Երևանում ստորագրել են Հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի ձևավորման ճանապարհային քարտեզը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼՒ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում կայացել է Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի և Վրաստանի էներգետիկայի նախարարությունների ղեկավարների հանդիպումը` նվիրված էլեկտրաէներգետիկական ոլորտում տարածաշրջանային համագործակցությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Վրաստանում նախատեսված հանդիպումը անցկացվել է Հայաստանում, որին մասնակցում էին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը, ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը, ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչյանը, Վրաստանի էներգետիկայի փոխնախարար Իլյա Էլոշվիլին:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց Հյուսիս-հարավ էլէկտրաէներգետիկական միջանցքի ձևավորման նախաձեռնության իրականացման նպատակով անհրաժեշտ ճանապարհային քարտեզը:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանի խոսքով` ստորագրված փաստաթուղթը կարևոր է նրանով, որ նշում է անելիքների ժամանակացույցն ու պատասխանատուներին: «Մինչև 2019 թվականը կունենանք էլեկտրահաղորդման գծերը, որոնց մի մասի կառուցումն արդեն սկսվել է, մյուս մասինն էլ մոտակա ժամանակահատվածում կսկսվի, որպեսզի իրական դառնա ռեգիոնալ համագործակցությունը էներգետիկայի ոլորտում»,-ասաց Արեգ Գալստյանը` հավելելով, որ աշխատանքների բնականոն ընթացքի դեպքում արդեն 2019 թվականից կօգտագործվեն կառուցվող էլեկտրահաղորդման գծերը:
Փոխնախարարի խոսքով` ծրագրի իրականացման դեպքում հնարավոր կլինի երկրների միջև ապահովել էլեկտրաէներգիայի ինչպես սեզոնային փոխհոսքեր, այնպես էլ փոխանակում:
«Հայաստան-Իրան երկշղթա 400 Կվտ գծի աշխատանքները սկսված են, ֆինանսավորման խնդիրներ չկան: Մինչև 2018-ի վերջ գիծը լարման տակ պետք է դնենք ու հարավ ուղղությամբ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը նախատեսվում է հասցնել ընդհուպ մինչև 1200 Մվտ հզորության։ Ինչ վերաբերում է դեպի հյուսիս` Վրաստան ուղղությանը, ապա մենք արդեն ընտրել ենք խորհրդատվական ընկերությանը, որ պատրաստում է մրցութային փաթեթ, ըստ որի կընտրենք նաև գլխավոր կապալառուին, որն էլ կիրականացնի ծրագիրը: Երկու փուլի համար գումարները կան, կկառուցենք գիծն ու ենթակայանները»,-նշեց Արեգ Գալստյանը:
Քառակողմ ծրագրով նախատեսվում է մինչև 2018 թվականի վերջ 2019-ի սկիզբ շահագործման հանձնել Հայաստան-Վրաստան 400/500 կՎ էլեկտրահաղորդման գիծն ու հաստատուն հոսանքի ներդիրով ենթակայանը։ Դրա արդյունքում կապահովվի Վրաստանի էներգետիկ համակարգի հետ զուգահեռ ասինխրոն ռեժիմում աշխատանքի հնարավորություն և էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքի հզորությունը  առաջին փուլում կկազմի 350 Մվտ` մինչև 2021 թվականը հասնելով 700 Մվտ-ի: Մինչ նշյալ ժամկետը նախատեսվում է շահագործման հանձնել նաև Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման երկշղթա գիծը։ Այն թույլ կտա Իրանի հետ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը հասցնել ընդհուպ մինչև 1200 Մվտ հզորության։

В Ереване была подписана дорожная карта по формированию электроэнергетического коридора Север-Юг
В Ереване состоялась встреча руководителей министерств энергетики Армении, РФ, Ирана и Грузии, посвященная региональному сотрудничеству в области электроэнергетики. Как передает «Арменпресс», встреча предусматривалась в Грузии, однако была пренесена в Ереван. В ней принимали участие министр энергетики Армении Левон Еолян, министр энергетики РФ Александр Новак, министр энергетики ИРИ Хамид Читчян, министр энергетики Грузии Илья Элошвили.
В конце встречи  была подписана дорожная карта по формированию электроэнергетического коридора Север-Юг. Замминистра энергетики Армении Арег Галстян сказал, что подписанный документ важен тем, что в нем указаны график и ответственные лица по исполнению необходимых мероприятий. «До  2019 года у нас будут линии эллектропередач, строительство части из них уже начато, остальная часть будет начата в скором будущем, это позволит сделать реальным намеченное сотрудничество в области электроэнергетики»,- сказал Арег Галстян. По его словам, к 2019 году будут использоваться уже готовые линии эллектропередач. По словам замминистра, после осуществления программы станет возможным обеспечить сезонные перетоки электроэнергии и обмен энергией между странами.
«Строительство 2-цепных линий Армения-Иран мощностью в 400 киловатт уже начато, проблем с финансированием нет. До конца 2018 года они будут уже под напряжениям; перетоки энергии на Юг запланировано довести до 1200 мегаватт. На Север – в Грузию, мы уже выбрали консалтинговую компанию, которая готовит тендерный пакет, в соответсвии с которым мы выберем генерального подрядчика. Суммы на оба этапа имеются, будут построены линии и подстанции»,- сказал Арег Галстян.
По этой 4-сторонней программе предусмотрено до начала 2019 года сдать в эксплуатацию линии электропередач Армения-Грузия мощностью в 400-500 киловатт и подстанцию с преобразователем постоянного тока. Параллельно будет обеспечена возможность работы в асинхронном режиме с Грузией, и на первом этапе перетоки энергии запланировано довести до 350 мегаватт, до 2021 года – до 700 мегаватт.
До этого срока планируется сдать в эксплуатацию 2-цепные линии электропередач Армения-Иран  мощностью в 400 киловатт,  что позволит довести перетоки энергии на Юг до 1200 мегаватт.