Գերմանիայի Բունդեսթագի թուրք պատգամավորը անհանգստանում է Գարո Փայլանի անվտանգության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի խորհրդարանում Գարո Փայլանի կողմից Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը խիզախ եւ ճիշտ քայլ էր։ Նման կարծիք «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց Գերմանիայի Բունդեսթագի թուրք պատգամավոր Սեւիմ Դաղդելենը։
«Պատգամավորին խորհրդարանական հետագա նիստերին մասնակցելու իրավունքից զրկելը հակաժողովրդավարական քայլ է։ Նախագահ Էրդողանը եւ նրա կուսակցությունը չեն ուզում լսել պատմական ճշմարտությունը եւ չեն կարող դա հանդուրժել։ Էրդողանը ավելի քան խստորեն է գործում իր քննադատների դեմ հատկապես ամռան հեղաշրջման ձախողված փորձից հետո»,- ասաց թուրք պատգամավորը։
Նա մտավախություն ունի, որ Գարո Փայլանը մյուսների նման նույնպես կարող է հայտնվել անազատության մեջ։
«Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամները ձերբակալված են։ Կուսակցության համանախագահներ Սելահաթթին Դեմիրթաշն ու Ֆիգեն Յուքսեքդաղը դատապարտվելու են ավելի քան 200 տարվա ազատազրկման։ Էրդողանի նման տրամադրության դեպքում մարդ պետք է միայն մտահոգվի կյանքի ու առողջության համար։ Հիշեք Հրանտ Դինքին, ում տասը տարի առաջ Ստամբուլում սպանեց մի ազգայնական։ Սպանության հետեւում կանգնած մարդիկ մինչ օրս հանգիստ ապրում են»,-եզրափակեց թուրք պատգամավորը։
Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Գարո Փայլանը մեջլիսում սահմանադրական փոփոխությունների քննարկման ժամանակ բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանության հարցը: «Ցեղասպանություն» եզրույթը մի քանի անգամ կիրառելու պատճառով նրան պատժել են` հեռացնելով երեք նիստից։

Turkish MP of German Bundestag concerned over safety of lawmaker Garo Paylan
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. It was courageous and right of Garo Paylan, in the Turkish Parliament to call in remembrance the genocide of the Armenians, Turkish MP of the German Bundestag Sevim Dağdelen said in an interview with “Armenpress”.
“It is undemocratic that the deputy was expelled from further parliamentary meetings. President Erdogan and his AKP do not want to hear the historical truth and they cannot bear it. President Erdogan acts rigorously against his critics, after the failed military coup last summer more than ever”, the lawmaker said.
She said they have to fear that Garo Paylan can also be imprisoned like the other deputies.
“HDP deputies are imprisoned. The party chairmen Selahattin Demirtas and Figen Yüksekdag are to be sentenced together to more than 200 years in prison. In Erdogan's heated mood, however, one must also worry about health and life: Just think about Hrant Dink, who was shot dead ten years ago by a nationalist in Istanbul. The men behind this assassination have remained undisturbed to this day”, Sevim Dağdelen said.
Member of the pro-Kurdish Peoples’ Democratic Party Garo Paylan raised the issue of the Armenian Genocide during the discussions of the Constitutional changes in Turkey’s Parliament. He was expelled from three parliamentary sessions for his statement.