Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հաստատել է Հայաստանին 21.6 միլիոն դոլարի վարկի տրամադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհուրդը հաստատել է 2017թ. Հայաստանին հատկացվելիք վարկային միջոցների չափը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը արձանագրում է, որ Հայաստանի իշխանությունները եկամուտների մոբիլիզացման և ծախսերի արդյունավետության բարձրացման միջոցով շարունակում են իրականացնել արդյունավետ հարկաբյուջետային քաղաքականություն և հավատարիմ մնալ ստանձնած պարտավորություններին:
Ակնկալվում է, որ տնտեսական ակտիվությունը 2017 թվականին  կբարձրանա, չնայած առկա ռիսկերին և մարտահրավերներին: Հիմնադրամն արձանագրում է, որ ներքին մրցակցության ամրապնդումը և բարեփոխումները կարևոր են մասնավոր հատվածի զարգացմանն ու տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը նպաստելու համար:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհուրդն  ավարտել է Հայաստանում տնտեսական կատարողականի  վերաբերյալ  հինգերորդ և վերջնական ստուգումը  3-ամյա «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» ծրագրի շրջանակներում: Վերանայման գործընթացի ավարտը հնարավորություն է տալիս Հայաստանի  իշխանություններին 21.6 միլիոն դոլարի վարկային միջոցներ ներգրավել: Հիմնադրամը 2014թ. մարտին հաստատել է Հայաստանի հետ «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» եռամյա ծրագիրը (111.57 միլիոն դոլար):

YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. The Executive Board of the International Monetary Fund (IMF) completed today the fifth and final review of Armenia’s economic performance under a three-year arrangement under the Extended Fund Facility (EFF). The completion of the review allows the authorities to draw the equivalent of SDR 15.69 million (about US$21.6 million). Armenia’s three-year extended arrangement for SDR 82.21 million (about US$111.57 million at the time of approval of the arrangement) was approved on March 7, 2014.
Following the Executive Board discussion on Armenia, Mr. Tao Zhang, Deputy Managing Director and Acting Chair, said:
“Armenia has been facing challenging external conditions which have contributed to subdued domestic demand, weak fiscal revenues, and deflationary conditions. Nonetheless, program performance has been satisfactory. All end-December 2016 quantitative performance criteria, indicative targets, and structural benchmarks were met. Economic activity is expected to pick up in 2017 and over the medium term, however, downside risks and significant structural challenges remain”. He added that the authorities remain committed to maintaining a prudent medium-term fiscal path by enhancing revenue mobilization and increasing efficiency in spending.