Սպասվող լրահոս. 19.02.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Փետրվարի 19-ը Գիրք նվիրելու օրն է: Սպասվող իրադարձություններից պարզ է դառնում, որ լրահոսը մշակութային շնչով է լցվելու: Այսօր Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 12-րդ տոնավաճառի հանդիսավոր բացումն է: Գրքի տոնավաճառում հայաստանյան հրատարակիչները կներկայանան վերջին տարիներին իրենց լավագույն հրատարակություններով:
Գիրք նվիրելու օրը՝ Անդրանիկ Մարգարյանի անվան դպրոցի աշակերտները կհանդիպեն գրող Վահե Արսենի հետ: Նույն օրը գիրք-նվեր է հանձնվելու «Բյուրոկրատ» գրախանութի ֆեյսբուքյան էջում գործող նախագծի մասնակցին, շախմատի դպրոցի սաներին: Մոտ 200 գիրք էլ տրվելու է սահմանամերձ Ոսկեպար գյուղի դպրոցի գրադարանին: Փետրվարի 19-ը Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է, գրախանութ այցելած յուրաքանչյուր երեխա կստանա նվեր Հովհաննես Թումանյանի «Հեքիաթները» աուդիոգրքերից:
Որքանո՞վ են հայերն ընթերցասեր, ո՞ր գրքերն են առավել պահանջված, ինչպե՞ս է գիրքը ազդում մարդու հոգեբանության վրա և ինչպե՞ս է պետք տարիքին համապատասխան գիրք ընտրել: Այս և այլ հարցերին են անդրադառնալու գրականագետ Արքմենիկ Նիկողոսյանը, հոգեբան Լիլիթ Խաչատրյանը և «Անտարես» հրատարակչության տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանը:
Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը, մեծանուն գրողի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի տնօրեն, գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը ամփոփելու է թատրոնի գործունեությունը: Նա ներկայացնելու է թատրոնի առջև ծառացած խնդիրներն ու ապագայում կատարվելիք ծրագրերը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հ.Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի համատեղ` Մայրենիի օրվան ընդառաջ անցկացվում է «Հայոց լեզվի ուսումնասիրության արդի հիմնահարցեր» խորագրով հանրապետական խորհրդակցություն: Մասնակցում են Սփյուռքի նախարարության,Գիտությունների ազգային ակադեմիայի, բուհերի ներկայացուցիչներ:
Ինչպիսի՞ն է միջազգային փորձը տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարեփոխումներում. ապակենտրոնացում և խոշորացում: Համայնքների ֆինանսիստների միավորման նախագահ Վահան Մովսիսյանը, Եվրոպայի խորհրդի ֆինանսական և տարածքային հարցերով փորձագետ Պավել Սվիանևիչը և այլ գործիչներ կանդրադառնան համայնքների խոշորացմանը:
Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության Հայաստանի վարչությունը կազմակերպում է «Սիրիայի համակարտություն. ռուս-թուրքական հարաբերությունների հնարավոր անդրադարձը Հայաստանի վրա» թեմայով խորհրդաժողով: Մասնակցելու են Ռուսաստանի Դաշնության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանության ներկայացուցիչներ, քաղաքագետներ ու տնտեսագետներ:
Համացանցի բացասական ազդեցությունը երեխաների վրա: Ի՞նչ է համացանցային կախվածությունը: Ի՞նչ տեխնիկական ռիսկեր կան: «Ապահով համացանց» ծրագրի համակարգող Նարինե Խաչատրյանը, «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ փոխնախագահ Գրիգորի Սաղյանը և հոգեբան Սամվել Խուդոյանը անդրադառնալու են նշված թեմային:

Предстоящие новости: 19.02.2016
Сегодня, 19-го февраля, день дарения книги. Состоится открытие 12-й ереванской ярмарки детско-юношеской книги. Армянские издатели представят свои лучшие издания последних лет.
В этот день ученики школы имени Андраника Маргаряна встретятся с писателем Ваге Арсеном. Книжный магазин «Бюрократ» организовал вручение книг ученикам шахматной школы. Около 200 книг получат школьники приграничных общин. 19-го февраля - день рождения Ованеса Туманяна, каждый посетивший магазин ребенок получит в подарок аудиокнигу «Сказки» Туманяна.
Пресс-конференция литературоведа Аркменика Никогосяна, психолога Лилит Хачатрян и директора издательства «Антарес» Армена Мартиросяна будет посвящена вопросам воздействия книги на психику человека, как надо выбирать чтение в соответствии с возрастом.
В день рождения Ованеса Туманяна директор Государственного кукольного театра имени О.Туманяна Рубен Бабаян подведет итоги деятельности театра и представит планы на будущее.
Сегодня, 19-го февраля, состоится республиканское совещание на тему «Актуальные вопросы исследования армянского языка», организованное совместно Министерством диаспоры и Институмом языкознания имени Ачаряна.
Брифинг на тему «Междунаордный опыт в реформах системы местного самоуправления: децентрализация и укрупнение» будет посвящен обсуждению указанных вопросов; выступят председатель Объединения финансирования общин Ваан Мовсисян и эксперт Павел Свианевич.
Конференция на тему «Сирийский конфликт: возможное влияние российско-турецких отношений на Армению»  организована партией Социал-демократов Гнчакян; выступят представители посольств РФ и Сириии, политологи и экономисты.
Сегодня, 19-го февраля, состоится пресс-конференция координатора проекта «Безопасный интернет» Нарине Хачатрян, вице-председателя ОО «Интернет сообщество» Григория Сагяна и психолога Самвела Худояна, которые поделятся своими соображениями на указанные темы.