Պաշտոնյան զգալի է համարում ռուբլու արժեզրկման բացասական ազդեցությունը ՌԴ-ից ՀՀ զբոսաշրջային այցերի թվի վրա
Պաշտոնյան զգալի է համարում ռուբլու արժեզրկման բացասական ազդեցությունը  ՌԴ-ից ՀՀ
զբոսաշրջային այցերի թվի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարվա երկրորդ եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում գրանցվել է 1.8 տոկոս աճ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը` հույս հայտնելով, որ երրորդ եռամսյակի և ընդհանուր տարեկան ցուցանիշներն ավելի գոհացնող կլինեն: «Ակնկալիքները լավատեսական են. ձգտում ենք տարեկան ապահովել կառավարության ծրագրով նախատեսված առնվազն հինգ տոկոս աճը: Հուսով ենք` չեն լինի այպիսի ցնցումներ, որոնք բացասական կազդեն զբոսաշրջիկների հոսքի վրա»,- նշեց Ապրեսյանը:
Հայաստան հիմնականում այցելում են Ռուսաստանից, Վրաստանից, Եվրոպական միության երկրներից, Իրանից և ԱՄՆ-ից: Մեխակ Ապրեսյանի փոխանցմամբ` այս տարվա առաջին եռամսյակում արձանագրվել է զբոսաշրջային այցերի նվազում: Երկրորդ եռամսյակում թեև գրանցվել է այցերի աճ, սակայն ոչ այնքան, որքան նախորդ տարիներին` հիմնականում պայմանավորված Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների հոսքի նվազմամբ: «Ռուսական ռուբլու փոխարժեքի նվազումը բացասաբար է անդրադարձել այդ երկրի արտագնա զբոսաշրջության վրա»,- պարզաբանեց Ապրեսյանը:
Զբոսաշրջության վարչությունը համագործակցում է զբոսաշրջության դոնոր հանդիսացող Չինաստանի հետ` այդ երկրից զբոսաշրջիկների հոսքն ավելացնելու ակնկալիքով: «Հնարավորինս արվում է ամեն ինչ, որ Հայաստանը ճանաչելի լինի համաշխարհային շուկայում»,- նշեց վարչության պետը:- «Հայաստան են գալիս  նաև հեռավորարևելյան երկրներից` Ճապոնիայից, Կորեայից, Չինաստանից, ինչպես նաև` Ինդոնեզիայից, Մալայզիայից, լատինաամերիկյան երկրներից: Ճանաչողական այցով մեր երկիր են եկել մոտ 36 օտարերկրյա լրատվամիջոցներ»:
2014 թվականին Հայաստան կատարած զբոսաշրջային այցերի թիվը կազմել է 1 մլն 203 հազար 746, որը 11.3 տոկոսով ավելի է 2013 թվականի ցուցանիշից:

Ruble depreciation negatively impacts tourism flows from Russia to Armenia
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. In the second quarter of this year tourism grew by1.8% compared to the same period of the previous year. “Armenpress” reports that the head of Department of Tourism of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, Mekhak Apresyan, informed journalists about this, hoping that the results of the third quarter and the entire year will be satisfactory.  “We have optimistic expectations. We try to ensure at least the annual 5% growth foreseen by government plan. We hope no shocks will occur that will have a negative impact on tourist flows”, Apresyan mentioned.
Tourists from Russia, Georgia, the European Union, Iran and the USA visit Armenia most of all. Mekhak Apresyan informs that decrease in tourist visits has been recorded in the first quarter of this year. Though the second quarter recorded increase in tourist visits, it was less than the previous years, mainly conditioned by the decrease of tourist flows from Russia. “Rubble depreciation had a negative impact on the outgoing tourism of that country”, Apresyan clarified.
The Department of Tourism cooperates with China to increase tourist flows from that country. “Everything is done to make Armenia recognizable in the world market”, the head of the department mentioned, adding that tourists from countries of Far East, such as Japan, Indonesia, Malaysia, as well as Latin America visit Armenia.
Tourist visits to Armenia made 1 million 203 thousand and 746 in 2014, which is an increase of 11.3% compared to 2013.