Ջեմ Սոֆուօղլուն, Ջեֆրի Ռոբերտսոնը Եվրախորհրդարանում կմասնակցեն հայկական ժառանգության վերականգնման քննարկմանը
Ջեմ Սոֆուօղլուն, Ջեֆրի Ռոբերտսոնը Եվրախորհրդարանում կմասնակցեն հայկական
ժառանգության վերականգնման քննարկմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանում մայիսի 31-ին կանցկացվի «Հայոց ցեղասպանության ճանաչում. Մշակութային ժառանգության վերականգնում» թեմայով քննարկում: Այն կազմակերպվել է Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի կողմից բրիտանացի պահպանողական եվրապատգամավոր Չարլզ Թանոքի օժանդակությամբ: Նա Եվրոխորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի փոխնախագահն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը:
«Նախորդ տարի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ժամանակ բարձրաձայնվեց այն հարցը, որ նոր թափ հաղորդվի ցեղասպանության հետևանքների վերացման, փոխհատուցման աշխատանքներին: Եվրախորհրդարանում նման քննարկում կազմակերպելը սկիզբն է, սա կարելի է ասել մեկնարկն է և նման քննարկումները շարունակվելու են»,-ասաց Պետո Դեմիրճյանը: Նրա խոսքով, այս քննարկումները կօգնեն վերհանել ցեղասպանության հետևանքով կորցրած ժառանագությունը վերականգնելու ուղիները:
Քննարկումներին մասնակցելու են Սիսի կաթողիկոսարականի ձեռնարկած հայկական ազգապատկան ու եկեղեցապատկան տարածքները վերադարձնելու գործում ներգրավված թուրք իրավաբան Ջեմ Սոֆուօղլուն, ինչպես նաև Փերինչեքի գործով իրավաբան Ջեֆրի Ռոբերտսոնը:
«Հրավիրված է նաև շվեդ ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Օվե Բրինգը, ով տնտեսական հատուցումների գծով մասնագետ է: Նա կներկայացնի, թե ինչ ձևերով կարելի է տնտեսական հատուցում պահանջել Թուրքիայից: Քնարկմանը մասնակցելու է լրագրող Գիյոն Փերիեն, ով հրատարակել է «Հայկական ֆանտոմը» գիրք` ներկայացնելով, թե ինչպես է Թուրքիան Հայոց ցեղասպանության հարցը կոծկում»,-ասաց Պետո Դեմիրճյանը: Քննարկումը ղեկավարելու է Հայ Դատի կենտրոնական խորհրդի նախագահ Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը:

European Parliament to host discussion on Armenian Genocide
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. The European Parliament will host a discussion on May 31 on “Armenian Genocide Recognition: Restoration of Cultural Heritage”.
Armenian National Committee liaison for Europe Peto Demirjian informed the discussion is organized by the Committee with the assistance of MEP Charles Tannock.
“Last year during the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the issue of actively resuming the works of genocide consequences elimination and reparations was raised. This discussion in the EP is the beginning, similar discussions will be continuous”, P. Demirjian said. According to him, these discussions will contribute to the creation of ways of restoring the heritage which was lost by the Genocide.
Turkish attorney Cem Sofuoghlu, who is involved in the Sis Catholicosate expropriation issue and Geoffrey Robertson, attorney of the Perincek case will take part in the discussions.
Demirjyan also said Swedish academician, Professor Ove Bring is also invited to the discussions. Bring will speak about the ways of demanding economic compensation from Turkey.  Reporter Guillaume Perrier, author of the “Armenian Phantom” book, will also speak during the discussion.