Մեծ Բրիտանիան մտադիր Է ընդլայնել Իրանի հետ առեւտրի հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան մտադիր Է ընդլայնել Իրանի հետ առեւտրի հնարավորությունները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Միացյալ Թագավորության միջազգային առեւտրի նախարար Լիամ Ֆոքսը:
«Դանդաղորեն, բայց աճող խանդավառությամբ բրիտանական ընկերություններն սկսում են վերականգնել բիզնեսն Իրանի հետ, եւ մենք տեսնում ենք Մեծ Բրիտանիայի ու Իրանի միջեւ աճող առեւտրի առաջին նշանները»,- ասել Է նա՝ ելույթ ունենալով բրիտանա-իրանական խորհրդաժողովում, որը նվիրված Էր առեւտրին եւ ներդրումներին:
Նախարարը նաեւ ընդգծել Է, որ Իրանը պետք Է ավելին անի, որպեսզի համապատասխանի միջազգային բանկային չափորոշիչներին:
Բացի այդ, նա հայտնել Է, որ դեկտեմբերին Բրիտանիան լեռնահանքային սեկտորի ներկայացուցիչների պատվիրակություն Է ուղարկելու Իրան:

UK working to resolve banking concerns to boost trade with Iran
YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. Nov 2 Trade is growing between Britain and Iran and the government is working to resolve banking sector concerns which are limiting its further expansion, British trade minister Liam Fox said, reports Reuters.
Despite the removal of international banking restrictions in January, Tehran has secured ties with only a limited number of smaller banks as U.S. sanctions remain in force and large foreign institutions still fear potential fines.
"Slowly but with increasing enthusiasm, British companies are starting to do business with Iran again ... we are seeing the first signs of growing trade between the UK and Iran", Fox told a City and Financial Global conference.
"The banking sector's ongoing concerns about facilitating payments or providing financial services means that the benefits of sanctions relief are not yet being fully realized, resolving these problems remains a priority for this government".