային վարորդական իրավունքների հիման վրա։ ՌԴ պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել է Հայաստանի իշխանություններին երկրում օրենսդրորեն պաշտոնական կարգավիճակ տրամադրել ռուսերեն լեզվին, որպեսզի Ռուսաստանի տարածքում հնարավոր լինի ճանաչել հայկական վարորդական իրավունքները:

Parliament Speaker to Russian Duma Chairman– “Knowledge of Russian is sufficient in Armenia”
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Ara Babloyan, Speaker of Armenia’s Parliament responded to the statement of Russia’s State Duma Speaker Vyacheslav Volodin, whereby the latter had suggested Armenia to grant Russian language an official status in order for Armenian driving licenses to be valid there.
In response to ARMENPRESS’ inquiry, head of the PR department of the Parliament Arsen Babayan said Babloyan has responded during the meeting by telling the Russian politician that such an issue is not expected in Armenia’s agenda.
“The Parliament speaker responded, stating that there is no such issue and it’s not expected either in Armenia’s agenda. Russian is taught in all schools of Armenia, therefore the knowledge of Russian is completely sufficient. The sides agreed to touch upon the issue in the future”, Babayan said.
From June 1, 2017, a Russian law came into force banning people having foreign driving licenses in Russia. On July 14, the parliament of Russia passed a law according to which citizens of countries where Russian is an official language, for instance Kirgizstan, are allowed to work on their national licenses.