Կյանքից հեռացել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի առաջին դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում 77 տարեկանում կյանքից հեռացել է Հայաստանում Միացյալ Նահանգների առաջին արտակարգ և լիազոր դեսպան Հարի Գիլմորը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայն»-ը, հեղինակավոր դիվանագետ Հարի Գիլմորը մինչև կյանքի վերջին օրերը նպաստում էր Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը:
Հարի Գիլմորը Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան էր նշանակվել 1993 թվականին: Ամերիկայի Հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայըն Արդունիի խոսքով` նա Հայաստան էր ժամանել չափազանց բարդ ժամանակաշրջանում: «Հայաստանը նոր էր անկախացել և լուրջ մարտահրավերների առջև էր կանգնած: Շարունակվում էր Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից շրջափակումը, վառելիքի պակաս կար, սնունդ չկար, և դեսպան Գիլմորն ամեն կերպ փորձում էր երաշխավորել, որ հայ ժողովուրդը օգնություն ստանար, ինչի համար մենք նրան միշտ շնորհակալ կլինենք», - նշում է Արդունին:
Երկար տարիներ դիվանագիտական ծառայություն իրականացրած Հարի Գիլմորը բազմաթիվ ճգնաժամեր է կարողացել կարգավորել: 1980-ականների վերջին հենց նա էր Բեռլինի ամերիկյան պարետային ծառայության տեղակալը, երբ փլուզվեց Բեռլինի պատը, և հենց նա էր ապահովում անվտանգությունը, երբ Արևելյան Բեռլինի հազարավոր բնակիչներ քաղաքի արևմտյան կողմն անցան:
ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Արամ Համբարյանը ընդգծում է, որ Գիլմորն այն եզակի դիվանագետներից էր, ով անընդհատ Վաշինգտոնում գտնվող իր ղեկավարների հետ էր կապվում և պահանջում իրեն երաշխավորել, որ Հայաստանը ժամանակին կստանա նախատեսված հումանիտար օգնության հերթական մասը: «Մենք մինչ օրս դեռ օգտվում ենք նրա սկսած գործերի բարիքներից», - ասում է նա:
Մինչ կյանքի վերջին տարիները, երբ արդեն հեռացավ դիվանագիտական պաշտոնից, Հարի Գիլմորը փորձում էր նպաստել Հայաստանի շուրջ խաղաղության հաստատմանը:
Դեսպան Գիլմորը Հայաստանում պաշտոնավարել է 1993թ. մայիսից մինչև 1995թ. հուլիսը: 35-ամյա դիվանագիտական գործունեության ընթացքում դեսպան Գիլմորը նաև աշխատել է Բեռնլինում, Բելգրադում, Մյունխենում, Բուդապեշտում, Մոսկվայում, Անկարայում և մի շարք պատասխանատու պաշտոններ է զբաղեցրել մայրաքաղաք Վաշինգտոնում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից, Դեսպան Գիլմորի հուղարկավորությունը տեղի կունենա մայիսի 9-ին Արլինգտոնում (Վիրջինիա):

First US Ambassador to Armenia dies
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS: The first Ambassador of the United States of America to the Republic of Armenia Harry J. Gilmore of Dumfries, VA, died of a heart attack on April 23, 2015 at the age of 77. Armenpress reports, citing the Voice of America that the authoritative diplomat was contributing to the establishment of peace in the South Caucasus till the end of his life.
He retired in 1997 as a Foreign Service officer after a 36 year career in the United States Foreign Service. The Ambassador Harry J. Gilmore served as a Dean of the Senior Seminar of the Foreign Service Institute from 1996 to 1997 and Dean of Area Studies from 1995 to 1996. Ambassador Gilmore served as a Foreign Service Officer of US. He had a 35 year career in the United States Foreign Service and held a number of senior positions.
He served as the first U.S. Ambassador to the Republic of Armenia from May 1993 to July 1995. He served as a Deputy Commandant for International Affairs of U.S. Army War College from 1991 to 1992 and U.S. Minister and Deputy Commandant of the American Sector, Berlin from 1987 to 1990. Following the reunification of Germany, he served as a Principal Officer of the U.S. Embassy Office, Berlin from 1990 to 1991.
He served as a Deputy Chief of Mission, U.S. Embassy, Belgrade from 1981 to 1985 and Director of the Office of Central European Affairs of U.S. Department of State. His other overseas postings included Munich, Moscow, Budapest and Ankara. His final assignments as a Foreign Service Officer were devoted to the education and training of Foreign Service and other U.S. Government personnel assigned abroad.
He has been a Director of Global Gold Corporation since January 1, 2007. Ambassador Gilmore received a B.A. Degree from the University of Pittsburgh. He did his graduate work in Russian and East European studies at Indiana University and George Washington University.