Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄՕՍ) առաջարկությամբ 1983 թվականից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ապրիլի 18-ը նշում է որպես հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օր: Այս օրը տարբեր երկրներում իրականացվող բազմաբնույթ միջոցառումները հնարավորություն են ընձեռում բարձրացնել հասարակության տեղեկացվածությունը համաշխարհային ժառանգության բազմազանության, դրա պահպանության ու պաշտպանության վերաբերյալ: Յուրաքանչյուր տարի ԻԿՕՄՕՍ-ն առաջադրում է օրվա խորհրդին առնչվող որևէ յուրահատուկ թեմա:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարությունից, հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվան նվիրված միջոցա­ռում­­ներն այս տարի Հայաստանում կանցկացվեն «Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը և կայուն զբոսաշրջությունը» խորագրի ներքո:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, համա­գոր­ծակցելով ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների և ոլորտի շահագրգիռ այլ կազմակերպությունների հետ, Հայաստանում և Արցախում կանցկացնի բազմաբնույթ միջոցառումներ: Միջոցառումների նպատակն է հնարավորություն ստեղծել հանրու­թյանը մեկ անգամ ևս հաղորդակից դարձնելու մշակութային ժառանգությանը:
Մշակութային ժառանգությունը դիտարկելով որպես տնտեսական և սոցիալական կարևոր գործոն՝ արդյունքում ստեղծվում են տեղային զարգացման նոր մոդելներ, որոնք խթանում են մշակութային ժառանգության պահպանությանը, մշակութային զբոսաշրջության զարգացմանը:

Международный день памятников и достопримечательностей
По предложению Мвждународного совета памятников и достопримечательностей (ИКОМОС), с  1983 года ЮНЕСКО отмечает 18-го апреля как Международный день памятников и достопримечательностей. В различных странах проводятся мероприятия, целью которых является повышение общественной осведомленности о многообразии международного культурного наследия, необходимости его защиты. Каждый год ИКОМОС предлагает какую-либо тему, имеющую отношение к данному предмету.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Минкульта Армении, в этом году мероприятия, посвященные Международному дню памятников и достопримечательностей, пройдут под эгидой девиза «Культурное наследие Армении и стабильный туризм».
В сотрудничестве с различными ведомствами и заинтересованными организацями, Минкульт Армении осуществит различные   мероприятия. Цель мероприятий – еще раз приобщиться к культурному наследию Армении.
Рассматривая культурное наследие Армении как важный социально-экономический фактор, создаются новые модели, которые стимулируют охрану культурного наследия Армении, развитие культурного туризма.