Դեղերի մասին նոր օրենքով խստացվել է չգրանցված դեղերի ներմուծումը Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեղերի մասին նոր օրենքով խստացվել է ՀՀ չգրանցված դեղերի ներմուծումը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ ԱՆ աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Պուրտոյանը նշեց, որ տուգանքները մի քանի անգամ ավելացել են:
ՀՀ ԱՆ «Ակադեմիկոս Էմիլ Գաբրիելյանի անվան դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ տնօրեն Հակոբ Թոփչյանի խոսքով էլ ` ՀՀ դեղերի մասին հին օրենքն արդեն իրեն սպառել էր եւ չէր համապատասխանում այսօրվա պահանջներին: «Դեղերի մասին նոր օրենքը ոչ մի գնային թանկացում չի առաջացնի: Այն կկարգավորի եւ կվերահսկի դեղերի շրջանառությունը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հավելեց բանախոսը:
Անդրադառնալով դեղատոմսերով դեղերի դուրսգրմանը՝ Թոփչյանը նշեց, որ ՀՀ-ում գրանցված 4500 դեղից 40 տոկոսը դեղատոմսով դուրս գրվող դեղեր են:
«Արդեն իսկ մշակված է դեղատոմսի կարգը, ձեւը եւ Կառավարության համապատասխան որոշումից հետո կսկի գործել»,-ասաց նա:
«Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը պայմանավորված է դեղերի շրջանառության նոր իրողություններին համապատասխան և համապարփակ կարգավորում ապահովող իրավական ակտ ընդունելու անհրաժեշտությամբ և բխում է ՀՀ կառավարության 2012 թվականի հոկտեմբերի 18-ի թիվ 42  արձանագրային որոշման հավելվածի հիմնախնդրի 2-ի կետ 3-ի պահանջներից:

New Law on Drugs toughens import of unregistered drugs to Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The new Law on Drugs toughened the import of unregistered drugs to Armenia, Acting Head of the State Health Inspectorate of the Healthcare Ministry Samvel Purtoyan said at a meeting with reporters, reports “Armenpress”.
He said the penalties were further increased.
Hakob Topchyan – Director of “Scientific Center of Drug and Medical Technologies Expertise after academician E. Gabrielyan” CJSC, said the old Law on drugs needed update and was not in accordance with today’s demands. “The new Law on Drugs will not lead to increase in prices. It will regulate and control the circulation of drugs”, he said.
Referring to the discharge of prescription drugs, Topchyan said 40% of 4500 registered drugs in Armenia are prescription drugs.
“The procedure, form of prescription is already ready and it will be applied after the Government’s respective decision”, he said.