«Արմենիա»-ի մուտքով Հայաստանում կանոնավոր չվերթներ իրականացնող ավիաընկերությունների թիվը կդառնա 22
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Քաղաքացիական ավիացիայի և օդային հաղորդակցության ոլորտում «Բաց երկնքի» քաղաքականության որդեգրումից հետո Հայաստանում գնալով աճում է կանոնավոր չվերթներ իրականացնող ավիաընկերությունների թիվը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`տարեսկզբին այդ ընկերությունների թիվը21 էր, այն հավակնում է դառնալ 22` տեղական«Արմենիա» ավիաընկերության մուտքով:
«Բաց երկնքի» քաղաքականության ընդունումից հետո 2015 թվականին 2013-ի համեմատ թռիչքների հաճախականությունն աճել է 3 տոկոսով, ուղևորահոսքը` 11 տոկոսով: 2015-ին քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում 26 պետության իշխանությունների հետ բանակցություններ են վարվել, 14 պետության հետ այս ոլորտում իրավական դաշտն ազատականացվել է: 12 պետության հետ դաշտի ազատականացման և նոր համաձայնագրերի կնքման ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:Փոխադարձաբար օդի 5-րդ ազատության իրավունք է տրամադրվել 6 պետության ավիաընկերությունների Թուրքմենստանից, Քաթարից, Քուվեյթից, Հունաստանից, Լյուքսեմբուրգից և Իսլանդիայից: Շուրջ 30 ավիաընկերությունների հետ էլ տարվել են բանակցություններ:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեցՀՀէկոնոմիկայինախարարությանքաղաքացիական ավիացիայի քաղաքական և տնտեսական կարգավորման վարչության պետ Աննա Չոբանյանը,«Արմենիա» ավիաընկերությունը գրությամբ դիմել է նախարարությանը, որից հետո նրանց է ներկայացվել հավաստագիր ստանալուփաստաթղթերի ցանկը, տեղեկացվել են դիմելու ընթացակարգի մասին: «Չվերթների մեկնարկից առնվազն 20 օր առաջ մենք պետք է ունենանք հայտը` ամբողջական փաստաթղթերով: Այն քննարկվում է Հայտերի քննարկման հարցերով խորհրդի կողմից, որը 15-օրյա ժամկետում ուսումնասիրում է հայտն ու տալիս խորհրդակցական բնույթի եզրակացություն: Այնուհետև ողջ փաթեթով եզրակացությունը ներկայացվում է էկոնոմիկայի նախարարին, նա էլ կայացնում է որոշումը»,-ասաց Աննա Չոբանյանը: Նրա խոսքով` հավաստագիր տալու որոշումից հետո հնգօրյա ժամկետում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության օգնությամբ Էկոնոմիկայի նախարարությունը բոլոր պետություններին, որոնց ուղղությամբ ավիաընկերությունը պատրաստվում է չվերթներ իրականացնել, գրություններ է ուղարկում: «Այսինքն` մենք քսանօրյա ժամկետում պարտավորվում ենք գործընթացն ավարտին հասցնել»,-ավելացրեց Աննա Չոբանյանը:
Նա հաստատեց, որ ընկերությունը հայկական է, ինչը ոչ մի կերպ չի հակասում վարվող«Բաց երկնքի» քաղաքականությանը:«Բաց երկնքի» քաղաքականությունը պետությանը չի սահմանափակում ունենալ տեղական, ազգային փոխադրող: Իհարկե, այդ ավիաընկերությունը պետք է գոյատևի մրցակցային պայմաններում: Դրա համար էլ խորհուրդը քննարկելու է, թե այդ ավիաընկերությունը որքանով է ֆինանսապես կայուն իրականացնելու իր բիզնես պլանով նախատեսված գործողությունները»,-նշեց մեր զրուցակիցը:
Նա նկատեց` ավիացիայի մասին օրենսդրությամբ սահմանված է, որ ընկերությունը կարող է համարվել տեղական, եթե դրա 51 տոկոս և ավելի բաժնետոմսերը պատկանում են ՀՀ քաղաքացիներին կամ Հայաստանի Հանրապետությանը(այս դեպքում ընկերությունը համարվում է պետական): «Տեղական» ու «ազգային» ավիաընկերություններ հասկացությունները տարանջատում են մեզ մոտ, բայց սահմանման իմաստով առանձնապես տարբերություն չկա»,-նշեց Աննա Չոբանյանը:
Մարտի 8-ին «Արմենիա» ավիաընկերությունը տեղեկացրել է, որ պատրաստվում է իրառաջին չվերթն իրականացնել ապրիլի 21-ին` Իսրայել ուղղությամբ։ Ընկերության բաժնետերերից մեկն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ավիաընկերությունը պատրաստվում է 49 դոլարով չվերթեր իրականացնել Երևանից Եվրոպա, ԱՊՀ երկրներ, մասամբ` ասիական պետություններ:

С вхождением на армянский рынок а/к «Армения» в Армении с регулярными рейсами будут летать 22 авиакомпании
С вхождением на армянский рынок а/к «Армения» в Армении с регулярными рейсами
будут летать 22 авиакомпании
С вводом политики «открытого неба» число авиакомпаний, летающих в Армению, неуклонно растет. Как передает «Арменпресс», в начале года их было 21, а с вхождением на армянский рынок а/к «Армения» в Армении с регулярными рейсами будут летать 22 авиакомпании.
С вводом в 2013 году политики «открытого неба» число регулярных рейсов в 2015 году выросло на 3%, пассажиропоток вырос на 11%. В 2015-м году велись переговоры с 26 государствами, с 14-ю из них были достигнуты правовые соглашения, с 12-ю – переговоры в процессе. С  авиакомпаниями 6 стран были взаимно предоставлены 5 степеней свободы: это Туркмения, Катар, Кувейт, Греция, Люксембург и Исландия.
Как сообщила нам начальник управления гражданской авиации Министерства экономики Армении Анна Чобанян, к ним обратилась авиакомпания «Армения», после чего ей был предоставлен список необходимой документации для получения соответствующей лицензии.  «Мы должны иметь весь перечень докумнетации, с указанием рейсов и пр., минимум за 20 дней до начала полетов. В течение 15 дней будет выдано заключение, на основе которого министр экономики вынесет решение»,-сказала Анна Чобанян. По ее словам, в течение 5 дней после выдачи лицензии  Министерство экономики Армении с помощью МИД обратится ко всем странам, куда собирается летать авиакомпания «Армения», т.е., процесс будет завершен в течение 20 дней.
Она подтвердила, что авиакомпания «Армения» - местная, что никоим образом не противоречит политике «открытого неба»;  конечно,  авиакомпания «Армения» должна суметь противостоять конкуренции, поэтому обсуждался вопрос ее финансовой стабильности и реальности представленного бизнес-плана.
По ее словам, авиакомпания «Армения» считается местной, если 51% ее акций принадлежат армянским резидентам или правительству Армении(в этом случае авиакомпания «Армения» будет считаться государственной).  «Понятия «местная» и «национальная» разнятся, однако особого различия в определении нет»,- сказала Анна Чобанян.
8-го марта авиакомпания «Армения» объявила, что готовится летать с 21-го апреля – в направлении Израиля. Один из совладельцев авиакомпании «Армения» ранее заявлял о готовности летать в Европу и старны СНГ, в частности, азиатские, за 49 долларов.