Սպասվող լրահոս. 03.03.2016
Այսօր` մարտի 3-ին, սպասվող լրահոսը բավական հագեցած է: Նախատեսվում են քննարկումներ, հանդիպումներ, նիստեր, ցուցադրություններ և այն: Սկսենք Կառավարությունից: Այսօր գործադրի հերթական նիստն է: Նիստի օրակարգում հարցերի պակաս չի զգացվում: Կառավարությունը կսահմանի օդանավի անձնակազմի անդամների համազգեստի նկարագիրը, կհաստատի հանրապետությունում ռոբոտաշինության նոր խմբակների ստեղծման նախագիծը, մեկ այլ հարցով էլ կսահմանվի հնարավորություն, որ մարտի 1-ից պետությունը կշարունակի գյուղատնտեսական վարկերի սուբսիդավորումը:
Ի՞նչ մակարդակի վրա են Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները, ի՞նչ հեռանկարներ ու մարտահրավերներ կան ՆԱՏՕ-ի վարշավյան գագաթաժողովին ընդառաջ: Այս և այլ հարցերն են շոշափվելու Երևանում անցկացվող սեմինարին: Մասնակիցներն են` Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկին, ՆԱՏՕ-ի Հարավային Կովկասի բաժնի պատասխանատու Շտեֆեն Էլգերսմանը, հայ վերլուծաբաններ, փորձագետներ:
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Այս անգամ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանն է խոսելու էլեկտրոնային ընտրության մեթոդաբանության և այլ առաջնահերթույթների մասին:
Օրվա լրահոսում չի շրջանցվի ձկնարտադրության թեման: «Ձկնարտադրողների և ձկնարտահանողների միության» նախագահ Արթուր Աթոյանը և ձկնաբույծները կխոսեն ձկնաբուծության ոլորտում առկա խնդիրների մասին:
Տնտեսական թեման կշարունակվի, բայց զբոսաշրջային հարցերի շեշտադրմամբ: «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» հկ-ի նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը և «Ռոմէա գայթակղիչ ճանապարհորդությունների ակումբ»-ի տնօրեն Ռուբեն Գրիգորյանը կանդրադառնան Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարներին:
Ո՞ր պատգամավորներն են առավել ակտիվ, իսկ որո՞նք պասիվ, որ պատգամավորներն են ամենից շատ բացակայել: Կհրապարակվեն «Ազգային ժողովի 8-րդ նստաշրջանի «ԱԺ մոնիտորինգ» ծրագրի արդյունքները:
Մարտի 3-ը Գրողների միջազգային օրն է: Հայ գրականության այսօրն ու վաղը. Ժամանակակից գրողներն ու ընթերցողի պահանջարկը: Թեմայի շուրջ իրենց դիտարկումներն են ներկայացնելու գրականագետ Հասմիկ Հակոբյանը, գրող-սցենարիստ Վահրամ Մարտիրոսյանը և գրող-թարգմանիչ Արթուր Մեսրոպյանը:
Մարտի 3-ը նաև լսողության միջազգային օրն է: Ինչպիսի՞ սոցիալական և բարոյական խնդիրների հետ են բախվում լսողության խանգարումներ ունեցող անձինք, ինչ աջակցություն է ցուցաբերում պետությունը: Լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Ավետիսյանը և ժեստերի լեզվի թարգմանիչ Զուբեյդա Մելիքյանը կանդրադառնան խնդիրներին:
Մարտի 3-ը Գրողների, ինչպես նաև լսողության միջազգային օր լինելուց բացի, շուտով Հայաստանում կնշվի, որպես Գործարարության օր: Հրապարակվելու է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահության որոշումը, որով գործարարները դիմելու են ՀՀ կառավարությանը՝ մարտի 3-ը պաշտոնապես ճանաչելու որպես Գործարարության օր։ Որոշումը հրապարակվելու է մեծ բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանցի հիշատակին առաջին անգամ տրվող Սուրբ Պատարագից հետո։
Իսկ ահա Արգավանդի Ս.Սարգիս եկեղեցում Միջինքի առթիվ կազմակերպվում են մի շարք միջոցառումներ՝ այցելություններ, տոնախմբություն, հյուրասիրություն: Արգավանդի Ս.Սարգիս եկեղեցու երիտասարդաց միությունը կնշի Միջինքը հոգևոր հովիվ Տ.Գրիգոր քահանա Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ: Երիտասարդները կպատրաստեն Միջինքի Բաղարջ հաց, որի մեջ կտեղադրվի խաչ: Տեր հայրը երիտասարդների հետ հոգևոր զրույց կունենա Մեծ Պահքի մասին:

Предстоящие новости: 03.03.2016
Государственное информационное агентство «Арменпресс» представляет в эфире Информационного радио все то, о чем вы прочитаете, услышите и увидите в сегодняшней новостной ленте, которая будет достаточно насыщенной – обсуждения, встречи, заседания, показы и пр.
Сегодня, 3-го марта, состоится очередное заседание правительства Армении.в повестке – утверждение летных форм экипажей воздушных лайнеров, новых проектов кружков роботостроения, продолжения программы субсидирования сельского хозяйства с 1-го марта.
На каком уровне находятся отношения Армения-НАТО? Каковы перспективы и какие существуют вызовы? Сегодня, 3-го марта, состоится семинар на тему «Отношения Армения-НАТО: перспективы и вызовы НАТО накануне Варшавского саммита». Участники – посол Польши в Армении Марек Новаковски, ответственный за отдел Южного Кавказа НАТО Штефен Эльгерман, армянские эксперты.
Сегодня, 3-го марта, состоится пресс-конференция депутата НС Армении Гагика Минасяна, посвященная методологии электронных выборов.
Пресс-конференция председателя Союза производителей и экспортеров рыбы Артура Атояна будет посвящена задачам и проблемам отрасли.
Сегодня, 3-го марта, состоится пресс-конференция председателя ОО «Сохранение и развитие армянских кулинарных традиций» Седрака Мамуляна и директора «Клуба привлекательных путешествий Ромеа» Рубена Григоряна, посвященная аспектам развития туризма в Армении.
Состоится обсуждение на тему «Результаты программы Мониторинга НС 8-й сессии Национального Собрания». Станет ясно, насколко активно работают депутаты НС Армении.
3-го марта – Международный день писателей. Сегодня состоится пресс-конференция литературоведа Асмик Акопян, писателя, сценариста Ваграма Мартиросяна и писателя, переводчика Артура Месропяна.
Кроме того, 3-го марта – Международный день слуха. Прблемы людей с нарушениями слухового аппарата будут представлены директором Спецшколы для детей с нарушением слуха Ашотом Аветисяном и сурдопереводчицей Зубейдой Меликян.
Вскоре 3-го марта в Армении будет отмечаться День предпринимателя, будет опубликовано обращение Союза предпринимателей Армении к правительству с предложением учредить этот профессиональный праздник, об этом будет сообщено после того, как завершится Святая литургия в память известного армянского мецената Александра Манташянца.