Հայաստանն արտադրում է մինչև 90 կիլոմետր խոցման հեռավորություն ունեցող ոչ կառավարվող հրթիռ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «65 ռազմական գործարան» հայկական ընկերությունն արտադրում է ոչ կառավարվող հրթիռներ, որոնց խոցման հեռավորությունը 70-90 կիլոմետր է: ArmHitec-2016 սպառազինության և զենքի միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընկերության աշխատակից Ռաֆիկ Սողոմոնյանը ներկայացրեց իրենց արտադրանքը:
«Մենք արտադրում ենք նաև ոչ կառավարվող հրթիռ, որի խոցման հեռավորությունը 10 կիլոմետր է: Այն հնարավոր է բաց թողնել ինչպես մարտական ինքնաթիռից, այնպես էլ գետնից: Ինքնաթիռի վրա մեկ թռիչքի համար հնարավոր է տեղադրել 20 հրթիռ»,- նշեց Սողոմոնյանը:
Ընկերությունն արտադրում է նաև ուսումնական ավիառումբ, որը նախատեսված է կուրսանտների պարապմունքների համար: «Արտադրում ենք նաև տարբեր դետալներ, որոնք նախատեսված են հրետանու, նռնականետերի, ավտոմատների, ատրճանակների համար»,- հայտնեց ընկերության աշխատակիցը:
Նա հավելեց, որ գործարանը պատկանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը և արտադրանքն իրականացնում է նախարարության պատվերով:

Армянская компания производит неуправляемые ракеты, дальность поражения которых составляет до 90 км
Армянская компания «Военный завод 65» производит неуправляемые ракеты, дальность поражения которых составляет 70-90 км. В ходе Первой международной выставки вооружений и оборонных технологий «ArmHiTec-2016» сотрудник компании Рафик Согомонян в беседе с Арменпресс представил производство компании.
«Мы также производим неуправляемые ракеты дальностью поражения в 10 км. Ее можно запустить как с гражданского самолета, так и с земли. На самолете во время одного полета можно разместить до 20 ракет», - отметил Согомонян.
Компания производит также учебные авиабомбы, предусмотренные для занятий курсантов. «Производятся также детали для автоматов, танков, гранатометов, пистолетов», - сообщил сотрудник компании.
Он добавил, что завод принадлежит министерству обороны Армении и совершает производство по заказу министерства.