ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը մտահոգված է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում Չակ Հեյգլի հնարավոր առաջադրմամբ
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը մտահոգված է ԱՄՆ պաշտպանության
նախարարի պաշտոնում Չակ Հեյգլի հնարավոր առաջադրմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը լուրջ մտահոգված է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Չակ Հեյգլի` Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ունեցած դիրքորոշմամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ամերկյան «Commentary» պարբերականը, Վաշինգտոնում մեծ թվով դաշնակիցներ ունեցող Հայ համայնքի դժգոհությունները նախկին սենատոր Չակ Հեյգլի գործունեության նկատմամբ կարող է մտահոգություններ առաջացնել նաև ԱՄՆ Սենատում` վերջինիս պաշտպանոթյան նախարար նշանակվելու հնարավոր քննարկումների ժամանակ:
«Մեզ մտահոգոմ է, որ նախկին սենատոր Հեյգլը հավատում է Թուրքիայի խաբեություններին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Դիրքորոշում, որը շարունակում է ձևավորել Թուրքիայի Հանրապետության ներկայիս քաղաքականությունը Հայաստանի և տարածաշրջանի այլ երկրների նկատմամբ»,- նշել է Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Չակ Հեյգլը շարունակաբար դեմ է արտահայտվել ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը և 1915թ-ի դեպքերը չի որակել «ցեղասպանություն»:
«Հարցն այն է, որ տարածաշրջանը պետք է առաջ շարժվի: Անհրաժեշտ է կայուն խաղաղ հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի, Հայաստանի և տարածաշրջանի մյուս երկրների միջև: Ես վստահ չեմ, որ դեպի անցյալ նայելով կարող ենք խաղաղություն հաստատել»,- նշել էր Հեյգլը:
Հայ դատի հանձնախումբը հակադարձել է սենատորի այս պնդումներին: «Քանի դեռ Էրդողանն ու նրա դաշնակիցները փորձում են խաղաղություն կառուցել Հայոց ցեղասպանության ժխտման վրա, իրենք երբեք հաջողության չեն հասնի: ԱՄՆ և համաշխարհային հանրությունը պետք է օրինակ ծառայեն` դատապարտելով բոլոր ցեղասպանությունները որտեղ և երբ էլ նրանք տեղի ունեցած լինեն»,- հավելել է Համբարյանը:

Комиссия «Ай-Дата» США обеспокоена выдвижением кандидатуры Чака Хэйгела на пост министра обороны США
Комиссия «Ай-Дата» США обеспокоена выдвижением кандидатуры Чака Хэйгела на
пост министра обороны США
Комиссия «Ай-Дата» США серьезно обеспокоена кандидатурой Чака Хэйгела на пост министра обороны США из-за его позиции в вопросе Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на американское издание «Commentary», недовольства армянской общины, имеющей довольно большое количество сторонников в Вашингтоне, в связи с деятельностью экс-сенатора Хэйгела может вызвать обеспокоенность также в Сенате США в ходе обсуждений возможного назначения последнего на пост министра обороны.
«Нас беспокоит то, что экс-сенатора Хэйгел верит лжи Турции о Геноциде армян. В позицию, которую продолжает формировать текущая политика Турции в отношении Армении и других стран региона», - отметил исполнительный директор комиссия «Ай-Дата» США Арам Гамбарян.
Чак Хэйгел продолжительно выражался против признания Соединенными Штатами Геноцида армян и не характеризовал события 1915 года как «геноцид».
«Вопрос в том, что регион должен двигаться вперед. Необходимо утвердить стабильные отношения между Турцией, Арменией и другими странами региона. Я не уверен, что смотря в прошлое, можем утвердить мир», - отметил Хэйгел.
Комиссия «Ай-Дата» США ответила на эти утверждения сенатора. «Пока Эрдоган и его союзники пытаются создавать мир на отрицании Геноцида армян, они никогда не смогут достичь успеха. Общество США и всего мира должно служить примером, осуждая все геноциды, где бы и когда бы они не произошли», - добавил Гамбарян.