Հայաստանը շուտով ոսկու բավականին լուրջ պաշարներ կունենա. Արթուր Ջավադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շատ շուտով ունենալու է բավականին լուրջ ոսկու պաշարներ: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: «Ես մի տարի առաջ էլ հայտարարել եմ: Հիմա մենք ծրագիր ենք իրականացնում համաշխարհային ճանաչում ունեցող շատ լուրջ ընկերության հետ: Հիմա կառուցում ենք աֆինաժի  (արդյունաբերական եղանակով ազնիվ մետաղների ստացում զտման միջոցով-խմբ.) գործարան: Շատ լուրջ գործարան է լինելու, որի մենեջմենթն իրականացնելու համաշխարհային շատ լուրջ ընկերություն: Ես համոզված եմ, որ շատ շուտով մենք ունենալու ենք շատ ավելի շատ ոսկու պաշարներ, քան ունեցել ենք մինչև 2004 թ.»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ջավադյանը:
Նա հայտնեց, որ 2004 թ. Հայաստանի ոսկու պաշարն եղել է ընդամենը 1.6 տոննա: «Այդ պահին մեր ոսկու պաշարները վաճառելը ճիշտ քայլ է եղել, որովհետև այն եկամուտը, որ մենք ստացել ենք ու փոխանցել ենք պետական բյուջե, շատ լուրջ թիվ է եղել»,- մանրամասնեց Արթուր Ջավադյանը:
Նա հավելեց, որ գործարանի կառուցման ավարտից հետո ակնկալում են ունենալ ոսկու շատ ավելի լուրջ պաշար, քանի որ այդ գործարանի հնարավորությունը տարեկան մինչև 10 տոննա է:

Armenia will soon have significant gold reserves – Central Bank President
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Armenia will soon have significant gold reserves, President of the Central Bank of Armenia (CBA) Artur Javadyan told reporters in the Parliament, Armenpress reported.
“I announced this a year ago. Now we carry out a project with a well-known global company. Currently we construct an affinage plant. It is going to be a very significant plant the management of which will be carried out by a well-known global company. I am convinced that we will have much more gold reserves very soon than we had until 2004”, the CBA President said.
He informed that in 2004 Armenia has overall 1.6 tons of gold reserves. “At that moment it was a right step to sell our gold reserves since the revenue we received and transferred to the state budget was a very serious figure”, Artur Javadyan said, adding that after the construction of the plant they expect to have much more gold reserves since that plant has a capacity of up to 10 tons annually.