Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազան Հայաստանի անվտանգության համակարգի կարևոր բաղկացուցիչներից է. ՀՀ պաշտպանության նախարար
Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազան Հայաստանի անվտանգության համակարգի կարևոր
բաղկացուցիչներից է. ՀՀ պաշտպանության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան երկրի անվտանգության կարևոր բաղկացուցիչներից է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը նշել է «Ռիա-նովոստի»-ին տված հարցազրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ հենց Հայաստանն էր իր տարածքում ռազմաբազայի տեղակայման մասին պայմանագրի ժամկետի երկարաձգման նախաձեռնողը:
«Կարծում եմ՝ սա ռազմաքաղաքական ոլորտում մեր համագործակցության նշանակալի տարրերից է, և մենք կարծում ենք, որ բազան կարևոր զսպող գործոն է: Մենք Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան երկրի անվտանգության համակարգի կարևոր բաղկացուցիչներից ենք համարում»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ ներկայումս ռազմաբազայի անձնակազմի թվի ավելացման հարց դրված չէ:
«Ինչ վերաբերում է բազայի անձնակազմի և սպառազինության տեսակների ավելացմանը. դա մարտավարության հարց է: Անհրաժեշտության դեպքում նման հարցերը հաշված ժամերի ընթացքում են լուծվում: Փառք Աստծո՝ դրա համար բոլոր ուժերն ու միջոցները կան: Անձնակազմի թվի ավելացումը երբեք չի կարող ինքնանպատակ լինել: Այն պետք է պատասխանի կոնկրետ իրավիճակում կոնկրետ մարտահրավերի»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

102nd Russian military base of Gyumri is important component of Armenia’s security system, says defense minister
102nd Russian military base of Gyumri is important component of Armenia’s security system,
says defense minister
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The 102nd Russian military base stationed in Gyumri, Armenia, is one of the important components of the country’s security, defense minister Vigen Sargsyan told RIA Novosti.
The minister reminded that the initiator of extending the agreement on the military base’s stationing was Armenia itself.
“I think this is one of the significant elements of our cooperation in the military-political sphere, and we think the base is an important deterrent factor. We find the Russian 102nd military base, stationed in Armenia, to be one of the important components of the country’s security system”, Sargsyan said, adding currently there is no issue of increasing the personnel in the base.
“Regarding increasing the personnel and armaments of the base, it is a tactical issue. In case of necessity, such issues are solved within hours. Thank God, all resources and capabilities exist for it. Increasing the number of personnel can’t be an end in itself. It must respond to a specific challenge in a specific situation”, Sargsyan said.