Հայաստանում անցկացվելու են ԵԱՏՄ գործունեության թեմայով հատուկ խորացված կուրսեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անցկացվելու են ԵԱՏՄ թեմայով հատուկ խորացված կուրսեր, որոնք կազմված են 12 սեմինարներից և ներառում են Եվրասիական թեմայի հիմնական հարցերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԵԱՏՄ ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինը, որպես կուրսերի հիմնական կազմակերպիչ և դասընթացներ վարող` հունվարի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ դասընթացները վերաբերում են Եվրասիական ինտեգրացիոն կառավարմանը:
«Շատերը գիտեն գլոբալիզացիայի նշանակությունը, բայց ինտեգրացմանը` ոչ բոլորը: Գլոբալիզացիան ինտեգրացիայից տարբերելու, Եվրասիական ինտեգրացիան և ԵԱՏՄ-ում երկրների անդամակցությունը հասկանալու համար մենք կազմակերպել ենք ուսուցողական կուրսեր: Հայաստանը դարձել է այն հարթակը, որտեղ առաջին անգամ կազմակերպվել են նման կուրսեր և, հուսով եմ, դրանք շարունակական են լինելու»,- ասաց Վլադիմիր Լեպեխինը` հավելելով, որ այս կուրսը յուրահատուկ է, քանի որ այն համախմբում է բոլոր ասպեկտները` տնտեսական, անվտանգության, ֆինանսական, էներգետիկ: Բացի այդ` առաջին անգամ դրանով զբաղվում է հայ-ռուսական միջազգային կոմիտեն:
Փորձագետի խոսքով` 2017 թվականին փոխվում է աշխարհի մոդելը, և մենք ականատես դարձանք, որ ԱՄՆ նախագահի ընտրություններն ակտիվություն առաջացրեցին ոչ թե այն պատճառով, որ մի նախագահին հաջորդեց մյուսը, այլ այն, որ փոխվեց գլոբալիզացիայի մոդելը: Նրա կարծիքով, ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Դոնալդ Թրամփի ընտրվելուց հետո առաջ եկավ «բազմաբևեռ» մոդելը, որին աջակցում են բոլոր ԵԱՏՄ անդամ երկրների նախագահները: «ՌԴ-ի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Մոլդովայի նախագահները մեկ անգամ չէ, որ այդ մասին հայտարարել են: Եվրասիական ինտեգրացիայի փորձագետների համար այն նշանակում է, որ ձևավորվելու են մի քանի «բևեռներ»,-նշեց ԵԱՏՄ ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինը:

В Армении будут проведены углубленные специальные курсы на тему деятельности ЕАЭС
В Армении будут проведены специальные углубленные курсы на тему деятельности ЕАЭС, которые будут состоять из 12 семинаров и будут включать основные вопросы по Евразийской тематике. По сообщению «Арменпресс», директор института ЕАЭС Владимир Лепехин - главный организатор и ведущий курсов, во время встречи с журналистами 16 января сообщил, что курсы касаются Евразийского интеграционного управления.
“Многие знают о значении глобализации, однако немногим известно, что такое интеграция в процессе глобализации. Мы организовали эти обучающие курсы для того, чтобы ответить на вопросы, связанные с глобализацией, евразийской интеграцией и членством в ЕАЭС. Надеюсь, они будут последовательными”, - заявил Лепехин, добавив, что эти курсы уникальны, поскольку они объединяют все аспекты – экономический, финансовый, энергетический, безопасности. Кроме того, впервые этим занимается армяно-российский международный комитет.
По словам эксперта, в 2017 году модель мира изменится. Мы стали очевидцами того, как президентские выборы в США вызвали широкий резонанс не потому, что один политический лидер сменил другого, а в силу того, что с приходом нового президента принципиально меняется модель глобализации.
По его мнению, с приходом Дональда Трампа возникла другая - альтернативная модель “многополярного” мира, за который выступают все евразийские страны на уровне глав государств.
“Президенты РФ, Армении, Казахстана, Молдовы неоднократно заявляли об этом. Для экспертов евразийской интеграции это означает, что будут образованы несколько “полюсов”, - добавил Лепехин.