Գիտնականները ֆուտբոլի դաշտի չափով քվանտային համակարգիչ կկառուցեն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մասնագետների միջազգային խումբը՝ Մեծ Բրիտանիայի Սասեքսի համալսարանի գիտնականների գլխավորությամբ, ներկայացրել Է վիթխարի քվանտային համակարգչի կառուցման պլան, որը պետք Է դառնա ամենահզոր հաշվողական սարքն աշխարհում: Հետազոտողների հոդվածը հրապարակված Է Science Advances հանդեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գիտնականների մտահղացմամբ՝ ապագա մեքենան բաղկացած կլինի վակուումային միջավայրում տեղադրված միմյանց միացած մոդուլներից: Դրանց ներսում Էլեկտրական դաշտերի միջոցով կլինեն իոններ, որոնք կկազմեն տրամաբանական վենտիլները՝ սխեմայի այն տարրերը, որոնք ունակ են կատարելու տարրական տրամաբանական գործողություններ: Միացության արագությունն, այս կերպ, կմեծանա 100 հազար անգամ:
Գիտնականները պլանավորում են քվանտային համակարգչի նախատիպը կառուցել համալսարանում: Նրանց կարծիքով՝ մեքենան, որի չափերը համեմատելի կլինեն ֆուտբոլի դաշտի չափերի հետ, կկատարի բարդ հաշվողական գործողություններ, որոնք սովորական ԷՀՄ-ներից կպահանջեր միլիարդավոր տարիներ:

Ученые построят квантовый компьютер размером с футбольное поле
Международная группа специалистов, возглавленная учеными из Университета Сассекса в Великобритании, представила план по строительству гигантского квантового компьютера, который должен стать самым мощным вычислительным устройством в мире. Статья исследователей опубликована в журнале Science Advances.
По замыслу ученых, будущая машина состоит из соединенных друг с другом модулей, размещенных в вакуумной среде. Внутри них с помощью электрических полей содержатся ионы, которые образуют логические вентили — элементы схемы, способные выполнять элементарные логические операции. Скорость соединения, таким образом, увеличивается в 100 тысяч раз,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Ученые планируют построить прототип квантового компьютера в университете. По их мнению, машина, размеры которой будут сравнимы по площади с футбольным полем, будет производить сложные вычислительные операции, которые заняли бы у обычных ЭВМ миллиарды лет.