Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում այլևս չկա գերբնակեցման խնդիր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում գերբնակեցման խնդիր այլևս չկա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հունվարի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին վստահեցրեց ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական վարչության կազմ-վերլուծական և միջազգային համագործակցության բաժնի պետ Հայկ Քոչինյանը:
«Խնդիրը լուծելու համար երկու տարի կատարվել են բազմաբնույթ աշխատանքներ: «Արմավիր» ՔԿՀ-ն ամբողջապես վերաբացվել է, «Հրազդան» ՔԿՀ-ն սահմանվել է, որպես դատապարտյալներին պահելու վայր, «Արմավիր» ՔԿՀ-ում եռակի անգամ մեծացվել է դատապարտյալների պահելու վայրը: Բացի այդ, բազմաթիվ շինարարական աշխատանքներ են կատարվել քրեակատարողական հիմնարկներում: Այսպիսի մեծ ծավալի աշխատանքի շնորհիվ է, որ այսօր ՔԿՀ-երում չունենք գերբնակեցման խնդիր»,- ընդգծեց Քոչինյանը:
Նրա խոսքով` 12 քրեակատարողական հիմնարկներում թույլատրվում է պահել 5400 դատապարտյալ, իսկ ներկայումս այդ վայրերում պահվում է շուրջ 3900 դատապարտյալ:
«Գերբնակեցման խնդիրը հիմնականում ի հայտ է եկել օրենսդրական չափորոշիչները պահպանելու արդյունքում: Մենք չենք կարող անտեսել անհամատեղելիության չափանիշները և բոլոր անձանց պահել նույն վայրում»,- ընդգծեց Քոչինյանը:

YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. The overcrowding problem in Armenia’s correctional facilities has been solved, Hayk Kochinyan, head of the international cooperation and analytical department of the Department of Corrections of the justice ministry told reporters on January 20.
“Various works have been done in two years for solving the problem”, Kochinyan said, adding that several prisons have been re-organized, and expanded.
“In addition, numerous construction works have been done in correctional facilities. It is due to such large-scale work that today we don’t have the prison overcrowding problem”, he said.
According to him, 5400 prisoners are allowed to be housed in 12 correctional facilities, and currently around 3900 are incarcerated in those facilities.