Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է սիրիահայերին
ԵՐԵԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մարտի 27-ին կառավարության նիստերի մեծ դահլիճում հանդիպել է Հայաստանում բնակություն հաստատած սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչներին: 2017 թ. փետրվարի 27-ին վարչապետը դիմել էր սփյուռքահայությանը՝ մեր հայրենիքի ապագայի կառուցմանը մասնակից լինելու կոչով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Մեր վերջնական նպատակն է՝ ունենալ ժամանակակից, տրամաբանական, զարգացող պետություն, միջազգային հանրության համար հասկանալի՝ հիմնվելով մեր ազգային արժանապատվության, ինքնության և ավանդույթների վրա», - ողջունելով սիրիահայերին՝ ասել է վարչապետը: Անդրադառնալով սփյուռքահայությանն ուղղված կոչին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանի ամենամեծ ներուժը և ամենաուժեղ կապիտալը մարդն է, և զարգացման ծրագրերի հիմքում հենց այդ գաղափարն է դրված: «Իմ կոչի նպատակն  այն է, որ այն փորձը, ներուժը, որ ունեն սփյուռքահայերը, հաջողակ օրինակները՝ գիտնականները, կառավարիչները, բժիշկները, մշակույթի գործիչները, ուղղակի կարողանան մեզ փոխանցել, որովհետև այսօրվա արագ փոփոխվող և զարգացող աշխարհում դա չափազանց կարևոր է», - ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Իրենց ելույթներում սիրիահայերը ողջունել են Կարեն Կարապետյանի կոչը սփյուռքահայությանը՝ իրենց աջակցությունն ու մասնակցության պատրաստակամությունը հայտնելով Հայաստանի զարգացման ծրագրերին:
Կառավարության ղեկավարը սիրիահայերի հետ քննարկել է նրանց հուզող հարցերը, որոնք վերաբերում էին փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խթանմանը, բիզնես ծրագրերին, գյուղատնտեսության ոլորտին, տնտեսության զարգացմանը և այլն: Ներկայացնելով կառավարության բարեփոխումներն այս ուղղություններով՝ վարչապետը կարևորել է սփյուռքահայության ակտիվ ներգրավվածությունը մեր երկրի առաջընթացին ուղղված ծրագրերում: «Վերջին շրջանում սփյուռքահայերի վերադարձով Երևանում, Հայաստանում ծառայությունների բիզնեսի որակն էապես փոխվել է: Ավելին, աշխատանքի, աշխատասիրության նոր մշակույթ է ձևավորվել: Ձեր մեջ լավատեսությունը դեպի վաղվա օրը շատ վարակիչ է: Անպայման պետք է այնպիսի ազդակներ տանք, որ յուրաքանչյուր օրինապաշտ քաղաքացի հասկանա, որ ինքը Հայաստանում կարող է ներդրում անել, գործ սկսել և իրեն ապահով զգալ», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:

Премьер-министр Армении провел встречу с проживающими в Армении представителями армянской общины Сирии
Премьер-министр Армении провел встречу с проживающими в Армении представителями
армянской общины Сирии
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 27 марта провел встречу с проживающими в Армении представителями армянской общины Сирии. 27 февраля 2017 года глава правительства призвал армян Диаспоры принимать участие в построении будущего Армении. Об этом сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении,
«Наша конечная цель состоит в том, чтобы, основываясь на наших национальных достоинствах, самобытности и традициях, построить современную, логическую, развивающуюся страну, понятную для международного сообщества», - сказал глава правительства.
Коснувшись своего призыва в адрес армян диаспоры, Карен Карапетян отметил, что самый большой потенциал и самый сильный капитал Армении - человек, и эта идея лежит в основе программ развития.
«Цель моего призыва в том, чтобы потенциал, опыт армян диаспоры, наилучшие примеры ученых, управленцев, врачей, деятелей культуры были переданы нам, так как это очень важно в сегодняшнем быстро меняющемся и развивающемся мире», - сказал он.
В своих речах сирийские армяне поприветствовали призыв премьера-министра в адрес армян Диаспоры и выразили свою поддержку и готовность к участию в программах развития Армении.
Премьер обсудил с сирийскими армянами волнующие их вопросы, которые касались развития малого и среднего предпринимательства, бизнес-программ, сельского хозяйства, экономического развития и т.д. Представляя государственные реформы в этих направлениях, премьер подчеркнул важность активного участия диаспоры в программах развития страны.
«С возвращением армян Диаспоры в последнее время в Еревана, в Армении существенно изменилось качество обслуживания бизнеса. Кроме этого, сформирована новая трудолюбивая культура. Ваш оптимизм в завтрашний день очень заразителен. Мы обязательно должны посылать такие сигналы, чтобы каждый законопослушный гражданин понял, что он может сделать инвестиции, вести бизнес и чувствовать себя в безопасности в Армении», - сказал Карен Карапетян.