Ղրիմի վերամիավորումից ՌԴ-ի միագումար կորուստները կկազմեն մինչեւ 200 մլրդ դոլար. Կուդրին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի հետ Ղրիմի վերամիավորումից ՌԴ-ի միագումար կորուստները 3-4 տարվա ընթացքում գնահատվում են 150-200 մլրդ դոլար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս կարծիքը մարտի 31-ին հայտնել Է Քաղաքացիական նախաձեռնությունների կոմիտեի ղեկավար, ՌԴ-ի ֆինանսների նախկին նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը, որը ելույթ Է ունեցել ՏԱՍՍ գործակալությունում կազմակերպված «կլոր սեղանի» ժամանակ՝ նվիրված Վլադիմիր Պուտինի՝ Ռուսաստանի նախագահ ընտրվելու 15-ամյակին:
«3-4 տարվա ընթացքում դա կարող Է կազմել 150 միլիարդից մինչեւ 200 մլրդ դոլար,-նշել Է Կուդրինը:-Սրանք միագումար կորուստներն են՝ ուղղակի եւ անուղղակի»:
Ռուսաստանի հետ Ղրիմի վերամիավորումից անուղղակի կորուստների թվում Կուդրինը նշել Է պատժամիջոցները եւ Ռուսաստանի տնտեսության նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխությունը: Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի հետ Ղրիմի վերամիավորումը «մեզ վրա տարեկան կնստի մոտավորապես 6-7 մլրդ դոլար»:

Кудрин: суммарные потери РФ от воссоединения Крыма - $150-200 млрд
Суммарные потери экономики РФ от воссоединения Крыма с Россией в течение 3-4 лет оцениваются в $150-200 млрд. Как передает Арменпресс, такое мнение высказал сегодня глава Комитета гражданских инициатив, бывший министр финансов РФ Алексей Кудрин, выступая на "круглом столе" в ТАСС, посвященном 15-летию избрания Владимира Путина президентом России.
"В течение 3-4 лет это может составлять от $150 до 200 млрд, - отметил Кудрин. - Это суммарно, косвенные и прямые потери".
К косвенным потерям от воссоединения Крыма с Россией Кудрин отнес, в том числе, санкции и изменение отношения к российской экономике. По его словам, воссоединение Крыма с Россией "будет стоит нам примерно в год от $6 до 7 млрд".