Օբաման Բայդենին պարգեւատրեց Ազատության մեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման երկրի փոխնախագահ Ջո Բայդենին պարգեւատրել Է Միացյալ Նահանգների բարձրագույն քաղաքացիական պարգեւներից մեկով՝ Գերազանցության ազատության մեդալով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 13-ին հայտնել Է ABC-ն:
Պարգեւատրման արարողության ընթացքում, որը կայացել Է Սպիտակ տանը, Օբաման Բայդենին անվանել Է լավագույն փոխնախագահն ԱՄՆ-ի պատմության մեջ:
Բայդենը, որն արտասվելու չափ հուզված Էր նախագահի ելույթից, իր հերթին, ասել Է, թե իրեն բախտ Է վիճակվել «լինել այն հիանալի մարդու ուղեկիցը, որը հիանալի բաներ Է արել»:
Բայդենն ասել Է, թե արժանի չԷ մեդալի, բայց գիտե, որ նախագահն իրեն պարգեւատրել Է ամբողջ սրտով: «Պարոն նախագահ,- ասել Է Բայդենը,- ես պարտական եմ Ձեզ, պարտական եմ ձեր բարեկամության համար»… Պարգեւատրումից հետո նրանք գրկախառնվել են, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Обама наградил Байдена медалью Свободы
Президент США Барак Обама наградил своего вице-президента Джо Байдена одной из двух высших гражданских наград страны - президентской медалью свободы с отличием, сообщил в пятницу телеканал ABC.
В ходе церемонии награждения, которая состоялась в Белом доме, Обама назвал Байдена лучшим вице-президентом в истории США,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Байден, который был до слез растроган выступлением президента, в свою очередь, сказал, что ему довелось "быть попутчиком замечательного человека, который делал замечательные вещи".
Байден сказал, что не заслужил медали, но знает, что президент наградил его от всего сердца. "Господин президент, - сказал Байден. - я в долгу перед вами, в долгу за вашу дружбу"... После награждения они обнялись.