Հայաստանում Ավստրալիայի նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերն է հանձնել Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ավստրալիայի Միության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Փիթեր Թեշը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նա մեր երկրում իր դիվանագիտական առաքելության իրականացման ընթացքում ջանք չի խնայի հետևողականորեն զարգացնելու Հայաստանի և Ավստրալիայի միջև բարեկամական հարաբերությունները: Հաջողություններ մաղթելով դեսպան Թեշին՝ Սերժ Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի պետական ատյանները համակողմանի աջակցություն կցուցաբերեն հայ-ավստրալիական կապերի ամրապնդմանն ուղղված դեսպանի գործունեությանը:
Հայ-ավստրալիական հարաբերություններին նոր որակ և բովանդակություն հաղորդելու նպատակով երկուստեք կարևորվել են բարձրաստիճան փոխայցելությունները, տարբեր մակարդակներով կանոնավոր շփումները, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական ձևաչափով, միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների շրջանակներում արդյունավետ ու սերտ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը:
Դեսպան Փիթեր Թեշը դրվատանքով է խոսել Ավստրալիայի մեծաթիվ հայ համայնքի մասին՝ ընդգծելով, որ հայերն իր երկրում լավագույնս ինտեգրվել են հասարակական-քաղաքական կյանքում և իրենց նպաստն են բերում տարբեր ոլորտների զարգացմանը՝ միաժամանակ նպաստելով հայ-ավստրալիական բարեկամության ամրապնդմանը:

Newly appointed Ambassador of Australia presents his credentials to Armenian President
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Australia to Armenia Peter Tesch (residence in Moscow) on May 25 presented his credentials to President of Armenia Serzh Sargsyan, press service of the Presidential Administration informed “Armenpress”.
President Sargsyan congratulated the Ambassador for his new post and expressed hope that he will take consistent efforts towards the development of the friendly relations of Armenia and Australia during his diplomatic tenure. Serzh Sargsyan wished him success and stated that the Armenian state agencies will provide comprehensive support to the Ambassador for his work aimed at strengthening Armenian-Australian relations.
The sides stressed the importance of high-level mutual visits aimed at giving new quality to the Armenian-Australian relations. They also emphasized the need of regular contacts in various inter-parliamentary formats, the productive and close cooperation within the framework of international and regional organizations, as well as the development of economic relations in fields of mutual interest.
Ambassador Peter Tesch highly appreciated the role of the Armenian community of Australia and stated that Armenians are fully integrated in Australia’s social-political life and contribute to the development of all sectors in the country, as well as the strengthening of the Armenian-Australian friendly relations.