Սպասվող լրահոս. 26.02.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Խորհրդարանի հերթական քառօրյան ավարտված է: Այսօր` փետրվարի 26-ին, նախատեսված են ճեպազրույցներ: Խմբակցությունները կանդրադառնան նախորդ օրերին խորհրդարանում քննարկված հարցերին, ինչպես նաև ներքաղաքական զարգացումներին: Մանսավորապես, ՀՀԿ-ՀՅԴ համագործակցության համաձայնագրին:
Եվս մեկ համագործակցության համաձայնագիր, բայց այս անգամ ոչ քաղաքական: Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ու ՄԱԿ-ը պատրաստվում են համատեղ աշխատել աղետների և արտակարգ իրավիճակների ժամանակ մարդասիրական օգնության բեռների, մարդասիրական օգնություն իրականացնող անձնակազմի գույքի ներմուծումը, արտահանումը և տարանցումը պարզեցված կարգով կազմակերպելու համար:
Լույս է տեսել հրապարակախոս, արձակագիր Բակուր Կարապետյանի «Սումգայիթյան օրագիր. 1988թ. 27 մարտի- 5 ապրիլի» գրքի անգլերեն  տարբերակը: Բակուր Կարապետյանը սումգայիթյան դեպքերից անմիջապես հետո մեկնել է Սումգայիթ եւ տեղում հավաքել վկայություններ սումգայիթյան դեպքերի մասին: Բոլոր վկայություններն ուղեկցվում են լուսանկարներով եւ տեսանյութերով:
Փորձագիտական, քաղաքական դաշտը քննարկում է ռուս-թուրքական և հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Գագիկ Մինասյանը, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի ցեղասպանության մասնաճյուղի վարիչ Արմեն Մարուքյանը և սոցոլոգ Ռազմիկ Մարտիրոսյանն են խոսելու թեմայի շուրջ: Տարածաշրջանային հարցերից մերձավորարևելյան զարգացումներին անդրադառնալու է արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:
Ներառական մասնագիտական կրթությանն ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության խնդրին են անդրադառնալու միջազգային և պետական կառույցները: Հայտնի է, որ հանրակրթական համակարգում ներառական կրթությունն արդեն իրողություն է, ինչը չենք կարող ասել միջին մասնագիտական և բուհական համակարգի դեպքում: «Սեյվ դը չիլդրեն» կազմակերպությունը պատրաստվում է ներկայացնել ներառական մասնագիտական կրթությանն ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության նոր մոդել:
Այսօր կայանալու է Սասուն Միքայելյանի աջակիցների ժողով: Նախատեսված է ժողովի ընթացքում քննարկել Հրազդան համայնքի ղեկավարի ընտրություններին մասնակցելու հարցը: Քննարկումից հետո մանրամասներ կներկայացվեն լրատվամիջոցներին:
Ինչո՞ւ են շարունակում քանդել հին Երեւանը. մշակութային արժեքների պահպանման խնդիրներն ու Երեւանի քաղաքապետարանի գործողություններին հասարակության արձագանքը: Թեմայի վերաբերյալ իրենց դիտարկումներն են ներկայացնելու ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյանը եւ Սերգեյ  Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը:
ԵԱՏՄ-ի մեկ տարվա գործունեությունն էլ պատրաստվում է ամփոփել փոխադրումներ իրականացնող «Ապավեն» ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանը: Նա անդրադառնալու է նաև տարածաշրջանային տնտեսական զարգացումներին, հայ-իրանական և հայ-ռուսական հարաբերություններում առկա հնարավորություններին:
Մարտի 3-ին «Փախիր կամ ամուսնացիր» ֆիլմի պրեմիերան է: Դրան ընդառաջ լրագրողների հետ են հանդիպելու ֆիլմի գլխավոր դերակատար, պրոդյուսեր Մկրտիչ Արզումանյանը, «Պերսոնա Գրատա» խմբի հիմնադիր, պրոդյուսեր Տիգրան Համբարձումյանը և «Յուքոմ» ընկերության մարքեթինգի և հաղորդակցության տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը:

Предстоящие новости: 26.02.2016
Сегодня, 26-го февраля, состоится брифинг представителей парламентских фракций, на котором представители фракций будут говорить о последних развитиях, в частности, о соглашении о сотрудничестве, подписанном между РПА и АРФД.
Сегодня, 26-го февраля, состоится встреча министра по чрезвычайным ситуациям Армении Армена Ерицяна и постоянного координатора ООН в Армении, постпреда Программы развития ООН Брэдли Бузетто. Готовится подписание еще одного соглашения, на этот раз, не политического.
Сегодня состоится презентация английского перевода книги публициста, прозаика Бакура Карапетяна «Sumgait Diary, 1988,  27 March-05April» («Сумгаитский дневник: 27 марта - 05 апреля 1988 г.»).  Бакур Карапетян побывал в Сумгаите сразу после трагических событий и собрал на месте свидетельства о ней, в том числе, фото- и видео-материалы.
Экспертное сообщество обсуждает российско-турецкие и армяно-турецкие отношения. Сегодня, 26-го февраля, состоится пресс-конференция декана факультета истории ЕГУ Гагика Минасяна, руководителя отделения геноцида Института истории АНА Армена Марукяна и социолога Размика Мартиросяна. Этим же темам будет посвящена пресс-конференция чрезвычайного и полномочного посла Армана Навасардяна.
Сегодня состоится представление модели инклюзивного профильного образования и занятости лиц с инвалидностью. Инклюзивное среднее образование стало уже реальностью, чего нельзя сказать о профессиональном и вузовском образовании. Организация  «Save the children» представит модели инклюзивного профильного образования и занятости лиц с инвалидностью.
Сегодня, 26-го февраля, состоится Собрание сторонников Сасуна Микаеляна, в ходе которого будет обсужден вопрос о принятии участия в выборах мэра Раздана.
Почему продолжают разрушать старый Ереван? Сегодня, 26-го февраля, состоится пресс-конференция архитектора Грачья Погосяна и директора Музея Сергея Параджанова Завена Саркисяна, на которой они будут говорить о проблеме сохранения культурных ценностей.
Пресс-конференция исполнительного директора компании «Апавен» («Опора») Гагика Агаджаняна будет посвящена годовщине работы в условиях членства в ЕАЭС. Будут также затронуты вопросы региональных развитий, возможностям, открывающимся в сфере армяно-иранских и армяно-российских отношений.
3-го марта состоится премьера фильма «Убегай или женись». В связи с этим состоится встреча творческого коллектива фильма с журналистами, в которой примут участие Мкртич Арзуманян, продюсер Тигран Амбарцумян и директор маркетинга и связей компании «Юком» Тигран Сафарян.