Հայաստանն ակտիվացնում է գինու արտահանումը չինական շուկա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական գինու նոր խմբաքանակը Չինաստան կարտահանվի դեկտեմբերին: Այդ մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Զարգացման հայկական գործակալության տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը: «Գինու խմբաքանակը կուղարկվի մինչև դեկտեմբերի սկիզբ: Արտահանվելու է մեկ մեքենա (20 տոննա) բեռ»,- ասաց Հարությունյանը: Նա վստահ է, որ Հայաստանում գինեգործությունը զարգացնելու լուրջ հնարավորություններ կան, և նոր շուկան թույլ կտա ընդլայնել արտադրությունը:
Հայաստանում այս տարի հավաքվել է 166.5 հազար տոննա խաղող: Ընթացիկ տարվա ինն ամիսներին մեր երկրում արտադրվել է ավելի քան 4 միլիոն լիտր գինի, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցել է 35.3 տոկոսով: Հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանից արտահանվել է 991 հազար 800 լիտր գինի, որի 90.5 տոկոսը՝ Ռուսաստան, իսկ Չինաստան՝ ընդամենը 39 հազար լիտր: Ամբողջ 2012 թ.-ին ՀՀ-ից ՉԺՀ էր արտահանվել մոտ 4 հազար լիտր գինի: Ընթացիկ տարվա ինն ամիսներին ՀՀ-ից ՉԺՀ է արտահանվել նաև 45.5 հազար լիտր սպիրտային ըմպելիք և 9000  լիտր խմորման ենթարկված այլ ըմպելիք:  Հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի և Չինաստանի ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ցուցանիշը կազմել է 321 միլիոն դոլար:

Армения увеличивает экспортные поставки вин на китайский рынок
Новая партия отечественных вин будет экспортирована в Китай в декабре. Об этом в беседе с Арменпресс сказал директор Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян. «Армянские вина будут отправлены в КНР до начала декабря. Пока это будет одна машина и 20 т груза», - добавил он. Директор ААР уверен в том, что есть серьезный потенциал развития виноделия в Армении и что завоевание нового рынка сбыта даст возможность расширить объемы производства.
В этом году в Армении сбор урожая винограда составил 165,5 тысяч т.
За 9 месяцев 2013 года в стране было произведено более 4 млн л вин: на 35,3% больше соответствующего показателя прошлого года.
В январе-сентябре этого года экспорт армянских вин составил 991 800 л, причем 90,5% этой продукции пришлось на долю России, в Китай было отправлено всего 39 тысяч л.
За весь 2012 год экспорт вин из Армении в КНР составил около 4 тысяч л. За 9 месяцев этого года  Армения экспортировала в Китай также 45,5 тысяч л спиртных напитков и 9000 л других напитков. В январе-сентябре 2013 года общий объем армяно-китайского  товарооборота составил 321 млн долларов.