Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է սիրիահայերին
ԵՐԵԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մարտի 27-ին կառավարության նիստերի մեծ դահլիճում հանդիպել է Հայաստանում բնակություն հաստատած սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչներին: 2017 թ. փետրվարի 27-ին վարչապետը դիմել էր սփյուռքահայությանը՝ մեր հայրենիքի ապագայի կառուցմանը մասնակից լինելու կոչով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Մեր վերջնական նպատակն է՝ ունենալ ժամանակակից, տրամաբանական, զարգացող պետություն, միջազգային հանրության համար հասկանալի՝ հիմնվելով մեր ազգային արժանապատվության, ինքնության և ավանդույթների վրա», - ողջունելով սիրիահայերին՝ ասել է վարչապետը: Անդրադառնալով սփյուռքահայությանն ուղղված կոչին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանի ամենամեծ ներուժը և ամենաուժեղ կապիտալը մարդն է, և զարգացման ծրագրերի հիմքում հենց այդ գաղափարն է դրված: «Իմ կոչի նպատակն  այն է, որ այն փորձը, ներուժը, որ ունեն սփյուռքահայերը, հաջողակ օրինակները՝ գիտնականները, կառավարիչները, բժիշկները, մշակույթի գործիչները, ուղղակի կարողանան մեզ փոխանցել, որովհետև այսօրվա արագ փոփոխվող և զարգացող աշխարհում դա չափազանց կարևոր է», - ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Իրենց ելույթներում սիրիահայերը ողջունել են Կարեն Կարապետյանի կոչը սփյուռքահայությանը՝ իրենց աջակցությունն ու մասնակցության պատրաստակամությունը հայտնելով Հայաստանի զարգացման ծրագրերին:
Կառավարության ղեկավարը սիրիահայերի հետ քննարկել է նրանց հուզող հարցերը, որոնք վերաբերում էին փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խթանմանը, բիզնես ծրագրերին, գյուղատնտեսության ոլորտին, տնտեսության զարգացմանը և այլն: Ներկայացնելով կառավարության բարեփոխումներն այս ուղղություններով՝ վարչապետը կարևորել է սփյուռքահայության ակտիվ ներգրավվածությունը մեր երկրի առաջընթացին ուղղված ծրագրերում: «Վերջին շրջանում սփյուռքահայերի վերադարձով Երևանում, Հայաստանում ծառայությունների բիզնեսի որակն էապես փոխվել է: Ավելին, աշխատանքի, աշխատասիրության նոր մշակույթ է ձևավորվել: Ձեր մեջ լավատեսությունը դեպի վաղվա օրը շատ վարակիչ է: Անպայման պետք է այնպիսի ազդակներ տանք, որ յուրաքանչյուր օրինապաշտ քաղաքացի հասկանա, որ ինքը Հայաստանում կարող է ներդրում անել, գործ սկսել և իրեն ապահով զգալ», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:

PM Karapetyan meets with Syrian-Armenians
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. Prime Minister Karen Karapetyan on March 27 held a meeting with the representatives of the Syrian-Armenian community living in Armenia, press service of the Government told Armenpress.
On February 27, 2017 the PM called on Diaspora Armenians to take part in building the future of Armenia.
“Our ultimate goal is to have a modern, logical, developing country, understandable for the international community based on our national dignity, identity and traditions”, the PM said. Commenting on his call addressed to the Diaspora Armenians, PM Karapetyan said Armenia’s greatest potential and the strongest capital is the man, and this idea lies on the basis of development programs. “The aim of my call is that the potential, experience Diaspora Armenians have, the best examples are scientists, governors, doctors, cultural figures, to convey them to us since it is very important in today’s rapidly changing and developing world”, he said.
In their speeches the Syrian-Armenians welcomed the PM’s call addressed to the Diaspora Armenians and expressed their support to and participation in Armenia’s development programs.
The PM discussed with Syrian-Armenians their issues of concern related to promoting small and medium entrepreneurship, business programs, agricultural sector, economic development and etc. Presenting the Government reforms on these directions, the PM attached importance to active engagement of Diaspora Armenians in the country’s development programs. “Recently with the return of Diaspora Armenians to Yerevan, the quality of service business in Armenia has significantly changed. Moreover, a new hardworking culture has been formed. Your optimism towards tomorrow is very contagious. We must definitely send such signals so that every law-abiding citizen understands that he/she can make an investment, run a business and feel himself/herself safe in Armenia”, Karen Karapetyan said.