«Բաց դաս»-ի շրջանակում ԱԺ են այցելել Երևանի ակադեմիական ավագ դպրոցի աշակերտները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում սեպտեմբերի 11-ին Ազգային ժողով են այցելել Երևանի ակադեմիական ավագ դպրոցի մի խումբ աշակերտներ և ուսուցիչներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, բաց դասը վարել է Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ով երեխաներին շնորհավորել է նոր ուսումնական տարվա առթիվ՝ մաղթելով նրանց հաջողություններ ուսման ընթացքում:
Ներկայացնելով խորհրդարանի գործունեությունը և կառուցվածքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարևորել է երիտասարդության մասնակցությունը պետության հասարակական եւ քաղաքական կյանքին: Գալուստ Սահակյանը հպարտությամբ է խոսել միջազգային օլիմպիադաներում հայ դպրոցականների նվաճումների մասին՝ նշելով, որ լավ հայ, լավ քաղաքացի դաստիարակելն այսօր նույնպես նվաճում է և կրթության գաղափարախոսության կարևոր բաղադրիչը: Խորհրդարանի ղեկավարը հորդորել է աշակերտներին լավ սովորել և շատ ընթերցել՝ կարևորելով գեղարվեստական գրականության և ընթերցանության դերը հայրենասեր, բարեկիրթ, գրագետ մարդու դաստիարակության գործում:
Այնուհետև ԱԺ նախագահը սիրով պատասխանել է աշակերտների հարցերին, որոնք վերաբերել են դպրոցական ավարտական քննություններին, կրթության բնագավառի բարեփոխումներին, նախամասնագիտական կրթությանը և կրթությունն արտասահմանում շարունակելու հնարավորություններին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ նիստերի դահլիճում լուսանկարվել է ուսուցիչների և աշակերտների հետ:

Open Lesson in National Assembly
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS:On September 11 within the framework of “Open Doors” program a group of pupils and teachers of Yerevan Academic Senior School visited the National Assembly. The Department for Mass Media and Public Relations of the Parliament informed Armenpress that the Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan conducted the open lesson and congratulated the children on the occasion of the new educational year, wishing them success in their education.
Presenting the activity and structure of the parliament, the Speaker of theNational Assembly of the Republic of Armeniahighlighted the participation of the youth in the public and political life of the state. Galust Sahakyan talked with pride about the Armenian schoolchildren’s achievements in the international Olympiads, noting that the upbringing of a good Armenian and a good citizen is also today an achievement and the important component of the ideology of education. The Head of the parliament urged the pupils to study well and read much, highlighting the role of the fiction and reading in the upbringing of patriotic, well-bred and literate man.
Then theNational AssemblySpeaker answered with love the pupils' questions, which related to the school-leaving exams, the reforms in the sphere of education, the pre-professional education and the possibilities of continuing the education abroad.
At the end of the meeting the Speaker of theNational Assembly of the Republic of ArmeniaGalust Sahakyan had been taken photos with the teachers and pupils in theNational AssemblySession Hall.