Կալիֆորնիայի նահանգային խորհուրդ է ներկայացվել 2015-ը Ցեղասպանության 100- րդ տարելիցի ոգեկոչման տարի հռչակելու նախագիծ
Կալիֆորնիայի նահանգային խորհուրդ է ներկայացվել 2015-ը Ցեղասպանության 100-
րդ տարելիցի ոգեկոչման տարի հռչակելու նախագիծ
ՍԱԿՐԱՄԵՆՏՈ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի  խորհրդի անդամներ Ադրին Նազարյանի, Խաչո Աչաջյանի և Սքոթ Ուիլքի  ստեղծած Հայկական օրենսդրական խումբը կառաջնորդի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման արարողությունները:  Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, օրենսդրական խումբը համատեղ բանաձև (AJR 2)  է ներկայացրել նահանգային խորհուրդ, որով 2015 թվականը Կալիֆորնիայում առաջարկվում է հռչակել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման տարի: Փաստաթուղթը նաև կոչ է անում ԱՄՆ Կոնգրեսին և Նախագահին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Կոնգրեսը և Նախագահ Օբաման պետք է պաշտոնապես ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը և երկխոսության մեջ մտնեն Թուրքիայի Հանրապետության հետ, որպեսզի այն վերջնականապես հաշտվի սեփական անցյալի հետ»,- ասել է Ադրին Նազարյանը:
Մեկ միլիոնից ավելի հայկական համայնք ունեցող Կալոֆորնիա նահանգում նախատեսվում են Մեծ եղեռնի 100-ին տարելիցին նվիրված  լայնածավալ արարողություններ: Ապրիլի 20-ին ոգեկոչման արարողություն տեղի կունենա նահնագի Կոնգրեսի մոտ: Մարտի 31-ից օգոստոսի 2-ը Նահանգի թանգարանում ընթացող Հայոց ցեղասպանությանը, հայ ներգաղթյալների և Կալիֆորնիայի հայկական համայնքի պատմությանը նվիրված հատուկ ցուցահանդեսին կներակայացվեն ամերիկահայ մեծանուն գրող Վիլյամ Սարոյանի աշխատանքների մի քանի բնօրինակներ և Մեծ եղեռնի որբերի գործած գորգերը:
Հայերի 1915 թվականի կոտորածների մասին իրազեկվածության բարձրացման նպատակով` Հայկական օրենսդրական խումբը հայտարարել է շարադրությունների թեմատիկ մրցույթ`  ավագ դպրոցի աշակերտների համար: Մրցույթի առաջին երեք տեղերն զբաղեցրած աշակերտները կստանան, համապատասխանաբար, 1000, 500 և 250 դոլարի կրթաթոշակ, իսկ նրանց աշխատանքները կցուցադրվեն Կալիֆորնիայի նահանգայի թանգարանի «Հայկական ճանապարհորդություն» ցուցահանդեսի ժամանակ: Աշխատանքներ են տարվել նաև թանգարանի կատալոգում Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր ընդգրկելու ուղղությամբ:
Եվ վերջապես, Հայկական օրենսդրական խումբը միջնորդություն է ներկայացրել Կալիֆորնիա նահնագի խորհուրդ, որը կոչ է անում արգելել թուրքական պարտատոմսերով կատարվող կենսաթոշակային ներդրումները նահանգում:

Joint resolution on declaring 2015 as year of Armenian Genocide Centennial Commemoration submitted to California State Assembly
SACRAMENTO, 4 APRIL, ARMENPRESS. The Armenian Legislative Caucus established by members of the California State Assembly Adrin Nazarian, Katcho Achadjian and Scott Wilk will lead the ceremonies commemorating the 100thanniversary of the Armenian Genocide. As “Armenpress” reports, the Caucus has submitted a joint resolution (AJR 2) to the California State Assembly by which it is proposed to declare the year 2015 as the year of commemoration of the 100thanniversary of the Armenian Genocide in California.“Congress and President Obama must officially recognize the Armenian Genocide and engage in dialogue with the Republic of Turkey so that it finally comes to grips with its past,”saidAdrin Nazarian.
Large-scale events dedicated to the Armenian Genocide Centennial will be held in the State of California, which has a population of more than one million Armenians. A commemoration ceremony will be held near the California State Congress on April 20. From March 31 to August 2, several originals of great Armenian American writer William Saroyan’s works and the rugs made by orphans of the Armenian Genocide will be showcased at a special exhibition devoted to the Armenian Genocide, Armenian immigrants and the history of the Armenian community of California at the California Museum.