Լուկաշենկոն նշել Է ԵԱՏՄ-ում ապրանքաշրջանառության նվազման պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել Է, որ ԵԱՏՄ-ում ապրանքաշրջանառության անկման պատճառ Է դարձել հովանավորությունը, եւ երկրներին կոչ Է արել միավորել ջանքերը տնտեսական խնդիրների հաղթահարման համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ցավոք,, հովանավորությունը բացասաբար Է ազդել ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում, ինչը հանգեցրել Է դրա անդամների միջեւ ապրանքաշրջանառության կրճատման»,- ապրիլի 21-ին Մինսկում հայտարարել Է Լուկաշենկոն խորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ:
«Անտարակույս, հույսեր Էինք կապում Եվրասիական տնտեսական միության հետ… Շատ բաների շուրջը համաձայնության եկանք, որպեսզի հեշտացնենք ապրանքների, ծառայությունների, աշխատուժի, կապիտալի շարժումը, հավասարեցնենք տնտեսավարման պայմանները: Մնում Էր կարգավորել սոսկ համակարգային աշխատանքը եւ առաջ շարժվել նշված ուղիով: Առայժմ ամենի ինչ չԷ, որ ստացվում Է»,- ասել Է Լուկաշենկոն:
«Մեզ բոլորիս անհրաժեշտ Է հասկանալ գլխավորը. ԵԱՏՄ-ի շուկան այս կամ այլ երկրի եւ հարող դաշնակիցների շուկա չԷ, դա մեր ընդհանուր, ինքնաբավ շուկան Է, որը զարգացնելով մենք կկարողանանք հաղթահարել ցանկացած պատժամիջոցներ եւ այդ տնտեսական դիմակայությունից դուրս գալ որպես հաղթողներ»,- շարունակել Է Լուկաշենկոն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Лукашенко назвал причину снижения товарооборота в ЕАЭС
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что причиной падения товарооборота в ЕАЭС стал протекционизм, призвал страны объединить усилия для преодоления экономических проблем, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"К сожалению, протекционизм негативно сказался в рамках ЕАЭС, что привело к сокращению товарооборота между его членами", — заявил Лукашенко в пятницу в Минске во время выступления в парламенте.
"Несомненно, была надежда на Евразийский экономический союз… О многом договорились, чтобы облегчить движение товаров, услуг, рабочей силы, капитала, уравнять условия хозяйствования. Оставалось наладить только системную работу и двигаться вперед по намеченному пути. Пока не совсем получается", — сказал Лукашенко.
" Нам всем необходимо понять главное: рынок ЕАЭС – это не рынок какой-то одной и другой страны и примкнувших союзников, это наш общий, самодостаточный рынок, развивая который мы сможем справиться с любыми санкциями и выйти из этого экономического противостояния победителями", — продолжил Лукашенко.