Հայաստանը շուտով ոսկու բավականին լուրջ պաշարներ կունենա. Արթուր Ջավադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շատ շուտով ունենալու է բավականին լուրջ ոսկու պաշարներ: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: «Ես մի տարի առաջ էլ հայտարարել եմ: Հիմա մենք ծրագիր ենք իրականացնում համաշխարհային ճանաչում ունեցող շատ լուրջ ընկերության հետ: Հիմա կառուցում ենք աֆինաժի  (արդյունաբերական եղանակով ազնիվ մետաղների ստացում զտման միջոցով-խմբ.) գործարան: Շատ լուրջ գործարան է լինելու, որի մենեջմենթն իրականացնելու համաշխարհային շատ լուրջ ընկերություն: Ես համոզված եմ, որ շատ շուտով մենք ունենալու ենք շատ ավելի շատ ոսկու պաշարներ, քան ունեցել ենք մինչև 2004 թ.»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ջավադյանը:
Նա հայտնեց, որ 2004 թ. Հայաստանի ոսկու պաշարն եղել է ընդամենը 1.6 տոննա: «Այդ պահին մեր ոսկու պաշարները վաճառելը ճիշտ քայլ է եղել, որովհետև այն եկամուտը, որ մենք ստացել ենք ու փոխանցել ենք պետական բյուջե, շատ լուրջ թիվ է եղել»,- մանրամասնեց Արթուր Ջավադյանը:
Նա հավելեց, որ գործարանի կառուցման ավարտից հետո ակնկալում են ունենալ ոսկու շատ ավելի լուրջ պաշար, քանի որ այդ գործարանի հնարավորությունը տարեկան մինչև 10 տոննա է:

Скоро у Армении появятся серьезные запасы золота: председатель ЦБ Армении Артур Джавадян
Очень скоро у Армении появятся серьезные запасы золота. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в НС Армении сказал председатель ЦБ Армении Артур Джавадян.
«Я говорил об этом год назад. Сейчас мы осуществляем программу с всемирно-признанной международной компанией. Сейчас мы строим завод по афинажу (промышленная выработка благородных металлов – ред.). Это будет очень серьезный завод, менеджмент будет осуществляться  признанной международной компанией.  Я уверен, что скоро у Армении появятся серьезные запасы золота – больше, чем до 2004 года»,- сказал председатель ЦБ Армении Артур Джавадян.
По его словам, в 2004 году золотой резерв Армении равнялся всего 1.6 тонне. «Продажа в тот момент золотого резерва была правильным шагом, поскольку в госбюджет была передана серьезная сумма»,- сказал председатель ЦБ Армении Артур Джавадян.
По его словам, по завершении строительства обогатительного комбината золотые резервы возрастут, поскольку мощность комбината – до 10 тонн золота в год.