Հայաստանը շահագրգիռ է բարեկամ Իրանի հետ հարաբերությունները մշտապես խորացնելու հարցում. Սերժ Սարգսյան
Հայաստանը շահագրգիռ է բարեկամ Իրանի հետ հարաբերությունները մշտապես
խորացնելու հարցում. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը՝ Հանրապետության Նախագահը կարևորել է բարձրաստիճան փոխայցելությունները, որոնք, նրա համոզմամբ, հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգը և համագործակցության զարգացման հեռանկարները քննարկելու լավ հնարավորություն են:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե ջերմությամբ է հիշում 2013 թվականին Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր այցը և Նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ ունեցած հանդիպումն ու պայմանավորվածություները, որոնց իրագործման, ինչպես նաև բարեկամ Իրանի հետ հարաբերությունները մշտապես նորոգելու և խորացնելու հարցում Հայաստանը պատրաստակամ է ու շահագրգիռ:
Արտգործնախարար Զարիֆն ընդգծել է, որ հայ-իրանական հարաբերությունները կարող են աշխարհի համար լավ օրինակ լինել, թե ինչպես մահմեդական և քրիստոնեական երկրները կարող են կողք-կողքի խաղաղ համակեցություն ունենալ: Նա նշել է, որ Իրանը ևս շահագրգիռ է առանց սահմանափակումների բոլոր ոլորտներում զարգացնել բարեկամ և վստահելի գործընկեր Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են տնտեսական համագործակցության հարցերը, և հատկապես նախանշված խոշոր ծրագրերի իրականացման գործում հետևողական աշխատանքը, որը, կողմերի համոզմամբ, զգալիորեն կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների աճին և իր ազդեցությունը կունենա այլ ոլորտներում հարաբերությունների առավել սերտացմանը:
ՀՀ Նախագահը և Իրանի արտգործնախարարն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանի և միջազգային արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին, որոնց դիմակայման և տևական կայունության ու խաղաղության հասնելու համար, նրանց կարծիքով, չափազանց կարևոր է միմյանց աջակցելը

Армения заинтересована в углублении отношений с дружественным Ираном: президент
Президент Армении Серж Саргсян 27 января принял министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, приветствуя гостя и возглавляемую им делегацию, Серж Саргсян отметил важность высокопоставленных взаимные визитов, которые, по мнению главы государства, являются хорошей возможностью для обсуждения повестки армяно-иранских отношений и перспектив развития сотрудничества.
Президент отметил, что с теплотой вспоминает свой визит в Иран в 2013 году, а также встречу и договоренности с президентом Хасаном Роухани. В этом контексте Серж Саргсян заметил, что Армения готова и заинтересована в реализации достигнутых на высоком уровне договоренностей, в развитии и углублении отношений с Ираном.
Глава МИД ИРИ Зариф подчеркнул, что армяно-иранские отношения могут служить хорошим примером для всего мира, как могут мирно сосуществовать исламские и христианские страны. Он отметил, что Иран заинтересован в развитии отношений с дружественным и доверительным партнером – Арменией, во всех сферах без исключения.
В ходе встречи обоюдно была отмечена важность экономического сотрудничества, особенно в плане последовательной реализации намеченных крупных программ, что значительно способствует увеличению объемов торгового оборота и тем самым большему сближению отношений в других сферах.
Президент Армении и глава МИД Ирана коснулись также актуальных региональных и международных проблем и вызовов, для противодействия которым и достижения долгосрочной стабильности и мира важна обоюдная поддержка.