Սպասվող լրահոս. 26.02.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Խորհրդարանի հերթական քառօրյան ավարտված է: Այսօր` փետրվարի 26-ին, նախատեսված են ճեպազրույցներ: Խմբակցությունները կանդրադառնան նախորդ օրերին խորհրդարանում քննարկված հարցերին, ինչպես նաև ներքաղաքական զարգացումներին: Մանսավորապես, ՀՀԿ-ՀՅԴ համագործակցության համաձայնագրին:
Եվս մեկ համագործակցության համաձայնագիր, բայց այս անգամ ոչ քաղաքական: Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ու ՄԱԿ-ը պատրաստվում են համատեղ աշխատել աղետների և արտակարգ իրավիճակների ժամանակ մարդասիրական օգնության բեռների, մարդասիրական օգնություն իրականացնող անձնակազմի գույքի ներմուծումը, արտահանումը և տարանցումը պարզեցված կարգով կազմակերպելու համար:
Լույս է տեսել հրապարակախոս, արձակագիր Բակուր Կարապետյանի «Սումգայիթյան օրագիր. 1988թ. 27 մարտի- 5 ապրիլի» գրքի անգլերեն  տարբերակը: Բակուր Կարապետյանը սումգայիթյան դեպքերից անմիջապես հետո մեկնել է Սումգայիթ եւ տեղում հավաքել վկայություններ սումգայիթյան դեպքերի մասին: Բոլոր վկայություններն ուղեկցվում են լուսանկարներով եւ տեսանյութերով:
Փորձագիտական, քաղաքական դաշտը քննարկում է ռուս-թուրքական և հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Գագիկ Մինասյանը, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի ցեղասպանության մասնաճյուղի վարիչ Արմեն Մարուքյանը և սոցոլոգ Ռազմիկ Մարտիրոսյանն են խոսելու թեմայի շուրջ: Տարածաշրջանային հարցերից մերձավորարևելյան զարգացումներին անդրադառնալու է արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:
Ներառական մասնագիտական կրթությանն ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության խնդրին են անդրադառնալու միջազգային և պետական կառույցները: Հայտնի է, որ հանրակրթական համակարգում ներառական կրթությունն արդեն իրողություն է, ինչը չենք կարող ասել միջին մասնագիտական և բուհական համակարգի դեպքում: «Սեյվ դը չիլդրեն» կազմակերպությունը պատրաստվում է ներկայացնել ներառական մասնագիտական կրթությանն ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության նոր մոդել:
Այսօր կայանալու է Սասուն Միքայելյանի աջակիցների ժողով: Նախատեսված է ժողովի ընթացքում քննարկել Հրազդան համայնքի ղեկավարի ընտրություններին մասնակցելու հարցը: Քննարկումից հետո մանրամասներ կներկայացվեն լրատվամիջոցներին:
Ինչո՞ւ են շարունակում քանդել հին Երեւանը. մշակութային արժեքների պահպանման խնդիրներն ու Երեւանի քաղաքապետարանի գործողություններին հասարակության արձագանքը: Թեմայի վերաբերյալ իրենց դիտարկումներն են ներկայացնելու ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյանը եւ Սերգեյ  Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը:
ԵԱՏՄ-ի մեկ տարվա գործունեությունն էլ պատրաստվում է ամփոփել փոխադրումներ իրականացնող «Ապավեն» ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանը: Նա անդրադառնալու է նաև տարածաշրջանային տնտեսական զարգացումներին, հայ-իրանական և հայ-ռուսական հարաբերություններում առկա հնարավորություններին:
Մարտի 3-ին «Փախիր կամ ամուսնացիր» ֆիլմի պրեմիերան է: Դրան ընդառաջ լրագրողների հետ են հանդիպելու ֆիլմի գլխավոր դերակատար, պրոդյուսեր Մկրտիչ Արզումանյանը, «Պերսոնա Գրատա» խմբի հիմնադիր, պրոդյուսեր Տիգրան Համբարձումյանը և «Յուքոմ» ընկերության մարքեթինգի և հաղորդակցության տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը:

Upcoming news for 26.02.2016
YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. “Armenpress” state news agency introduces on the air of Lratvakan.am all that you will read, hear and see on today’s news.
Regular parliamentary 4-day session is over. Briefings are planned for today, on February 26. Factions will touch upon the issues discussed at the National Assembly during the previous days, as well as domestic developments, particularly, the RPA-ARF cooperation.
Another cooperation agreement, but this one non-political. Ministry of Emergency Situations and the UN will cooperate on simplification of organization of exports, imports and transit of humanitarian aid and the equipment of the personnel involved in the humanitarian assistance during disasters and emergency situations.
English version of writer, publicist Bakur Karapetyan’s book “Sumgait dairy: 27 March-5 April, 1988”. Bakur Karapetyan immediately after the Sumgait incidents left for Sumgait and collected testimonies over the incidents on site. All the testimonies are accompanied by photos and videos.
Experts and politicians discuss Russian-Turkish and Armenian-Turkish relations. Dean of the Faculty of History of YSU Edik Minasyan, Head of the Armenian Question and Armenian Genocide History Division of the NAS Institute of History Armen Marukyan and sociologist Razmik Martirosyan will talk about the topic. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Armen Navasardyan will touch upon the situation in the Middle East.
International and state structures will refer to inclusive education and employment issue of disabled people. It is known that inclusive education is already a reality in public schools, which is not the same in case of vocational and university systems.  “Save the children” organization plans to present a new employment model for people with disabilities.
Sasun Mikayelyan will meet with his supporters today. The issue of the election of the head of Hrazdan community is planned to be discussed at the meeting. Details will be introduced to the media after the discussion.
Why does the destruction of old Yerevan continue? Public response to the issue of preservation of cultural values and activities of Yerevan Municipality. Architects Hrach Poghosyan and Director of the Sergey Parajanov Museum Zaven Sargsyan will present their remarks on the issue.
Executive director of "Apaven” company engaged in transportations, Gagik Aghajanian, will summarize the first year of EAEU activities. He will refer to regional economic developments and existing opportunities in Armenian-Iranian and Armenian-Russian relations as well.