Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազան Հայաստանի անվտանգության համակարգի կարևոր բաղկացուցիչներից է. ՀՀ պաշտպանության նախարար
Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազան Հայաստանի անվտանգության համակարգի կարևոր
բաղկացուցիչներից է. ՀՀ պաշտպանության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան երկրի անվտանգության կարևոր բաղկացուցիչներից է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը նշել է «Ռիա-նովոստի»-ին տված հարցազրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ հենց Հայաստանն էր իր տարածքում ռազմաբազայի տեղակայման մասին պայմանագրի ժամկետի երկարաձգման նախաձեռնողը:
«Կարծում եմ՝ սա ռազմաքաղաքական ոլորտում մեր համագործակցության նշանակալի տարրերից է, և մենք կարծում ենք, որ բազան կարևոր զսպող գործոն է: Մենք Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան երկրի անվտանգության համակարգի կարևոր բաղկացուցիչներից ենք համարում»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ ներկայումս ռազմաբազայի անձնակազմի թվի ավելացման հարց դրված չէ:
«Ինչ վերաբերում է բազայի անձնակազմի և սպառազինության տեսակների ավելացմանը. դա մարտավարության հարց է: Անհրաժեշտության դեպքում նման հարցերը հաշված ժամերի ընթացքում են լուծվում: Փառք Աստծո՝ դրա համար բոլոր ուժերն ու միջոցները կան: Անձնակազմի թվի ավելացումը երբեք չի կարող ինքնանպատակ լինել: Այն պետք է պատասխանի կոնկրետ իրավիճակում կոնկրետ մարտահրավերի»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

102-я российская военная база в Гюмри является важной составляющей безопасности Армении: Министр обороны РА
102-я российская военная база в Гюмри является важной составляющей безопасности
Армении: Министр обороны РА
Дислоцированная на территории Армении 102-я российская военная база в Гюмри является важной составляющей безопасности страны. Как передает «Арменпресс» об этом в интервью российскому информационному агентству РИА Новости сообщил министр обороны Армении Виген Саргсян.
Он напомнил, что именно Армения была инициатором продления договора о пребывании военной базы на ее территории.
“Я думаю, это одно из знаковых явлений в военно-политической сфере нашего сотрудничества, и мы считаем, что 102-я база является важным фактором сдерживания. Мы считаем ее присутствие в Армении очень важной составляющей системы безопасности нашей страны”, - заявил министр, добавив, что на данный момент вопрос увеличения численности ее состава не стоит.
“Что касается увеличения численности состава базы и типов вооружений, которыми она обладает, — это вопрос тактики. Такие вопросы в случае необходимости решаются за считанные часы. Слава Богу, все силы и средства для этого есть. Увеличение состава никогда не может являться самоцелью. Оно должно отвечать на конкретный вызов в конкретной ситуации”, - заявил Виген Саргсян.