Ռուսաստանը խրախուսում է Եվրասիական ու Մաքսային միություններին Հայաստանի ինտեգրացիոն ձգտումները. Վոլինկին
Ռուսաստանը խրախուսում է Եվրասիական ու Մաքսային միություններին
Հայաստանի
ինտեգրացիոն ձգտումները. Վոլինկին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունները խրախուսում են Հայաստանի կողմից Եվրասիական ու Մաքսային միություններին ինտեգրացիոն ձգտումները: Այդ մասին հունիսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինն՝ անդրադառնալով ՌԴ ղեկավարության դիրքորոշմանն այդ միություններին Հայաստանի ինտեգրվելու հարցում: «Ռուսաստանի ղեկավարությունը կողջուներ Հայաստանի մուտքն այդ կառույցներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Վոլինկինը:
Խոսելով Հայաստանի եւ Ռուսաստանի վարչապետների մայիսի 31-ի հանդիպումից՝ դեսպանը նշեց, որ չի կարող ասել չէ, թե ինչ հուշագրի մասին են կողմերը պայմանավորվել: «Ես չեմ կարող  պատասխանել այդ հարցին, թե ինչ հուշագրի մասին է խոսքը, սակայն կարող եմ ասել, որ միանգամայն ակնառու է, որ գոյություն ունի եւ ընթանում է բանակցային գործընթաց եւ անհրաժեշտ է մի երկրի օրենսդրական դաշտը հարմարեցնել մյուսին: Քննարկվում են բոլոր հարցերը, որոնք կարող են առաջանալ այս կամ այն ձեւաչափով ինտեգրման դեպքում»,- ասաց Վոլինկինը: Դեռ որոշված չէ թե ինչ ձեւաչափով է Հայաստանը միանալու այդ միություներին: «Դա կարող է լինել ասոցացիա, գործընկերություն եւ իհարկե նաեւ անդամակցություն: Դա պահանջում է մանրամասն մշակում: Ես կարծում եմ, որ այդ մասին խոսելը դեռ վաղ է»,- ասաց ՌԴ դեսպանը՝ հավելելով, որ գործընթացի համար ժամանակային շրջանակներ դրված չեն:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մայիսի 31-ին Մինսկում ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել էր, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոյի հետ քննարկել է միությանն ինտեգրվելուն ուղղված հուշագրին առնչվող հարցեր: «Մենք քննարկել ենք նաեւ Մաքային միությանը եւ ինտեգրացիոն գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Հայաստանն, ընդհանուր առմամբ, ցանկանում է դրան մասնակցություն ունենալ: Մեզ համար եւս դա կարեւոր է: Անհրաժեշտ է միայն գտնել համագործակցության պատշաճ ձեւաչափ»,-նշել էր Մեդվեդեւը:

Россия поддерживает стремления Армении интегрироваться в Евразийский и Таможенный союзы: Иван Волынкин
Россия поддерживает стремления Армении интегрироваться в Евразийский и
Таможенный союзы: Иван Волынкин
Власти Российской Федерации поддерживают стремления Армении по интеграции в Евразийский и Таможенный союзы. Об этом на встрече с журналистами 3 июня заявил Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в Армении Иван Волынкин, коснувшись позиции российского руководства относительно интеграции Армении в эти структуры. «Руководство России только приветствовало бы вступление Армении в эти структуры», - подчеркнул, как сообщает Арменпресс, дипломат.
Говоря о встрече премьер-министров Армении и РФ 31 мая, посол отметил, что не может сказать о каком меморандуме договорились стороны. «Я не могу ответить на  вопрос, о каком меморандуме шла речь, однако, могу сказать, что совершенно очевидно, что идут переговоры и есть необходимость «гармонизировать» законодательство одной страны к другому. Обсуждаются все вопросы, которые могут возникнуть в том или ином  формате в случае интеграции», - заметил Волынкин.
Пока неясно, в каком формате Армения может присоединиться к этим союзам. «Это может быть ассоциация, партнерство и, конечно, также членство. Это требует детальной проработки. Думаю, что пока рано говорить об этом», - сказал посол РФ, добавив, что временных ограничений этот процесс не имеет.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян после встречи 31 мая в Минске с премьером РФ Дмитрием Медведевым заявил, что обсудил с председателем Евразийской экономической комиссии Виктором Христенко вопросы, связанные с меморандумом об интеграции в этот союз.
«Мы обсудили также вопрос Таможенного союза и интеграционных процессов. Армения. в целом. хотела бы иметь участие в этом. Для нас это также важно. Необходимо найти подходящий формат сотрудничества», - отметил Медведев.