Հայերն իրենց ներդրումն ունեն Ուկրաինայի զարգացման գործում. ուկրաինացի փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի հայերն առաջին հերթին պատասխանատվության բարձր զգացումով լի քաղաքացիներ են, ովքեր ակտիվորեն մասնակցում են քաղաքական տարբեր գործընթացների: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Քաղաքական վերլուծության եւ կառավարման ուկրաինական ինստիտուտի նախագահ Ռուսլան Բորտնիկն aspekty.net-ի հետ զրույցում նշել է, որ հաճախ հայերը եղել են քաղաքական եւ սոցիալական իրադարձությունների առաջնագծում եւ առանց մտածելու զոհել իրենց կյանքը հանուն երկրի լավ ապագայի:
«Ուկրաինայի հայերը խորապես ինտեգրված են քաղաքական, պետական եւ սոցիալական ոլորտներում, եւ իրենց առավելագույն ներդրում ունեն Ուկրաինայի զարգացման գործում: Այսօր Ուկրաինայի հայերն ավելի քան երբեւէ ինտեգրված են երկրի հասարակությանը եւ կառավարման համակարգին. հենց դա է պատճառը, որ Ուկրաինայի ցանկացած ուրախություն, ուրախություն է Հայաստանի եւ հայ ժողովրիդի համար: Վշտի եւ կորստի թարմ օրինակ է Մայդանում երկու հայ ակտիվիստների մահը»,- ասաց փորձագետը:
Ներկայումս Ուկրաինայում բնակվում է շուրջ 120 հազար հայ, սակայն, ոչ պաշտոնական տվյալներով, հայերն Ուկրաինայում մի քանի անգամ շատ են։  Նրանք բնակվում են հիմնականում Կիևում (40 հազար), Օդեսայում, Խարկովում, Դոնեցկում, Լվովում, Զապորոժյեում, Ղրիմի քաղաքներում և այլուր։ Ուկրաինայում գործում է 23 հայկական եկեղեցի և 2 մատուռ, ամենօրյա և կիրակնօրյա դպրոցներ, հրատարակվում են «Արագած», «Մասսյաց աղավնի» հայկական թերթերը, «Սուրբ Խաչ» հանդեսը։ 2001թ. ստեղծվել է Ուկրաինայի հայերի միությունը:

Armenians have their contribution to development of Ukraine: Ukrainian expert
YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS: The Armenians of Ukraine are first of all citizens full of high sense of responsibility who actively participate in different political processes. Armenpress reports that by the assessment of the Chairman of Political Analysis and Management Ukrainian Institute Ruslan Bortnik the Armenians have frequently been in the frontline of political and social events and have sacrificed their lives for the sake of good future of their country.
“The Armenians of Ukraine are deeply integrated into the political, public and social sectors and have their greatest contribution to the development of Ukraine. Today the Armenians of Ukraine are more than ever integrated into the society of the country and administration system: that is the reason that any joy in Ukraine is joy for Armenia and the Armenian people. A fresh example for sorrow and loss is the death of two Armenian activists in Maydan,” the expert toldaspekty.net.
Currently there are nearly 120 thousand Armenians in Ukraine, however, by the non-official data; Armenians in Ukraine are a few times more. They mostly live in Kiev (40 thousand), Odessa, Kharkov, Donetsk, Lvov, Zaporozhye, Crimean cities and elsewhere.