Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները Վիեննայի հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել
ՎԻԵՆՆԱ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները Վիեննայում մայիսի 16-ին կայացած հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունից, հայտարարությունում ասվում է.
«ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին, ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրը, ներկայացնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, մայիսի 16-ին հանդիպել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ` առաջ մղելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը: Նրանք վերահաստատել են, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի և պնդել են 1994թ. զինադադարի և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը:
Նախագահները վերահաստատել են հանձնառությունը հրադադարի պահպանմանն ու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Հետագա բռնությունների ռիսկը կրճատելու համար նրանք համաձայնել են հնարավորինս կարճ ժամանակում ամբողջացնել հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը: Նախագահները նաև համաձայնել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման շուրջ: Նրանք համաձայնել են նաև անհայտ կորած անձանց տվյալների փոխանակմանը Կարմիր խաչի հովանու ներքո, որի շուրջ նախագահները համաձայնություն էին ձեռք բերել նաև 2014թ. հոկտեմբերին Փարիզի գագաթնաժողովի ժամանակ:
Նախագահները համաձայնել են հակամարտության բազմակողմանի լուծման հասնելու բանակցությունների վերսկսման նպատակով անցկացնել քննարկումների հաջորդ փուլը, որը կկայանա հունիսին, վայրը դեռևս պետք է համաձայնեցվի»:

Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление по итогам венской встречи
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление по итогам венской встречи 16-го мая. Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе ОБСЕ, в заявлении сказано:
«Госсекретарь США Джон Керри, министр ИД РФ Сергей Лавров, госсекретарь Франции по европейским вопросам Арлем Дезир, представляя страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, встретились 16-го мая с президентом Армении Сержем Саргсяном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в целях достижения прогресса в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта. Они подтвердили, что конфликт не имеет военного решения, и настаивают на соблюдении соглашений о перемирии от 1994 и 1995 гг.
Президенты подтвердили свои обязательства по соблюдению перемирия и достижению мирного урегулирования конфликта. Для сокращения дальнейшего риска они согласились в возможно сжатые сроки обобщить внедрение механизмов расследования. Президенты также договорились по вопросу расширения полномочий личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Они также договорились об обмене данными по безвести пропавшим под эгидой Красного Креста, о чем было достигнуто соглашение на саммите 2014г. в Париже.
Президенты также согласились по вопросу проведения следующего этапа обсуждений для возобновления переговоров, который состоится в июне; место встречи пока не определено».