Հագուստ, քնապարկ, սնունդ. Հայաստանը մարդասիրական օգնության խմբաքանակ է առաքել Սիրիա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մարդասիրակիան օգնության հերթական պմբաքանակն է առաքել Սիրիա: Հագուստով, քնապարկերով, սննդամթերքով և բժշկական պարագաներով բեռնված ինքնաթիռը վայրէջ է կատարել Սիրիայի Լաթաքիա քաղաքում գտնվող Հմեյմիմ ավիաբազայում:
Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդգծեց, որ Սիրիա է առաքվել շուրջ 20 տոննա բեռ: «Բեռը տեղափոխվելու է Լաթաքիայի ռուսական ավիաբազա, որտեղից էլ մեքենաներով կտեղափոխվի Հալեպ` ռուսական զինվորական շարասյան ուղեկցությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծեց նախարարը:
Մարդասիրական օգնությունը հայկական համայնքի աջակցությամբ բաժանվելու է նաև սիրիացիներին: «Մարդասիրական օգնության այս խմբաքանակում ավելի շատ գերակշռում է հագուստն ու քնապարկը»,- եզրափակեց Դավիթ Տոնոյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը լրագրողներին հայտնեց, որ վերջին 4 ամիսների ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցության արդյունքում և ՀՀ նախագահի հովանու ներքո 4 ինքնաթիռ բեռ է ուղարկվել Սիրիա: «Սրա կարևորությունը ոչ այնքան նյութական է, որքան` բարոյական: Մեր հայրենակիցներն այնտեղ շատ վստահ և ուրախ են զգում, որ հայրենիքը իրենց կողքին է: Այս տարիների ընթացքում այնտեղ գործում է շտապ օգնություն կառույցը մեր հոգևոր թեմերի ղեկավարությամբ, որը ոչ միայն բեռներն է ընդունում, տեղավորում, բաժանում հայերին և սիրիացիներին, այլ նաև կազմակերպված ձևով լուծումներ է գտնում Սիրիայի տարբեր վայրերում առաջ եկած խնդիրներին»,- ասաց Հակոբյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ Կրասնոդարի հայկական համայնքը ալյուր է ուղարկել Հալեպ, որտեղ հայերը փռերում հաց են թխել և հայկական հաց անվան տակ բաժանել են սիրիացիներին: «Այսինքն, մենք նաև այս եղանակով մեր ջերմությունն ու աջակցությունն ենք փոխանցել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին: Ես նրանց համբերություն եմ մաղթում և օր առաջ խաղաղություն»,- եզրափակեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Մարդասիրական օգնության ևս մեկ խմբաքանակ Հայաստանը Սիրիա էր առաքել փետրվարի 14-ին: Բեռն այդ ժամանակ հագեցած է եղել սննդամթերքով և առաջին անհրաժեշտության տարբեր իրերով:

Armenia delivers humanitarian cargo to Syria, aircraft loaded with food, sleeping bags & clothing lands in Khmeimim Air Base
Armenia delivers humanitarian cargo to Syria, aircraft loaded with food, sleeping bags &
clothing
lands in Khmeimim Air Base
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. Armenia has delivered another batch of humanitarian aid to Syria. The aircraft loaded with clothing, food, medical items and sleeping bags landed in Khmeimim Air Base in Latakia.
Davit Tonoyan, minister of Armenia’s emergency situations ministry, said over 20 tons of cargo has been delivered to Syria.
“The cargo will be transported to the Russian Air Base in Latakia, and then it will be transported by vehicles to Aleppo, escorted by a Russian military convoy.
With the assistance of the Armenian community, the humanitarian aid will be distributes to Syrians as well. “In this batch of the humanitarian aid, clothing and sleeping bags are the main items”, Tonoyan said.
Hranush Hakobyan, minister of Armenia’s ministry of Diaspora, said 4 humanitarian aid aircrafts have been sent to Syria in the past 4 months as result of cooperation between Armenia and Russia, and under the auspices of President Sargsyan.
“The importance of this is not as much material as it is moral. Our compatriots are more confident and happy there when they feel their Fatherland is by their side. During these years, the ambulance service is operating there headed by our spiritual dioceses, which not only receives and distributes the cargo to Syrian-Armenians and Syrians, but also finds solutions in an organized way for issues in different locations of Syria”, Hakobyan said.
The minister added the Armenian community of Krasnodar has sent flour to Aleppo, where Armenians baked bread in bakeries and distributed the Armenian bread to Syrians.
“We have also conveyed our warmth and support to the brotherly people of Syria by this way also. I wish them patience and peace”, Hakobyan said.
Earlier on February 14, Armenia delivered another batch of humanitarian aid to Syria. The cargo included food and different first-necessity items.