1919թ.-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է թուրքական դատարանը, իսկ այժմ` թուրք առաջադեմ մտավորականները. ՀՀ Սփյուռքի նախարար
1919թ.-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է թուրքական դատարանը, իսկ
այժմ` թուրք առաջադեմ մտավորականները. ՀՀ Սփյուռքի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սփյուռքում հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Նրանք ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին զոհերի հիշատակը: Հայ լոբբիստները Հայաստանում են` մասնակցելու Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ անցկացվող Հայկական խնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների համաժողովին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին ընդառաջ նախարարությունը կազմակերպել է «հայկական աշխարհի մասնագիտական համաժողովներ»՝ գրողների, լրագրողների, իրավաբանների, միջազգայնագետ- քաղաքագետների մասնակցությամբ: «Այսօր էլ մենք հավաքել ենք հայկական խնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչներին, ում հետ մենք քննարկելու և համակարգելու ենք առաջիկա անելիքները Ցեղասպանության հարյուրամյակին ընդառաջ, և յուրաքանչյուրը պետք է իր տեղն ու դերն ունենա այս պայքարում»,- ասաց նա:
Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ աշխարհասփյուռ հայությունը շարունակում է պայքարը, որպեսզի աշխարհը ճանաչի, դատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը և զբաղվի հետևանքների վերացման գործընթացով: «Գլխավորն այն է, որպեսզի Թուրքիան ճանաչի Ցեղասպանությունը, և մենք շատ ուրախ ենք, որ Թուրքիայում ժողովրդավարացման գործընթացների արդյունքում շատ մտավորականներ, հասարակական ակտիվ գործիչներ արդեն ճանաչում և դատապարտում են Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասաց նա:
Սփյուռքի նախարարի խոսքով՝ որքան աշխարհասփյուռ հայությունը համախմբված լինի և միասնական պայքար մղի, այնքան շուտ Թուրքիան կընկրկի: «Կգա ժամանակ, որ Թուրքիայի քարոզչամեքենան ու կեղծիքներն այլևս ուժ չեն ունենա»,- ասաց Հակոբյանը՝ ընդգծելով, որ հայկական կողմը պետք է օգտագործի այն հանգամանքը, որ 1919թ-ին թուրքական դատարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և դատապարտել երիտթուրքերին:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Թուրքիայի կառավարող ուժերի կողմից կազմակերպվել է Հայոց ցեղասպանությունը, որի արդյունքում մինչև 1923թ-ը  զանգվածային տեղահանության է ենթարկվել և բնաջնջվել Օսմանյան Կայսրության նահանգների, այդ թվում՝ Արևմտյան Հայաստանի, հայ բնակչությունը։ Պայմանականորեն Ցեղասպանության օր է համարվում 1915թ-ի ապրիլի 24-ը, երբ Կոստանդնուպոլսում ձերբակալվել է 600 հայազգի մտավորական։ Մեծ եղեռնին զոհ է գնացել 1.5 միլիոն հայ: 1919թ-ին թուրքական դատարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և մահապատժի դատապարտել կազմակերպիչներին, սակայն հետագայում թուրքական կառավարությունը հետևողական չի եղել երիտթուրք առաջնորդներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում, ովքեր հետագայում սպանվել են հայ վրիժառուների ձեռքով:

В 1919 году Геноцид армян признал турецкий суд, а сейчас прогрессивные турецкие интеллигенты: министр диаспоры
В 1919 году Геноцид армян признал турецкий суд, а сейчас прогрессивные турецкие
интеллигенты: министр диаспоры
Представители армянских лоббистских организаций Диаспоры посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде. Они возложили цветы к памятнику жертвам Геноцида армян и почтили их память минутой молчания. Армянские лоббисты находятся в Армении в связи с участием в проводимом по инициативе министерства диаспоры РА форуме представителей структур, занимающихся пропагандой  Армянского вопроса.
Как сказала в беседе с Арменпресс министр диаспоры Грануш Акопян, в преддверии 100-летия Геноцида  армян министерство организовало «профессиональные комиссии Армянского мира» с участием писателей, журналистов, юристов, международников, политологов. «Сегодня мы собрали представителей тех структур, которые занимаются популяризацией армянских вопросов, с которыми мы обсудим и скоординируем наши планы в преддверии 100-летия. Каждый должен знать свое место и роль в этой борьбе», - сказала она.
Грануш Акопян в этом контексте подчеркнула, что армяне всего мира продолжают борьбу за международное признание и осуждение Геноцида армян с тем, чтобы мир узнал и занялся ликвидацией последствий геноцида. «Главное, чтобы Турция признала Геноцид армян и мы рады, что в результате демократических процессов в этой стране многие турецкие интеллигенты, активные общественные деятели уже признали и осудили Геноцид армян» - сказала министр.
По ее словам, чем более сплоченной будет армянская диаспора, тем скорее «настанет день, когда пропагандистская машина Турции даст сбой». Министр подчеркнула, что армянская сторона должна использовать то обстоятельство, что турецкий суд в 1919 году признал факт Геноцида армян и осудил младотурков.
В годы первой мировой войны правящие круги Турции организовали и осуществили Геноцид армян, в результате которого до 1923 года массовому уничтожению и депортации подверглось армянское население Османской империи, в том числе Западной Армении.
Условно днем Геноцида армян считается 24 апреля 1915 года, когда в Константинополе были арестованы 600 представителей армянской интеллигенции. Жертвами Геноцида  стали 1,5 миллиона армян.
В 1919 году турецкий суд признал факт Геноцида армян и приговорил  его организаторов к смертной казни, однако, в дальнейшем турецкое  правительство не привлекло к ответственности лидеров младотурков, которые спустя какое-то время были убиты армянскими мстителями.