Երկու ցեղասպանություն, երկու ժողովուրդ, մեկ վիշտ. բանգլադեշցի պատմաբանի անդրադարձը հայերի պատմությանը
Երկու ցեղասպանություն, երկու ժողովուրդ, մեկ վիշտ. բանգլադեշցի պատմաբանի
անդրադարձը հայերի պատմությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճարտարապետ, ճարտարագիտության պատմաբան Ադնան Մորշեդը (Վաշինգտոն) անդրադարձել է Բանգլադեշի մայրաքաղաք Դաքայում հայկական  համայնքի կյանքին` զուգահեռներ տանելով երկու ժողովուրդների միջեւ նաեւ ցեղասպանության համատեքստում:
«Թվում է` Թուրքիան որդեգրել է ցեղասպանության ժխտման ծաղրանկարային պատմությունը: Հունիսի 2-ին Գերմանիայի կողմից Օսմանյան Թուրքիայի` 1915 թվականի իրականացրած հայերի սպանդի ճանաչումից հետո Էրդողանի արձագանքը կանխատեսելի էր: Անկարան  Բեռլինից հետ կանչեց դեսպանին: Շատ ծանոթ երեւույթ է, քանի որ  Բանգլադեշի դեսպանը նույնպես հետ կանչվեց անմիջապես «ռազմական հանցագործի» մահապատժից հետո, ինչը բացահայտում է Էրդողանի ծիծաղելիորեն անփույթ վերաբերմունքը Բանգլադեշում 1971 թվականին տեղի ունեցած ցեղասպանության նկատմամբ: Հատկանշական է հայերի եւ բանգլադեշցիների ընդհանրական պատմությունը, եւ թե ինչպես է այդ պատմությունը տարբեր ուղիներով կերտել երկու ժողովուրդների ազգային դիմագիծը: Դաքայում հայկական հարուստ պատմություն կա. Հին Դաքայում գտնվող Սուրբ Հարության եկեղեցին  ճարտարապետական ապացույցն է,  թե ինչպես է հայ ժողովուրդը սփռվել իր պատմական հայրենիքի սահմաններից դուրս»,- ներկայացնում է պատմաբանը` հաջորդիվ շեշտելով  Հայաստանի աշխարհագրական կարեւոր դիրքը:
«Երկիրը միշտ եղել է մրցող քաղաքական ուժերի՝ պարսիկների, հույների, արաբների ենթակայության տակ: Հայերը նաեւ մեծ դեր են ունեցել համաշխարհային ճարտարապետության ոլորտում: Չկա որեւէ հստակ ժամանակագրություն, թե նրանք երբ են ժամանել Դաքա: Որոշ պատմագիրների խոսքով` դա 17-րդ դարի սկիզբն է: Դաքայի կյանքում հայերի կարեւորագույն ներդրումներից մեկը նաեւ կառքի ներմուծումն է, որը դարձավ  քաղաքի գլխավոր փոխադրամիջոցը մինչև 20-րդ դարի առաջին տասնամյակը:
Հայկական փոքր, բայց հարուստ համայնքը նաեւ մեծապես նպաստել է  Դաքայի քաղաքացիական կյանքին: 1848 թվականին Նիկոլաս Պողոսը հիմնեց  մասնավոր դպրոց, որը մինչև այժմ Հին Դաքայի  հեղինակավոր դպրոցներից մեկն է: Դաքայում հայերի կրոնական կյանքը ծավալվել է Սուրբ Հարության եկեղեցու շուրջը, որը կառուցվել է 1781 թվականին: Եկեղեցու տարածքը քաղաքին նվիրաբերել է ազնվական Աղա Խաչիկ Մինասը, ում կնոջը հուղարկավորել են եկեղեցում: Այն այսօր էլ կանգուն է, եւ կից տապանաքարերը կարծես տանում են անցյալ` դեպի այն ժամանակները, երբ հայերը առանցքային դեր են ունեցել քաղաքի կյանքում: Դժվար է չկարեկցել հայերին հատկապես նրանց եւ մեր «անտեսված» ցեղասպանությունների համատեքստում»,- եզրափակում է ճարտարապետը:

YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. Architect, engineering historian Adnan Morshed (Washignton) spoke about the Armenian community of Dhaka, Bangladesh making also parallels between the two people in the context of the Genocide.
“It seems Turkey adopted the caricature history of the Genocide denial. Erdogan’s response was predictable after the adoption of the Armenian Genocide recognition resolution by Germany on June 2. Ankara recalled its Ambassador from Berlin. It is a very familiar phenomenon, since Ambassador of Bangladesh was also recalled after the execution of the “military criminal” which reveals Erdogan’s ridiculously lax attitude towards the genocide that took place in 1971 in Bangladesh. From this perspective, it is important to state that Armenians and people of Bangladesh have a common history, and this history has shaped the national identity of the two people in different ways. Armenia has a rich history in Dhaka: St. Harutyun Church in Old Dhaka is a proof of how the Armenian people was spread beyond the borders of its historical Motherland”, he stated.
Referring to Armenia’s geographical position, the historian said: “The country has always been under the control of the competing forces Persians, Greeks, Arabs. Armenians have also played a key role in the field of the world architecture. There was no concrete information about the date Armenians came to Dhaka. According to some historians, it was the beginning of the 17th century. One of the most important contributions of Armenians in Dhaka was the import of carriage which became the first means of transportation until the first decade of the 20th century.
The Armenian small, but rich community also had a significant impact on the civilian life of Dhaka. Nikolas Poghos established a private school in 1848 which is still one of the famous schools of Old Dhaka. It is very difficult not to support Armenians especially in the context of the Armenian and our “neglected” genocides”, the historian concluded.