Թոմաս դը Վաալն ապագայում չի տեսնում Լեռնային Ղարաբաղ, որն Ադրբեջանի մաս է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում նոր ռազմական գործողությունները կողմերի համար անակնկալ չեն լինի. ապրիլյան պատերազմից հետո երկու կողմերն էլ լավ պաշտպանված են, և ռազմական գործողությունների դեպքում այս անգամ ավելի մեծ էսկալացիա կլինի: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց կովկասյան հարցերով բրիտանացի փորձագետ Թոմաս դը Վաալը:
«2016 թվականը շատ վտանգավոր տարի էր: Իրավիճակի լարման հավանականություն դեռ կա, ամեն դեպքում այս տարին կարող է լինել ավելի վտանգավոր նոր սպառազինությունների գործադրման տեսանկյունից: Հետևաբար, մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք, որ դիվանագիտությանն այլընտրանք չկա»,-ասաց Թոմաս դը Վաալը:
Նրա խոսքով, կարևոր է միջազգային դիվանագիտության բավարար չափով ներգրավվածություն: Թոմաս դը Վաալի կարծիքով, անհրաժեշտ է լուրջ դերակատար, ով հանձնառու կլինի այս աշխատանքի իրականացման համար:Նա ընդգծում է, որ այսօր հիմնական խնդիրը ԵԱՀԿ Մինսկի ձևաչափի ամրապնդումն է:
«Պետք է սկսել վերանայել ապրիլյան պատերազմից հետո ձեռք բերված համաձայնությունները, եթե չենք ցանկանում, որ հակամարտությունը վերսկսվի: Միայն Ռուսաստանը չէ, որ պետք է խնդիրը լուծի, եռակողմ ձևաչափը շատ կարևոր է ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի համար: Սա մի հնարավորություն է, որ Մոսկվան և Վաշինգտոնը արդյունավետ համագործակցեն»,-ասաց նա:
Թոմ դը Վաալը նշեց, որ Ադրբեջանը բաց չէ հրապարակային տեսակետներ ներկայացնելու տեսանկյունից: Հիմնականում տեսանելի են պաշտոնական կարծիքները: Նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանում մարդիկ իրենց տներում, բարեկամական միջավայրում խոսում են այն մասին, որ չեն ցանկանում իրենց որդիները սպանվեն:
«Հասարակությունը պետք է հասկանա, որ քաղաքական բանակցությունը լավագույն գործիքն է հակամարտությունը կարգավորելու ճանապարհին: Ակնհայտ է, որ Ղարաբաղն ի վերջո ինչ-որ կարգավիճակ ունենալու է: Երբ ես խոսում եմ ինքնիշխանության մասին, ես նկատի ունեմ անկախություն կամ համադաշնության կարգավիճակ, Ադրբեջանի հետ միասին: Բայց ես չեմ խոսում Ադրբեջանի կազմի մասին,  չեմ կարծում, որ մենք ապագայում կտեսնենք Լեռնային Ղարաբաղ, որը Ադրբեջանի մաս է: Չեմ կարծում դա տեղի կունենա, թույլ տվեք հստակ դա նշել»,-ասաց նա:
Հաջորդ հանդիպումը տեղի ունեցավ 2016թ. հունիսին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագների միջև Սանկտ Պետերբուրգում, որի ժամանակ վերահաստատվեցին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Մինչ օրս այդ պայմանավորվածությունները կյանքի չկոչվեցին:

Томас де Ваал не видит Нагорный Карабах в составе Азербайджана
Новые военные действия в зоне Карабахского конфликта не будут неожиданностью для сторон: после апрельской войны обе стороны надежно защищены, и в случае военных действий на этот раз последует более сильная эскалация. Об этом во время встречи с журналистами заявил британский эксперт по вопросам Кавказа Томас де Ваал.
2016 год был достаточно опасным годом. Все еще сохраняется вероятность обострения ситуации, в любом случае, этот год может стать более опасным с позиции применения новых видов вооружений. Поэтому мы еще раз подчеркиваем, что нет альтернативы дипломатии”, - заявил Томас де Ваал.
По его словам, очень важно достаточное привлечение международной дипломатии. По мнению Томаса де Ваала, необходимым серьзеный актор, который возьмет на себя эту работу. Он подчеркнул, что на сегодня основная задача – это укрепление Минского формата ОБСЕ.
Если мы не хотим возобновления конфликта, необходимо начать пересмотр соглашений, достигнутых после апрельской войны. Проблему должна решать не только Россия, трехсторонний формат весьма важен и для США и Франции. Это возможность плодотворного сотрудничества между Москвой и Вашингтоном”, - заявил он.
Томас де Ваал отметил, что Азербайджан закрыт с позиции представления публичных мнений. В основном просматривается официальная позиция. По его словам, очевидно, что в Азербайджане люди, сидя в своих домах, говорят о том, что не хотят гибели своих сыновей.
“Общество должно понять, что политические переговоры – это наилучший инструмент на пути урегулирования конфликта. Очевидно, что, в конце концов, Карабах получит определенный статус. Когда я говорю о суверенитете, я имею ввиду независимость или конфедеративный статус, вместе с Азербайджаном. Однако я не говорю о составе Азербайджана. Не думаю, что в будущем мы увидим Нагорный Карабах в составе Азербайджана. Не думаю, что это может произойти, позвольте это четко обозначить”, - добавил он.