«Ականատեսը». 107-ամյա Մարիամ Գրիգորյանի մոր գրկում թուրքերը երեխա են սպանել
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված «Ականատեսը» հատուկ նախագծի շրջանակում ներկայացվում են ցեղասպանության ականատես-վերապրողների կյանքի պատմությունները: Նախագծի այս շաբաթվա հերոսուհին` 107-ամյա Մարիամ Գրիգորյանը Հայաստանի տարածքում ցեղասպանության արհավիրքը վերապրած ամենատարեց երկարակյացներից մեկն է, ով ծնվել է Թուրքիայում:
ՎԱՆԱՇԵՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 107-ամյա Մարիամ Գրիգորյանին որդու` արտերկիր աշխատելու նպատակով մեկնելու լուրը խոր վիշտ է պատճառել: Նա պատրաստվում է ճանապարհել որդուն, բայց առատ հոսող արցունքների միջից անցյալը հիշելու մեր առաջարկը չի մերժում: Մարիամը Արարատի մարզի Վանաշեն գյուղի ամենատարեց բնակիչուհին է, ով ծնվել է 1907 թվականին Թուրքիայի Միդյաթ գյուղաքաղաքում: «Հենց այդտեղից է սկսել կոտորածը: Պապիկս Շմավոնը դարձել է «ղաչաղ», ընկել է սարերը, թուրքերին կոտորելու, տատիկիս էլ երեխան գիրկը խփել են:  Տղան գրկին մահացել է, իսկ մյուս երեխաներին ամեն մեկը վերցրել,  տարել է իրենց տուն պահելու, չգիտեմ քրդերն են պահել, թե ուրիշ մարդիկ»,- Մարիամի ընտանիքի պատումը մեզ է ներկայացնում նրա դուստրը` Խաթունը: Նա նախնիների մասին Թուրքիայում տեղի ունեցածը լսել է մորից և ընտանիքում ամենից լավ գիտի, թե շուրջ մեկ դար առաջ ինչն ինչպես է տեղի ունեցել:
Միդյաթը (թուր. Midyat) հին քաղաք է, ներկայումս  Թուրքիայի Մարդին նահանգի Միդյաթ շրջանում, որի մասին առաջին հիշատակությունները տանում են դեպի մ.թ.ա. 8-րդ դար: Այժմ մոտ 50 հազար բնակչություն ունեցող քաղաքում  լավ պահպանված են միջնադարյան կառույցները: Քաղաքի նախկին բնակչության հիմնական մասը քրիստոնյա հայեր և ասորիներ են եղել: Այժմ քաղաքի միայն 100 ընտանիք է դավանում քրիստոնեություն: Մի շարք աղբյուրների համաձայն` այն ամենա ոչ թուրքական քաղաքն է Թուրքիայում,  XVI դարում քաղաքը հայտնվել է Օսմանյան կայսրության կազմում:
Խաթունի խոսքով, իր մորական պապին թուրքերը բռնել են և մի քանի օր ձերբակալած  պահել գոմում: «Անգամ միզել եւ խմեցրել են նրան: Դրանից հետո նա երդվել է, որ Աստծու դեմ մեղավոր է, քանի որ մարդ է սպանել: Պապիկս խմբով շատ թուրք է կոտորել: Ձերբակալությունից հետո վերադառնալով տատիկիս չի գտել, փնտրել է և տեղակացել, որ դանակով հարվածներ են հասցրել դեմքին` ասելով. «այս սիրուն աչքերը պետք է չմնան»»,- հիշում է Խաթունը: Թուրքերը կնոջ դեմքին հավածելուց հետո քար են դրել վրան և գնացել են, սակայն հետո  դիակները շուռ  տալու ժամանակ պարզվել է, որ կինը կենդանի է մնացել: «Դրանից հետո տատս ապրել է, անգամ մեկ երեխա է ունեցել,  բայց թե տատիկս, թե պապիկս, երկար չեն ապրել, երեխաները մնացել են որբ»,- ասում է պատմության հերոսուհու դուստրը:
Մոտ 6 տարեկանում Մարիամն սկսում է ապրել եղբայրների հետ: Նրա եղբայրներից մեկը ծառայել է Ֆրանսիական բանակում: Պատմության հերոսուհին 14 տարեկանում  ամուսնանում է Թուրքիայի Բասորք քաղաքում ծնված Գասպարի հետ, տարիներ անց 1927 թվականին իրենք տեղափոխվում են Սիրիա, ապա 1947 թ. Հայաստան: «Հայրս կարծես մեղքի տակ է ընկած եղել, քանի որ մորս հարազատներից կտրելով բերել է Հայաստան»,- նշում է Խաթունը:
Շուրջ 46 տարի հարազատներին չտեսնելուց հետո ականտեսը Խորհրդային Միության տարիներին մեկնել է Հոլանդիա` քույրերին տեսնելու, մյուս հարազատները տարիքով ավելի մեծ էին և այդ ժամանակ արդեն մահացել էին:
Խաթունի հավաստմամբ` հետաքրքրական է եղել նաև իր հոր, Մարիամի ամուսնու պատմությունը, ում հաջողվել է իր հոր հետ ապաստան գտնել քուրդ ընտանիքում, ապա ընտանիքի հայ հարսի նախազգուշացման շնորհիվ փախչել և փրկվել սպանվելուց: Մարիամի 8 երեխաները, որոնցից 3-ը մահացել են, մեծ գերդաստանի սյուներն են: Տարեց կինը շրջապատված է ընտանիքի բոլոր անդամների, հարսների սիրով և հոգատարությամբ: Անկախ տարիքից` ոտքով կարողանում է գնալ գյուղի մի քանի փողոց այն կողմ բնակվող աղջկա` Խաթունի տուն սուրճ խմելու: Մարիամ Գրիգորյանը Վանաշեն գյուղի` Հայոց  ցեղասպանության միակ ականատեսը չէ: Նրա տան հարևանությամբ է բնակվում 1911 թվականին ծնված Զարո Ղազարյանը, ում հետ հանդիպել մեզ չհաջողվեց, քանի որ տարեց կինն անկողնային վիճակում էր, իսկ ընտանիքի անդամներին նրա պատմության մանրամասները ցավքոք հայտնի չէին:

«Очевидец»: турки убили ребенка на руках матери Мариам Григорян
Спецпроект Арменпресс «Очевидец»» в преддверии 100-летия Геноцида армян представляет истории людей, свидетелей и жертв этого величайшего преступления против человечества начала 20 века. На этой неделе «героиня» нашей истории 107-летняя Мариам Григорян – одна из самых долгожительниц на территории Армении, уроженка Турции, пережившая геноцид.
Предстоящий отъезд сына за рубеж в поисках работы стал настоящим горем для 107-летней Мариам Григорян. Она готовила его в дальнюю дорогу и хотя не могла остановить слез, вызванных предстоящей разлукой, но не отказалась поведать нам о пережитом ею в прошлом. Мариам – одна из самых старых жительниц села Ванашен Араратской области Армении, рожденная в 1907 году в поселке городского типа Мидьят в Турции.
«Именно оттуда и начались погромы. Мой дед Шмавон стал партизаном, подался в горы, чтобы бить турок, а бабушку мою с ребенком на руках убили. Ребенок погиб, остальных детей разобрали по домам, не знаю курды их приютили, или другие люди», - историю семьи Мариам рассказывает нам ее дочь Хатун. О том, что произошло с ними в Турции, она в свое время не раз слышала от матери и лучше всех в этой семье знает о событиях, имевших место почти сто лет назад.
По словам Хатун, дедушку ее матери турки схватили и несколько дней держали в хлеву, всячески издевались над ним. После чего он признался, что виноват перед богом, поскольку сам убил человека. “Мой дед с группой других людей перебил  немало турок. Вернувшись из этого заточения он уже не нашел бабушки, а потом узнал, что турки резали ножами ее лицо,  приговаривая «этих красивых глаз быть не должно”, - продолжает свой печальный рассказ Хатун. Потом турки забросали ее камнями и ушли, а когда эти «трупы» нашли и стали переворачивать, чтобы найти своих, то  оказалось, что жена его осталась жива. «После этого бабушка не только осталась жить, но и родила одного ребенка, но и дед и бабка долго не прожили, так что дети остались сиротами», -  рассказывает дочь 107-летней Мариам Григорян.
В возрасте 6 лет Мариам стала жить вместе со своими братьями (один из них служил во французской армии) , а уже в 14 лет вышла замуж за Гаспара из турецкого города Басорк, в 1927 году семья переехала в Сирию, а в 1947 – в Армению.
«Мой отец все время чувствовал себя виноватым, поскольку привез мать в Армению, оторвав ее, по сути, от ее родных и близких», - говорит Хатун.
Только спустя 46 лет, в годы советской власти, Мариам Григорян, разлученная на все это время с родными, смогла поехать в Голландию и увидеть своих сестер, другие ее родственники к тому времени уже ушли из жизни.
По словам Хатун, интересна и история жизни ее отца –мужа Мариам, которому удалось вместе со своим отцом найти пристанище в курдской семье, а потом, благодаря армянской невестке, предупредившей о грозящей им опасности, удалось бежать и спастись от верной гибели.
У Мариам 8 детей, трое из них умерли. Сегодня Мариам Григорян окружена большой семьей, любовью и заботой. Несмотря на свой более чем преклонный возраст, она по-прежнему на ногах и может сама пройти несколько улиц к дому своей дочери Хатун и выпить там чашечку кофе.
Мариам Григорян не единственный очевидец Геноцида армян в селе Ванашен: по соседству с ней живет Заро Казарян, 1911 года рождения. Правда, встретиться с ней нам не удалось, поскольку она прикована к постели, а члены ее семьи не знают подробностей о ее прошлом.