Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն ինքը պետք է որոշի ինչպես ապրել. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ինքը որոշի, թե ինչպես ապրել և թե ինչպիսի ճակատագիր է ցանկանում ունենալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Deutsche Welle-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«2007 թվականի նոյեմբերին համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքների հիման վրա մենք մինչ օրս բանակցություններ ենք իրականացնում: Սակայն ամեն անգամ, երբ հասնում ենք ինչ-որ համաձայնությունների և հստակ փոխզիջումների, Ադրբեջանը քայլ, իսկ երբեմն էլ՝ մի քանի քայլ հետ է կատարում»,- նշել է Նալբանդյանը:
Նա ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը մյուս հակամարտություններից առանձնանում է նրանով, որ Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը հանդես են գալիս միասնական դիրքորոշմամբ: «Նրանք մշակել և հակամարտող կողմերին ներկայացրել են խնդրի կարգավորման ընդհանուր մոտեցումներ: Հակամարտող կողմերն են նախ և առաջ Ադրբեջանը և Լեռնային Ղարաբաղը, ինչպես նաև Հայաստանը: Այդ մոտեցումներն արտահայտված են հինգ հայտարարություններում, որոնք արել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահները: Մենք հայտարարել և հայտարարում ենք, որ պատրաստ ենք այդ հիմքի վրա գնալ կարգավորման: Համանախագահ երկրներն առաջարկել են հստակ սկզբունքներ և տարրեր, ընդ որում, երկրների ղեկավարներն ու արտգործնախարարները բազմիցս նշել են, որ այդ սկզբունքները, տարրերը մշակվել են որպես մեկ ամբողջություն և չի կարելի մի սկզբունքը տարանջատել մյուսից, մի տարրը՝ մեկ ուրիշից: Ի տարբերություն հայկական կողմի դիրքորոշման` Ադրբեջանը փորձում է ձևացնել, որ նման հայտարարություններ առհասարակ գոյություն չունեն»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Խոսելով այն մասին, թե հակամարտության լուծման ինչպիսի փոխզիջումային տարբերակ է տեսնում` Նալբանդյանը հիշեցրել է ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահների հայտարարությունները: «Խոսքը երեք սկզբունքի մասին է, առաջինը՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում: Ինչպես գիտեք, Ադրբեջանը շարունակում է ամեն օր սպառնալ, ինչպես նաև ուժ կիրառել: Երկրորդ սկզբունքը ինքնորոշման իրավունքն է, իսկ երրորդը` տարածքային ամբողջականությունը»,- ընդգծել է Հայաստանի արտգործնախարարը: Նա շեշտել է, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորել այդ սկզբունքների հիման վրա, մինչդեռ Ադրբեջանը խոսում  է միայն տարածքային ամբողջականության մասին, ընդ որում` իր մեկնաբանությամբ:
«Եթե կիրառվեր այն մեկնաբանությունը, որն առաջարկում է Ադրբեջանը, ապա այժմ չէին լինի ՄԱԿ-ի անդամ այն երկրները, որոնք անկախ պետություն են դարձել հենց ինքնորոշման իրավունքից օգտվելու միջոցով: Խնդրի էությունը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշումն է, ժողովուրդը ժամանակին անցկացրել է հանրաքվե և կողմ քվեարկել անկախությանը: Համանախագահների առաջարկներում ասվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի ԼՂ բնակչության ազատ կամարտահայտման միջոցով, ինչը կունենա միջազգային իրավական ուժ: Սա այն բանաձևն է, որում ամեն բան ասված է: Հենց դրանից է, որ խրտնում է Ադրբեջանը: Միջազգային հանրությունն ասում է մի բան, իսկ Բաքուն՝ բացարձակապես այլ: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ինքը որոշի ինչպես ապրել և թե ինչպիսի ճակատագիր է ցանկանում ունենալ»,- ընդգծել է Նալբանդյանը:

People of Nagorno Karabakh must decide how to live – says FM Nalbandian
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The people of Nagorno Karabakh must decide how to live and what fate they want to have, Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian said in an interview with Deutsche Welle, reports “Armenpress”.
“Based on the principles proposed by the Co-Chairs in November, 2007 we till now hold negotiations. But every time when we reach some agreements and concrete mutual concessions, Azerbaijan takes a step back, and sometimes several steps back”, the Armenian FM said.
He said the Karabakh conflict differs from the remaining conflicts in a sense that the United States, France and Russia act with a common stance. “They have developed and presented common approaches on the conflict settlement to the conflicting sides. The conflicting sides are first of all Azerbaijan and Nagorno Karabakh, as well as Armenia. These approaches are expressed in 5 statements made by the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries, US, France and Russia. We have announced and announce that we are ready for settlement on this basis. The Co-Chairing countries proposed clear principles and elements, moreover, the leaders and foreign ministers of the countries have repeatedly stated that these principles, elements were developed as a one entity and no principle, no element can be separated from the other one. Contrary to the stance of the Armenian side, Azerbaijan tries to pretend that such statements do not exist at all”, FM Nalbandian said.
Speaking about which mutual concession option he sees for the conflict settlement, Nalbandian recalled the statements of the US, French and Russian Presidents. “The talk is about the three principles, the first one is, excluding the use of force or force of threat. As you know, Azerbaijan continues everyday to threaten, as well as uses force. The second principle is the right to self-determination, and the third one relates to the territorial integrity”, Nalbandian said, stating that the conflict must be settled based on these principles, whereas Azerbaijan is talking about only the territorial integrity, and with its interpretation.
“If the interpretation suggested by Azerbaijan was used, now the countries would not be UN members which became independent states by using the right to self-determination. The essence of the issue is the self-determination of people of Nagorno Karabakh, the people held a referendum in the past and voted in favor of independence. The proposals of the Co-Chairs say that the final status of Nagorno Karabakh must be decided through expression of free will of the NKR people which will have an international legal force. This is the formula which says it all. The international community says something, and Baku says absolutely other thing. The people of Nagorno Karabakh must decide how to live and what fate they want to have”, the Armenian FM stated.