Հայաստան տեղափոխված Շահին Միրզոեւը վստահ է՝ Ադրբեջան վերադառնալն իր համար մահ է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընտանիքի հետ Ադրբեջանից Հայաստան տեղափոխված և ժամանակավոր ապաստան հայցած Թալիշական մշակույթի խորհրդի անդամ, թալիշական ազատագրական շարժման մասնակից, «Թալիշի Սադո» թերթի թղթակից Շահին Միրզոևը նույնպես մասնակցում էր «Ստեփանակերտի շրջափակման ճեղքումը. 25 տարի անց» փորձագիտական աշխատաժողովին, որը համախմբել էր  մի շարք փորձագետների, քաղաքական գործիչների: Նա աշխատաժողովի ընթացքում ելույթ ունեցավ՝ նշելով, որ Ադրբեջանում գտնվելը իր եւ իր ընտանիքի համար ռիսկային էր: «Ես Ադրբեջանում մահվան ճիրաններից եմ փախել: Նորից այնտեղ վերադառնալն ինձ համար մահ է: Իսկ Հայաստան գալու առումով ես չեմ սխալվել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Շահին Միրզոեւի խոսքով՝ Թալիշստանն այսօր ունի նույն ճակատագիրը, որի մասին հիմա խոսվում է Ղարաբաղի դեպքում: «Կարելի է ասել՝ այն շրջափակման մեջ է: Թալիշներն այսօր Ադրբեջանում մուտք չունեն որևէ հեռուստատեսության կամ ռադիոյի եթեր, չեն կարողանում բարձրացնել իրենց հուզող հարցերը։ Ադրբեջանում սեփական լեզվով ռադիո, հեռուստատեսություն դասագրքեր պահանջելը նշանակում է դառնալ անջատողական ու ազգի թշնամի: Նրանք էլ, ովքեր մի փոքր խոսում են իրենց՝ թալիշցի լինելու մասին, բանտարկվում են կամ սպանվում: Ադրբեջանից Ռուսաստան է փախել ավելի քան 300 հազար թալիշ, քանի որ նրանց հետապնդում են: Ավելի քան 2 միլիոն թալիշներ են բնակվում Ադրբեջանում, ինչպե՞ս կարելի է նրանց ոչնչացնել, եւ աշխարհն ուղղակի կողքից հետեւի»,-շեշտեց նա:
ՀՀ ԱԳՆ-ն փետրվարի 11-ին հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանություններին է դիմել Շահին Միրզոևը՝ խնդրելով իրեն տրամադրել ժամանակավոր ապաստան, քանի որ հանդիսանալով Թալիշական մշակույթի խորհրդի անդամ, Թալիշական ազատագրական շարժման մասնակից, «Թոլիշի Սադո» թերթի թղթակից՝ ստիպված է եղել փախչել Ադրբեջանից՝ ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների հանդեպ բռնաճնշումների ու նրանց իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների պատճառով, և ընտանիքով ժամանել Հայաստան։ Հայաստանի իշխանությունները դրական են արձագանքել Շահին Միրզոևի խնդրանքին։

Shahin Mirzoev, who moved to Armenia, is confident that return to Azerbaijan is death for him
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Member of Talysh Cultural Council, participant of Talysh freedom movement, journalist at the “Tolishi Sado” newspaper Shahin Mirzoev, who moved to Armenia with his family and requested for temporary asylum from the Armenian leadership, was taking part in the workshop entitled “The Breakthrough of the blockade of Stepanakert: 25 years later” in Yerevan, reports “Armenpress”.
He delivered a speech at the workshop stating that living in Azerbaijan was risky for him and his family. “I have escaped from the clutches of death in Azerbaijan. Returning again there is a death for me. But I made no mistake in coming to Armenia”, he said.
He said Talyshistan today has the same fate which is now referred to Karabakh. “It can be stated that it is in blockade. Talysh people today in Azerbaijan don’t have an access to any TV or radio, they are unable to raise their issues of concern. Demanding a radio, TV, textbooks on your own language in Azerbaijan means to become a separatist and traitor to the people. Those, who somehow spoke about themselves as being a Talysh, are being jailed or killed. More than 300.000 Talysh people escaped to Russia from Azerbaijan since they are persecuted. More than 2 million Talysh people live in Azerbaijan, how they can be killed, and the world simply follow this from aside?”, he said.
The Armenian MFA on February 11 announced that the Armenian leadership received a request from Shahin Mirzoev for temporary asylum, since as a member of Talysh Cultural Council, Talysh freedom movement, journalist at the “Tolishi Sado” newspaper, he was obliged to flee from Azerbaijan due to the persecutions against ethnic and religious minorities and gross violations of their rights, and to arrive to Armenia with his family. Armenian leadership reacted positively to the request of Shahin Mirzoev.