Քեսաբն ականազերծում են, Լաթաքիայում գտնվող քեսաբահայերը հավաքում են իրերը տուն վերադառնալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեսաբից բռնի տեղահանված ու Լաթաքիայում բնակություն հաստատած սիրիահայերը ոգևորված են Քեսաբի ազատագրման նորությամբ և պատրաստվում են վերադառնալ իրենց բնակավայր: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: «Ես երեկ խոսել եմ Քեսաբի քաղաքաքապետի` Վազգեն Չափարյանի հետ, նա շատ ոգևորված է, գնացել էին Քեսաբ, իհարկե, որոշակի կորուստներ կան, բայց ընդհանուր առմամբ վիճակն ավելի տանելի է: Հիմա ականազերծում են տարածքը, դրանից հետո, բնականաբար, մերոնք տեղաշարժվելու են ու գնալու իրենց բնակավայրերը: Մեծ ոգևորություն կա, Լաթաքիայում արդեն բոլորը հավաքվում են, իսկ նրանք, ովքեր տեղափոխվել են Այնճար, Բեյրութ կամ Երեւան, իրենք կորոշեն իրենց հաջորդ քայլը: Կարևորն այն է, որ հնարավորությունն արդեն կա, ու նրանք կարող են մեկնել»,-ուրախությամբ փաստեց նախարարը:
Պատասխանելով հարցին, թե որն է լինելու համայն հայության հաջորդ քայլը, ինչպիսի օգնություն պետք է ցուցաբերվի քեսաբահայերին, Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ նախ պետք է գնահատվի իրավիճակը, յուրաքանչյուր ընտանիքն ինչի կարիք ունի, որից ելնելով էլ օգնության բնույթը կորոշովի: «Մենք դիմել ենք մեր հայկական բոլոր համայնքներին, սփյուռքի կառույցներին հնարավոր հանգանակություն անելու համար: Մենք պարտավոր ենք օգնել Քեսաբին, որ այն ամբողջությամբ վերականգնվի, ամրանա, և Կիլիկիայի այդ հատվածն իրոք կարողանա միշտ հայաբնակ լինել»,-եզրափակեց նախարար Հակոբյանը:
Սիրիական բանակը հսկողություն է հաստատել Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա՝ վերականգնելով կայունությունն ու անվտանգությունը` ոչնչացնելով տասնյակ զինյալների: Հունիսի 14-ին բանակը առաջխաղացում է գրացնել Երկու Աղբյուր (Էքիզոլուք, Ան Նաբային) և Գարատուրան բնակավայրերի ուղղությամբ:Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում և Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա հարձակումը սկսվել է մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանի մի քանի կետերից: Գյուղաքաղաքից բնակիչների մեծ մասը տեղափոխվել է առավել ապահով վայրեր, հիմնականում Լաթաքիա, իսկ որոշ ընտանիքներ, այդ թվում` մեծահասակներ, մնացել են իրենց տներում, հետո գերի վերցվել զինյալների կողմից, տարվել Թուրքիայի միակ հայկական` Վաքըֆ գյուղ, սակայն հետագայում նրանք եւս միացել են Լաթաքիայի իրենց հարազատներին:

Кессаб разминируют, кессабские армяне в Латакии собирают вещи, чтобы вернуться в родные места
Депортированные из Кессаба сирийские армяне, временно обосновавшиеся в Латакии, воодушевлены новостью об освобождении Кессаба и собираются вернуться в свои дома. Об этом в беседе с Арменпресс сказала министр диаспоры Армении Грануш Акопян. «Я вчера разговаривала с мэром Кессаба Вазгеном Чапаряном, он очень воодушевлен, они уже побывали в Кессабе, конечно, есть потери, но в целом ситуация терпима. Сейчас там идут работы по разминированию территорий, после чего кессабские армяне смогут, наконец, вернуться в родные места. Царит общий подъем. Все, кто временно обосновался в Латакии, уже собирает свои вещи, чтобы вернуться в Кессаба,а кто в Айнчаре, Бейруте или Ереване, еще подумают о дальнейших  своих планах. Самое важное, что уже есть возможность вернуться в Кессаб», - сказала министр.
Отвечая на вопрос, какие шаги в дальнейшем намерено предпринять армянство, в какой помощи нуждаются армяне Кессаба, Грануш Акопян сказала, что, прежде всего, необходимо оценить ситуацию, нужды каждой семьи и, исходя из этого, определиться в помощи. «Мы обратились ко всем армянским общинам, структурам диаспоры для возможного сбора  пожертвований. Мы готовы помочь Кессабу, чтобы он полностью был восстановлен и чтобы эта часть Киликии оставалась армянонаселенной», - подчеркнула Грануш Акопян.
Сирийская армия установила контроль над городом Кессаб (севернее Латакии), восстановив  его стабильность и безопасность.
14 июня армия провела несколько успешных операций в предместьях Кесаба: армия  продвинулась вперед по направлениям Три Родника (Екизолуг, Ан Набатин) и Гаратуран. Армия взяла под контроль села Самра  и Екиколуг.
Нападение на Кесаб началось  21 марта – с нескольких точек турецкой границы. Атаку осуществили группировки «Джабха ан Нусра» и «Джейш аль Ислам». Большая часть жителей переправилась в более надежные места, в основном, в Латакию. Многие, особенно пожилые и старые кессабцы, остались в городе и были взяты в  плен боевиками: часть их перевезли в единственную  армянскую  деревню Вакиф в Турции, однако, и они в дальнейшем присоединились к своим родным в Латакии.