Տիկնիկային թատրոնը հյուրախաղերով հանդես կգա միջազգային փառատոններում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տիկնիկային թատրոնը 2017 թվականին ներկայացումներով հանդես կգա ՀՀ մարզերում և կմասնակցի միջազգային մի շարք թատերական փառատոնների: Այս մասին մարտի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեց Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը:
Թատրոնը «Մշակութային կանգառ» նախագծի շրջանակում եղել է ՀՀ տարբեր մարզերում: Այն օրեր առաջ է վերադարձել Նոյեմբերյանից ու Բերդավանից: Ներկայացումներն անցել են լեփ-լեցուն դահլիճներում:
«Հայաստանի բոլոր բնակիչները, անկախ իրենց բնակության վայրից, պետք է մասնակից լինեն մշակութային կյանքին: Շուտով հյուրախաղերով հանդես կգանք  Լճաշեն գյուղում, Կապանում, Վայոց ձորի մարզում և Արցախում. բեմադրություններ կներկայացնենք նաև Արցախի զորամասերում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Բաբայանը:
Նրա խոսքով` ապրիլի 12-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք «Բալթյան տուն» միջազգային թատերական փառատոնին կներկայանան տաղանդաշատ ռեժիսոր Նարինե Գրիգորյանի «Հովնան» բեմադրությամբ:
«Ապրիլի 30-ին Մոսկվայում կայանալիք «Քո հնարավորությունը» երիտասարդ ստեղծագործողների թատերական փառատոնում կխաղանք «The best of Shakespeare» գործը: Այնուհետև Պրահայում փոքրիկների համար հանդես կգանք «Մատնաչափիկը» բեմադրությամբ: Կլինենք նաև Իսպանիայում, Կիպրոսում, Կանադայում»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Տիկնիկային թատրոնի խաղացանկին՝ Բաբայանն ընդգծեց, որ ներկայացումների պրեմիերաներ են սպասվում: «Մարտի 23-ին տեղի կունենա Ն, Գոգոլի «Քիթը» ստեղծագործության հիման վրա արված ներկայացումը: Հեռանկարում են նաև Ղ. Աղայանի «Անահիտ»-ի բեմադրությունը և այլ բեմադրություններ»,- նշեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը:
Ռուբեն Բաբայանը թատերական արվեստում կարևորում է անսահման երևակայությունն ու տաղանդը` շեշտելով, որ պարտադիր է նաև մասնագիտական կրթությունը:
«Թատրոնում ներգրավում ենք այն երիտասարդներին, ովքեր զգում են այսօրվա ժամանակը և չեն դոփում տեղում: Նշեմ, որ իմ ուսանողների դիպլոմային որոշ աշխատանքներ ընդգրկվել են նաև մեր խաղացանկում»,-ասաց նա:
Երևանի Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնը հիմնադրվել է 1935 թվականի հունիսի 1-ին և գործել Պատանի հանդիսատեսի թատրոնին կից։ 1938 թվականից թատրոնը կրել է Հովհաննես Թումանյանի անունը։ ԵՊՏԹ առաջին տնօրենն է եղել Վարյա Ստեփանյանը: 1998 թվականից թատրոնի տնօրենն ու գեղարվեստական ղեկավարն է Ռուբեն Բաբայանը, մինչ այդ նա թատրոնում աշխատել է որպես գրական մասի վարիչ, ապա բեմադրող ռեժիսոր։

Кукольный театр выступит с гастролями на международных фестивалях
Кукольный театр в 2017 году выступит со спектаклями в областях Армении, а также примет участие в ряде международных фестивалей. Об этом, по сообщению «Арменпресс», 16 марта  в беседе с журналистами заявил художественный руководитель Государственного кукольного театра им. О. Туманяна Рубен Бабаян.
В рамках проекта “Культурная остановка” театр побывал в различных областях Армении. Труппа несколько дней назад вернулась из Ноемберяна и Бердавана. Спектакли собрали полные залы.
Все жители Армении, независимо от места их проживания, должны принимать участие в культурной жизни. Скоро мы выступим с гастролями в селе Лчашен, в городе Капан, в Вайоцдзорской области и в Арцахе. Мы представим спектали и в воинских частях Арцаха”, - отметил Бабаян.
По его словам, 12 апреля на международном театральном фестивале “Балтийский дом” в Санкт-Петербурге они представят спектакль “Овнан”  талантливого армянского режиссера Нарине Григорян.
“30 апреля на предстоящем в Москве театральном фестивале студенческих и постдипломных спектаклей “Твой шанс” мы представим спектакль “The best of Shakespeare”. Затем в Праге мы выступим со спектаклем “Дюймовочка”. Мы также побываем с гастролями в Канаде, Испании, на Кипре”, - заявил он.
Говоря о репертуаре Кукольного театра, Бабаян подчеркнул, что ожидаются премьеры.
“23 марта будет представлен спектакль, поставленный на основе произведения Н. В. Гоголя “Нос”. В перспективе постановка работы К. Агаяна “Анаит”, - отметил художественный руководитель театра.
Ереванский государственный кукольный театр им. О. Туманяна основан 1 июня 1935 года. С 1938 года театр стал носить имя Ованнеса Туманяна.  Первым директором кукольного театра стала Варя Симонян. С 1998 года директором и художественным руководителем театра является Рубен Бабаян.