Թուրքիայի մեջլիսն ընդունել է նախագահի լիազորություններն ընդլայնող սահմանանադրական փոփոխությունների առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում՝ Մեջլիսում հունվարի 12-ի երեկոյան շարունակվել են սահմանադրական փոփոխությունների քննարկումները: Դրանց արդյունքում ընդունվել են սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի վեցերորդ, յոթերորդ և ութերորդ հոդվածները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Վեցերորդ հոդվածը, որն անցել է 343 կողմ և 137 դեմ ձայներով, առնչվում է մեջլիսի լիազորություններին:
Յոթերորդ հոդվածը, որն անցել է 340 կողմ և 136 դեմ ձայներով, վերաբերում է նախագահի լիազորություններին: Փոփոխությունը նախատեսում է, որ այսուհետև նախագահ ընտրվող անձը չպետք է լինի անկուսակցական: Թուրքիայում նախագահ կարող է ընտրվել 40 տարին լրացած, բարձրագույն կրթություն ունեցող, պատգամավոր ընտրվելու պայմաններին բավարարող, Թուրքիայի քաղաքացիություն ունեցող անձը: Նա պաշտոնավարելու է 5 տարի ժամկետով: Ընդ որում, մեկ անձն առավելագույնը կարող է ընտրվել երկու անգամ: Նախագահ ընտրված անձը պետք է վայր դնի պատգամավորական մանդատը: Նա պետք է քվեարկության առաջին փուլում ստանա ձայների բացարձակ մեծամասնությունը` նախագահ դառնալու համար: Եթե բացարձակ մեծամասնություն չի ստացել, ապա ընտրություններին հաջորդող երկրորդ կիրակի օրը նոր քվեարկություն պետք է անցկացվի, որին պետք է մասնակցեն նախորդ ընտրության ժամանակ առավելագույն ձայներ ստացած երկու թեկնածուները: Այս ընտրություններում արդեն հաղթող է ճանաչվում վավեր քվեների մեծամասնությունը ստացած թեկնածուն: Եթե ինչ-ինչ պատճառով երկրորդ քվեարկության ժամանակ մնում է միայն մեկ թեկնածու, ապա քվեարկությունն իրականացվում է հանրաքվեի տեսքով: Թեկնածուն այդ դեպքում պետք է հավաքի ձայների բացարձակ մեծամասնությունը, այլապես պետք է անցկացվեն նախագահի նոր ընտրություններ: Եթե ընտրությունները չեն իրականացվում, և նոր նախագահ հնարավոր չի լինում ընտրել, ապա գործող նախագահը շարունակում է պաշտոնավարումը:
Մեջլիսում 340 կողմ և 135 դեմ ձայներով ընդունված սահմանադրական փոփոխության ութերորդ հոդվածը վերաբերում է նախագահի լիազորություններին, որոնք ընդլայնվում են: Նախագահն ունենում է գործադիրի լիազորություններ: Նա հնարավորություն է ստանում նշանակել փոխնախագահներին և նախարարներին, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների, ինչպես նաև իր ցանկությամբ դադարեցնել նրանց պաշտոնավարումը: Նախագահն իրավունք է ձեռք բերում Մեջլիսի օրենքները հակասահմանադրական լինելու հիմնավորմամբ դիմել Սահմանադրական դատարան` դրանք չեղյալ հայտարարելու հարցով:
Նախագահն է նշանակելու այլ երկրներում Թուրքիայի դեսպաններին և հետ կանչելու նրանց: Նա սահմանելու է երկրի ազգային անվտանգության քաղաքականությունը, սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ օրենքները դնելու է ժողովրդի քվեարկությանը: Լինելու է թուրքական զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարը: Հիվանդություն, հաշմանդամություն ունեցող անձանց պատիժը թեթևացնելու կամ հանելու լիազորություն է ունենալու:

Меджлис Турции принял предложение о конституционных реформах, расширяющих полномочия президента Турции
Вечером 12-го января Меджлис Турции продолжил обсуждение проекта конституционных реформ. В результате, были приняты 6-я, 7-я и 8-я статьи. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Анадолу».
343 голосами «за» и 137 голосами «против» была принята шестая статья Конституции, которая предусматриваетпересмотр полномочий Меджлиса.
340 голосами «за» и 136 голосами «против» была принята седьмая статья Конституции, которая предусматривает пересмотр полномочийпрезидента Турции. Президентом Турции может быть избран гражданин Турции, достигший 40 лет, с высшим образованием, данными, достаточными, чтобы быть избранным депутатом Меджлиса. Срок президентства – 5 лет, причем, он складывает мандат депутата. Для избрания он должен получить безусловное большинство голосов, в противном случае, во второе воскресенье после выборов должно пройти дополнительное голосование, в котором примут участие 2 кандидата, получивших до этого максимальное число голосов.
Во время дополнительного голосования победителем станет тот кандидат, кто получит максимальное число голосов по действительным бюллетеням. Если ко второму туру будет по каким-либо причинам допущен лишь один кандидат, то назначются новые президенсткие выборы. В любых случаях, когда это невозможно, продолжает действовать предыдущий президент.
340 голосами «за» и 135 голосами «против» была принята восьмая статья Конституции, которая предусматривает расширение полномочийпрезидента Турции. Президент Турции получает исполнительные функции: может назначать вице-президентов, министров, других высокопоставленных чиновников, а также освобождать их с занимаемых постов. Президент может обращаться в КС Турции о признании законов неконституционными.
Президент Турции назначает послов, отзывает их. Он определяет политику национальной безопасности, созывает референдумы по вопросам Конституции. Президент Турции является Верховным главнокомандующим ВС страны. Имеет право устанавливать амнистии и давать помилования.