Ոստիկանությունը պահանջում է Խորենացի փողոցի հավաքի փաստացի ղեկավարներից այն տեղափոխել այլ վայր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանությունը ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակետային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի և հարակից տարածքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել:
«Արմենպրես»-ը հայտարարությունը ներկայացնում է ամբողջությամբ.
«ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակետային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի վրա զինված հարձակմանը հաջորդող օրվանից Երևանի Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածի անմիջական հարևանությամբ կազմակերպվել են տարաբնույթ հավաքներ, որոնք կրել են չիրազեկված բնույթ:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հուլիսի 20-ի հավաքի ընթացքում մի խումբ անձինք ակնհայտ ագրեսիվ նախատրամադրվածությամբ, իրենց հետ նախապես բերված քարերով և այլ առարկաներով հարձակվել են ծառայություն իրականացնող ոստիկանների վրա, հարվածներ հասցրել նրանց, փորձել են խլել հատուկ հանդերձանքը, ինչի հետևանքով տուժել են շուրջ հինգ տասնյակ անձինք:
ՀՀ ոստիկանությունն անկարգությունները, այդ թվում՝ մարդկանց կյանքին և առողջությանը սպառնացող վտանգը կանխելու համար հարկադրված է եղել կիրառելու հատուկ միջոցներ:
Բացի այդ, ՊՊԾ գնդի տարածքի վրա զինված հարձակման առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք են բերվել հավաստի տվյալներ առ այն, որ զինված խմբի անդամներն անմիջականորեն ուղղորդում և ուղղակի ցուցումներ են տալիս դրսում գտնվող անձանց՝ կազմակերպելու և իրականացնելու քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը վտանգող, այդ թվում՝ խուճապ սփռող և բախումներ հրահրող հանցավոր գործողություններ:
Այսպես, հուլիսի 21-ին ձերբակալված անձանցից մեկը փորձել է նռնակ բերել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատված, սակայն նրա հանցավոր գործողությունները խափանվել են մինչև նշված վայր հասնելը, իսկ հուլիսի 22-ին ձերբակալված մեկ այլ անձ փորձել է բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկներ («մոլոտովի կոկտեյլ») տեղափոխել նույն վայր:
Առկա են նաև արժանահավատ տվյալներ առ այն, որ շշալցված պայթուցիկները նախատեսված են եղել Խորենացի փողոցի ոստիկանական շղթան ճեղքելու, հատուկ միջոցառումների իրականացման գոտի ներխուժելու և զինված խմբի կողմից հափշտակված հրազենին տիրանալու համար:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ ոստիկանությունը փաստում է, որ Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածում առկա է լարվածության կտրուկ սրման իրական և անմիջական վտանգ՝ անկանխատեսելի հետևանքներով: Հետևաբար, հավաքի մասնակիցների կյանքին և առողջությանը, ինչպես նաև հասարակական անվտանգությանը սպառնացող վտանգը հնարավոր չէ կանխել այլ կերպ, քան հավաքը մեկ այլ վայր տեղափոխելու միջոցով: Ուստի ՀՀ ոստիկանությունը պահանջում է հավաքի փաստացի ղեկավարներից՝ սեղմ ժամկետում հավաքը տեղափոխել մեկ այլ վայր, որտեղ խաղաղ հավաքներին աջակցելու ՀՀ ոստիկանության պարտականությունների սահմաններում հնարավոր կլինի ապահովել հավաքի մասնակիցների անվտանգությունը:
Հակառակ դեպքում ՀՀ ոստիկանությունը չի ունենալու այլ միջոց, քան օրենքով սահմանված կարգով դադարեցնել այդ հավաքը»:

Armenian Police demands Khorenatsi Street rally’s actual leaders to transfer the rally to another place
Armenian Police demands Khorenatsi Street rally’s actual leaders to transfer the rally to another
place
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. The Armenian Police issued a statement over the situation in the Police HQ and the nearby areas.
“Armenpress” presents the full statement:
“Since July 18, the day after the armed attack on the territory of the Police Patrol-Sentry service regiment, various allies have been organized in the immediate vicinity of the blocked part of Yerevan’s Khorenatsi street.
As previously reported, during the July 20 rally at least 5 dozen people suffered as a group of people displayed obvious predisposition to aggressive behavior, attacked police officers on-duty throwing stones and other objects at them, inflicted blows on the police officers, trying to snatch their uniforms.
To prevent the riots, including the risks to human life and health, Police of the Republic of Armenia had to apply special measures.
Moreover, within the framework of the criminal case initiated on occasion of the armed attack on the territory of the Police Patrol-Sentry service regiment, reliable data have been obtained according which the members of the armed group are directly guiding the protesters, giving them direct instructions to organize and commit criminal actions which pose a danger to the citizens' lives and health, as well as spread panic and provoke clashes.
Thus, on July 21 one of the detainees tried to bring a grenade to the blocked part of Khorenatsi street, but his criminal actions were suspended, and on July 22 another detainee tried to take bombs ("Molotov cocktail") to the same area.
There are also credible data according which those bottle bombs were designed for breaking through the police cordon in Khorenatsi Street, breaking into the zone of implementing special measures and taking possession of the firearms seized by the armed group members.
Based on the aforementioned, Police of the Republic of Armenia is stating that there is a real and immediate threat of sharp escalation of tensions which may lead to unpredictable consequences.
Therefore it is not possible to prevent the risks to the lives and health of the rally participants and the public safety in any way than to change the rally venue.
Therefore Police of the Republic of Armenia demands from the actual leaders of the rally to transfer the rally to another place within the shortest possible time so that the Police will be able to ensure the safety of the rally participants within its statutory obligations of assisting peaceful rallies.
Otherwise Police of the Republic of Armenia will have no other way than to terminate the rally in the manner prescribed by law”.