Վալովայան միասնական արժույթ ստեղծելու անհրաժեշտությունը դեռ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախարար Տատյանա Վալովայան միասնական արժույթի ներդրման անհրաժեշտություն դեռևս չի տեսնում: Այս մասին մայիսի 12-ին կայացած Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ նշեց պաշտոնյան` հավելելով, որ կրկնում է իր տեսակետը, որն արտահայտել է նախորդող տարիներին: «Ես հիմա ոչ մի անհրաժեշտություն չեմ տեսնում միասնական արժույթ ներդնելու համար, քանի որ դեռևս չկան համապատասխան պայմաններ ու կարիքներ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Վալովայան: Նա շեշտեց, որ միասնական արժույթ ներդնելու և դրանից օգուտներ քաղելու համար անհրաժեշտ է ունենալ լայնորեն ինտեգրված միասնական շուկա: «Մենք մեր առջև խնդիր ենք դրել լիովին ինտեգրված շուկա ձևավորել 2025-ի աշնանը, երբ բոլոր ապրանքային և ծառայությունների շուկաները կլինեն մեծամասամբ միասնական: Քանի դեռ չկա միասնական շուկա, հետևաբար, չկա նաև միասնական արժույթի անհրաժեշտությունը»,-ընդգծեց Տատյանա Վալովայան:
Պաշտոնյան նկատեց, որ իրենք մանրամասնորեն ուսումնասիրել և շարունակում են ուսումնասիրել Եվրամիության փորձը և եկել են եզրակացության, որ ԵՄ-ում արժույթի ներդրման համար եղել են անհրաժեշտ պայմաններ, խորապես ինտեգրված տնտեսություն: «Եվրամիությունը, սակայն, որոշ բացթողումներ է թույլ տվել, քանի որ այդ ժամանակ չէին ստեղծվել բանկային ու ֆինանսական կառույցներ: Բայց ճգնաժամը ամեն ինչ դրեց իր տեղը և ապացուցեց, որ միասնական արժույթի անցնելու համար անհրաժեշտ է մի շարք պայմանների ստեղծումը, որոնք եվրոպացիները իրականացրեցին արդեն արժույթի ներդրումից հետո»,-հավելեց ԵՏՀ նախարարը:

Министр ЕЭК не видит необходимости вводить на территории ЕАЭС единую валюту
Член Коллегии (министр) по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Татьяна Валовая не видит необходимости вводить на территории Евразийского экономического союза (ЕАЭС) единую валюту. Как сообщает Арменпресс, об этом она сказала на пресс-конференции 12 мая, добавив, что повторяет свою позицию, которую она выражала в прошлые годы.
«Я не вижу сейчас никакой необходимости вводить единую валюту, так как для этого нет ни соответствующих  условий, ни потребностей», - заявила она.
Валовая подчеркнула, что для получения преимуществ от введения единой валюты должен иметь очень высоко интегрированный единый рынок.
«Мы поставили перед собой задачу образовать высоко интегрированный единый рынок к 2025 году, когда будут едины и товарные рынки, и рынки услуг. Пока еще нет единого рынка, следовательно, нет необходимости в единой валюте», - подчеркнула министр.
Валовая отметила, что они внимательно изучили и продолжают изучать опыт Евросоюза, и сделали вывод, что для введения единой валюты ЕС были необходимые условия, глубоко интегрированная экономика.
«ЕС, однако, не  допустил некоторые ошибки, так как тогда еще не было сформированы банковские и финансовые структуры. Однако кризис все расставил по местам и доказал, что для перехода на единую валюту необходимо создание ряда условий, которые европейцы обеспечили уже после внедрения единой валюты», - добавила министр ЕЭК.