«Արմենիա»-ի մուտքով Հայաստանում կանոնավոր չվերթներ իրականացնող ավիաընկերությունների թիվը կդառնա 22
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Քաղաքացիական ավիացիայի և օդային հաղորդակցության ոլորտում «Բաց երկնքի» քաղաքականության որդեգրումից հետո Հայաստանում գնալով աճում է կանոնավոր չվերթներ իրականացնող ավիաընկերությունների թիվը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`տարեսկզբին այդ ընկերությունների թիվը21 էր, այն հավակնում է դառնալ 22` տեղական«Արմենիա» ավիաընկերության մուտքով:
«Բաց երկնքի» քաղաքականության ընդունումից հետո 2015 թվականին 2013-ի համեմատ թռիչքների հաճախականությունն աճել է 3 տոկոսով, ուղևորահոսքը` 11 տոկոսով: 2015-ին քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում 26 պետության իշխանությունների հետ բանակցություններ են վարվել, 14 պետության հետ այս ոլորտում իրավական դաշտն ազատականացվել է: 12 պետության հետ դաշտի ազատականացման և նոր համաձայնագրերի կնքման ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:Փոխադարձաբար օդի 5-րդ ազատության իրավունք է տրամադրվել 6 պետության ավիաընկերությունների Թուրքմենստանից, Քաթարից, Քուվեյթից, Հունաստանից, Լյուքսեմբուրգից և Իսլանդիայից: Շուրջ 30 ավիաընկերությունների հետ էլ տարվել են բանակցություններ:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեցՀՀէկոնոմիկայինախարարությանքաղաքացիական ավիացիայի քաղաքական և տնտեսական կարգավորման վարչության պետ Աննա Չոբանյանը,«Արմենիա» ավիաընկերությունը գրությամբ դիմել է նախարարությանը, որից հետո նրանց է ներկայացվել հավաստագիր ստանալուփաստաթղթերի ցանկը, տեղեկացվել են դիմելու ընթացակարգի մասին: «Չվերթների մեկնարկից առնվազն 20 օր առաջ մենք պետք է ունենանք հայտը` ամբողջական փաստաթղթերով: Այն քննարկվում է Հայտերի քննարկման հարցերով խորհրդի կողմից, որը 15-օրյա ժամկետում ուսումնասիրում է հայտն ու տալիս խորհրդակցական բնույթի եզրակացություն: Այնուհետև ողջ փաթեթով եզրակացությունը ներկայացվում է էկոնոմիկայի նախարարին, նա էլ կայացնում է որոշումը»,-ասաց Աննա Չոբանյանը: Նրա խոսքով` հավաստագիր տալու որոշումից հետո հնգօրյա ժամկետում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության օգնությամբ Էկոնոմիկայի նախարարությունը բոլոր պետություններին, որոնց ուղղությամբ ավիաընկերությունը պատրաստվում է չվերթներ իրականացնել, գրություններ է ուղարկում: «Այսինքն` մենք քսանօրյա ժամկետում պարտավորվում ենք գործընթացն ավարտին հասցնել»,-ավելացրեց Աննա Չոբանյանը:
Նա հաստատեց, որ ընկերությունը հայկական է, ինչը ոչ մի կերպ չի հակասում վարվող«Բաց երկնքի» քաղաքականությանը:«Բաց երկնքի» քաղաքականությունը պետությանը չի սահմանափակում ունենալ տեղական, ազգային փոխադրող: Իհարկե, այդ ավիաընկերությունը պետք է գոյատևի մրցակցային պայմաններում: Դրա համար էլ խորհուրդը քննարկելու է, թե այդ ավիաընկերությունը որքանով է ֆինանսապես կայուն իրականացնելու իր բիզնես պլանով նախատեսված գործողությունները»,-նշեց մեր զրուցակիցը:
Նա նկատեց` ավիացիայի մասին օրենսդրությամբ սահմանված է, որ ընկերությունը կարող է համարվել տեղական, եթե դրա 51 տոկոս և ավելի բաժնետոմսերը պատկանում են ՀՀ քաղաքացիներին կամ Հայաստանի Հանրապետությանը(այս դեպքում ընկերությունը համարվում է պետական): «Տեղական» ու «ազգային» ավիաընկերություններ հասկացությունները տարանջատում են մեզ մոտ, բայց սահմանման իմաստով առանձնապես տարբերություն չկա»,-նշեց Աննա Չոբանյանը:
Մարտի 8-ին «Արմենիա» ավիաընկերությունը տեղեկացրել է, որ պատրաստվում է իրառաջին չվերթն իրականացնել ապրիլի 21-ին` Իսրայել ուղղությամբ։ Ընկերության բաժնետերերից մեկն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ավիաընկերությունը պատրաստվում է 49 դոլարով չվերթեր իրականացնել Երևանից Եվրոպա, ԱՊՀ երկրներ, մասամբ` ասիական պետություններ:

“Armenia” Airline: Airline companies operating in Armenia to reach 22
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS: After the adoption of “Open Sky” policy the number of airlines conducting regular flights to Armenia is growing. As "Armenpress" reports the number of such companies was 21 earlier this year, which is expected to become 22, with the start of operations of the domestic "Armenia" airline.
Since the adoption of the “Open Sky" policy in 2015, the frequency of flights increased by 3% compared to 2013 and passenger flow by 11 %. In 2015, negotiations were held with 26 state authorities of the civil aviation industry, and with 14 states the legal framework for this sector has been liberalized. Works are in progress with 12 other states. 5th Freedom of the Air was mutually granted to airlines of 6 countries: Turkmenistan, Qatar, Kuwait, Greece, Luxembourg and Iceland. Negotiations were conducted with over 30 airlines.
As the Head of political and economic control department of the Civil Aviation of the Ministry of Economy Anna Chobanyan informed, the "Armenia" airline company applied to the Ministry, after which they were presented the list of documents required for a license and were informed about the appeal procedure. "At least 20 days before the start of flights we have to have the complete application documents. It is reviewed by the Council, which examines the application within 15 days and gives the advisory opinion. Then the whole package is sent to the minister, who makes the decision, “Anna Chobanyan said.
Within five days after being granted the license, with the assistance of the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Economy sends messages to all states to which the airline is planning to operate flights. "It means that we are obliged to complete the process within twenty days," Anna Chobanyan added. She confirmed that the company is Armenian, which in no way contradicts the current "Open skies" policy. “The “Open Sky” policy does not limit the state to have a local, national carrier. Of course, the airline will have to survive in a competitive environment. Therefore, the Council will discuss to what extent the airline is financially sustainable to implement its business plan, “Anna Chobanyan said.
She stated that according to the aviation legislation, a company may be considered to be local, if 51 percent or more of its shares are owned by Armenian citizens or the Republic of Armenia (in this case the company is considered a national carrier). "Local" and "national" airlines are differentiated, but there is no difference in terms of the definition, "Anna Chobanyan said. “Armenia” Airline Company announced on March 8, that it is preparing its first flight on April 21 bound to Israel. "Armenia" On March 8, the airline said that in preparing its first flight on April 21 in the direction of Israel. One of the shareholders of the company had previously said that the airline will conduct $ 49 flights from Yerevan to Europe, CIS countries, mainly Asian countries.