Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները Վիեննայի հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել
ՎԻԵՆՆԱ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները Վիեննայում մայիսի 16-ին կայացած հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունից, հայտարարությունում ասվում է.
«ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին, ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրը, ներկայացնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, մայիսի 16-ին հանդիպել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ` առաջ մղելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը: Նրանք վերահաստատել են, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի և պնդել են 1994թ. զինադադարի և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը:
Նախագահները վերահաստատել են հանձնառությունը հրադադարի պահպանմանն ու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Հետագա բռնությունների ռիսկը կրճատելու համար նրանք համաձայնել են հնարավորինս կարճ ժամանակում ամբողջացնել հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը: Նախագահները նաև համաձայնել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման շուրջ: Նրանք համաձայնել են նաև անհայտ կորած անձանց տվյալների փոխանակմանը Կարմիր խաչի հովանու ներքո, որի շուրջ նախագահները համաձայնություն էին ձեռք բերել նաև 2014թ. հոկտեմբերին Փարիզի գագաթնաժողովի ժամանակ:
Նախագահները համաձայնել են հակամարտության բազմակողմանի լուծման հասնելու բանակցությունների վերսկսման նպատակով անցկացնել քննարկումների հաջորդ փուլը, որը կկայանա հունիսին, վայրը դեռևս պետք է համաձայնեցվի»:

YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group Co-Chairing countries made a statement based on the results of the meeting held on May 16 in Vienna, the OSCE Press Service informed “Armenpress”.
“The Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, Secretary of State of the United States of America John Kerry, and State Secretary for European Affairs of France Harlem Désir, representing the Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group, met today with President of Armenia Serzh Sargsyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev to advance a peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict. They reiterated that there can be no military solution to the conflict. The Co-Chairs insisted on the importance of respecting the 1994 and 1995 ceasefire agreements.
The Presidents reiterated their commitment to the ceasefire and the peaceful settlement of the conflict. To reduce the risk of further violence, they agreed to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism. The Presidents also agreed to the expansion of the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office.
Finally, they agreed to continue the exchange of data on missing persons under the auspices of the International Committee of the Red Cross (ICRC) to which the Presidents committed during the Paris summit of October 2014.
The Presidents agreed on a next round of talks, to be held in June at a place to be mutually agreed, with an aim to resuming negotiations on a comprehensive settlement”.