Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում աճել է 3,4 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը 2014-ի առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 3.4 տոկոսի աճ է գրանցել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ օպերատիվ ամփոփ տվյալները, որոնց համաձայն` հունվար-հունիս ամիսներին գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալն աճել է 1.4, իսկ առևտրի շրջանառության ծավալը` 5.6 տոկոսով:
Նշված ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը մնացել է անփոփոոխ, իսկ դրանց գների ինդեքսը կազմել է 8,7 տոկոս: Շինարարության ծավալն ընթացիկ տարվա առաջին կեսին ավելացել է 0.4 տոկոսով, իսկ ծառայությունների ծավալը` 4 տոկոսով: Սպառողական գների ինդեքսը ևս գրանցել է 4 տոկոսի աճ, իսկ միջին անվանական աշխատավարձն ավելացել է 7.1 տոկոսով:
2014 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին արտաքին առեւտրաշրջանառության աճը կազմել է 1 տոկոս, արտահանմանը` 0.8 տոկոս, իսկ ներմուծմանը` 1.1 տոկոս: Նշված ժամանակահատվածում նկատվել է միայն էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալի կրճատում շուրջ 3.2 տոկոսով:

In first half of year Armenia's economic activity grew by 3.4 percent
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. Armenia's economic activity in the first half of 2014, as compared with the same period of the previous year, recorded a 3.4 percent growth. As reports "Armenpress", the National Statistical Service of the Republic of Armenia published the current operative summary of the data, characterizing the socio-economic situation in Armenia, according to which in January-June gross agricultural output grew by 1.4 percent, the volume of the trade turnover - by 5.6 percent.
During the mentioned period, industrial production volume remained unchanged, while the price index amounted to 8.7 percent. In the first half of this year construction volume grew by 0.4 percent, the volume of services – by 4 percent. Consumer price index recorded a growth of 4 percent, while the average nominal salary rose by 7.1 percent.
In January-June of 2014 foreign trade turnover grew by 1 percent, exports by 0.8 percent and imports by 1.1 percent. During the mentioned period around 3.2 percent reduction only in the volume of electricity production was observed.