Հայաստանում պատվաստումների պատշաճ դիմում են 93-94 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում պատվաստումները պատշաճ ժամանակին կատարվում են հիմնականում 93-94 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփելով «Իմունկանխարգելման եվրոպական շաբաթ»-ը` ասաց, որ միջոցառումը կազմակերպվել է, որպեսզի հանրությունը իրազեկ լինի, խոսվի իմունիզացիայի հաջողության մասին: «Մեր հանրապետությունում վերջին տարիներին անցկացված իմունիզացիաները բերեցին նրան, որ մենք արդեն ամենաքիչը 5 տարի է, ինչ կարմրուկի տեղական դեպքեր չենք գրանցում: Այն դեպքերը, որոնք արձանագրվում են Հայաստանում, հիմնականում մեր հարևան երկրներից ներկրված հիվանդություններ են»,- ընդգծեց Խաչատրյանը:
Այսօր ավարտվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) եվրոպական գրասենյակի կողմից հայտարարված իմունիզացիայի շաբաթը: Սերգեյ Խաչատրյանի խոսքով՝ իմունկանխարգելման շաբաթվա ընթացքում բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվել` անց են կացվել քննարկումներ, մադկանց տեղեկացվել է կարևորության մասին, ինչպես նաև հատուկ միջոցառումներ են անցկացվում լրագրողների հետ:
«Իմունիզացիայի լավ արդյունքների հասնելու համար շատ հաճախ պետք է իրականացվեն նման միջոցառումներ: Այս հարցով աշխարհում տարբեր մոտեցումներ կան, օրինակ՝ ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, եթե երեխան պատվաստված չէ, ապա նրան չեն թողնի հանրային դպրոց հաճախել: Լատինական Ամերիկայի երկրներից մեկում էլ վակցինացիայից հրաժարումը կարող է հասցնել ծնողների ձերբակալության»,- նշեց Խաչատրյանը:
Պատվաստումներից հետո առաջացող ռեակցիաների վերաբերյալ Առողջապահության նախարարի տեղակալն ասաց, որ վակցինացիայի հետևանքով ջերմություն է առաջանում, դա նորմալ է և դրանից վախենալ պետք չէ:
«Եթե ոչ կանխատեսելի ռեակցիաներ են եղել պատվաստումից հետո, ապա երեխային պետք է տանել բուժհաստատություն: Երկար տարիների ընթացքում Հայաստանում ծանր հետևանքներ ունեցող ռեակցիաների դեպքեր բարեբախտաբար չեն արձանագրվել»,- ասաց Սերգեյ Խաչատրյանին:
Նա ընդգծեց, որ նորակոչիկների պատվաստումը նախկինում իրականացվում էր հավաքակայանում, իսկ  հիմա ամբողջությամբ առողջապահության համակարգի ներքո է:

Timely vaccinations being made by 93-94% in Armenia
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. The timely vaccinations in Armenia are being made at 93-94%, Deputy Healthcare Minister Sergey Khachatryan told reporters summarizing the results of European Immunization Week, reports Armenpress.
Sergey Khachatryan said the event aimed at making the public informed about the immunization and its success. “The immunizations conducted in Armenia in the last years reached the point that it is already at least 5 years we don’t record measles cases. The cases that are registered in Armenia are mainly the diseases spread from the neighboring countries”, he said.
Today the World Health Organization’s European Immunization Week ends. Khachatryan said a number of events were held during this Week, such as discussions were held, people were informed about the importance of immunization, as well as special events are being held with reporters.
“In order to reach good results in immunization, such events must be frequently held. There are various approaches on this issue in the world, for instance in US, Russia if a child is not vaccinated, he/she will not be allowed to attend school. In one of the countries of Latin America refusal from vaccination can result in arrest of parents”, the Deputy Minister said.
As for the reactions caused by vaccinations, the Deputy Minister said there can be a temperature after it, however, it is normal and there is no need to afraid of it.
“If the vaccination results in unpredictable reactions, a child must be taken to hospital. Fortunately, during these years no such incidents have been registered in Armenia”, Sergey Khachatryan said.