ԱԺ-ն մերժեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման վերաբերյալ ընդդիմության հայտարարության նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի օրակարգ չընդգրկվեց «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագծին կողմ քվեարկեց 27, դեմ՝ 51 պատգամավոր։
Նախագիծն ԱԺ լիագումար նիստում ներկայացրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։ Ընդդիմությունը կողմ է, որ լինի սահմանազատում, սակայն, ըստ նրանց, դրա հիմքը պետք է լինեն 1993 թվականից փաստացի գործող սահմանները։
Հաջորդիվ պատգամավորնանդրադարձավ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների կողմիցապրիլի 19-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությանը:
«Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքով, այո, վարչապետին իրավունք է տրվում կազմել խորհրդակցական մարմիններ: Այն մարմնին, որը ղեկավարում է Մհեր Գրիգորյանը, որեւէ մեկն իրավունք չի տվել որոշում կայացնել, թե որտեղով է անցնում սահմանը: Սահմանի ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով, տարածքի ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով: Տարածքը դա այն տեղն է, այն հողն է, որի վրա գործում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը եւ որի վրա Հայաստանն ունի տիտղոս: Հետեւաբար, ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով, այլ ոչ թե խորհրդակցական մարմին հանդիսացող հանձնաժողովի որոշումով»,- ասաց Արթուր Խաչատրյանը:
Ընդդիմության կարծիքով՝ սահմանազատումը պետք է տեղի ունենա միջազգային փաստաթղթերի՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Վիեննայի կոնվենցիայի, Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի հիման վրա՝ որպես ուղենիշ ունենալով ԵԱՀԿ քարտուղարության կողմից մշակած փաստաթուղթը սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ:
Ընդդիմության կարծիքով՝ անհրաժեշտ է խաղաղություն հաստատել, որպեսզի լինի իրական սահմանազատում: Սահմանազատումը եւ սահմանագծումը պետք է լինեն իրար հաջորդող գործողություններ: Սահմանագիծը պետք է ճշգրտվի ամբողջ պարագծով եւ հետո լինի սահմանագծում: «Ինչպես նշեցի, սահմանազատման հիմք պետք է հանդիսանա 1993 թվականի սեպտեմբերի 24-ի դրությամբ սահմանը, եւ նաեւ ճանապարհների ապաշրջափակումը, հաղորդակցության ուղիների նկատմամբ ամբողջական, միաժամանակյա ապաշրջափակումը պետք է լինի ինքնիշխանության պահպանմամբ»,- նշեց Խաչատրյանը։
Հարակից զեկուցող, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը նշեց, որ 1993 թվականի սեպտեմբերի 24-ի դրությամբ սահմանը հիմք ընդունելով՝ Հայաստանը կհրաժարվի իր պետական սահմանից և կվերադառնա ռազմական գործողության տրամաբանության։
«Սա բացարձակապես անընդունելի է և պարունակում է իր մեջ Հայաստանի Հանրապետության համար իրավական, քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական ռիսկեր։ Թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ Հայաստանը ստորագրել են Ալմա-Աթայի հռչակագիրը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին՝ այդպիսով միանալով նորաստեղծ Անկախ պետությունների համագործակցությանը»,- ասաց Կարապետյանը։

Парламент отклонил проект заявления оппозиции о демаркации границы между Арменией и Азербайджаном
В повестку дня Национального собрания не был включен проект заявления «О делимитации и демаркации границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой», подготовленный фракцией Национального собрания «Айастан». Как передает «Арменпресс», за проект проголосовали 27 депутатов, против - 51 депутат.
Проект был представлен депутатом от фракции «Айастан» Артуром Хачатряном. Оппозиция выступает за демаркацию, но, по их мнению, основой для этого должны быть границы, фактически действующие с 1993 года.
Далее депутат коснулся договоренности, достигнутой 19 апреля комиссиями по демаркации границы Армении и Азербайджана.
«Согласно Закону «О структуре и деятельности правительства», премьер-министру предоставлено право формировать совещательные органы. Но, органу, который возглавляет Мгер Григорян, никто не давал права принимать решение о том, где проходит граница. Любое изменение границы должно быть одобрено референдумом, любое изменение территории должно быть одобрено референдумом. Территория - это место, где действует суверенитет Армении и на которую Армения имеет право собственности. Следовательно, любое изменение должно быть одобрено референдумом, а не решением комиссии, являющейся совещательным органом», - сказал Артур Хачатрян.
По мнению оппозиции, делимитация должна проводиться на основе международных документов, таких как Устав ООН, Венская конвенция, Хельсинкский Заключительный акт, с ориентиром на документ о делимитации и демаркации, разработанный секретариатом ОБСЕ.
«Как я уже отмечал, основой для делимитации должна быть граница по состоянию на 24 сентября 1993 года, также и разблокирование дорог, полное, одновременное разблокирование путей сообщения должно осуществляться с соблюдением суверенитета», - отметил Хачатрян.
С ответным докладом выступила депутат от фракции «Гражданский договор» Мария Карапетян отметила, что, приняв за основу границу по состоянию на 24 сентября 1993 года, Армения откажется от своей государственной границы и вернется к логике военных действий.
«Это абсолютно неприемлемо и содержит в себе правовые, политические, дипломатические и военные риски для Республики Армения. И Азербайджан, и Армения подписали Алма-Атинскую декларацию 21 декабря 1991 года, тем самым присоединившись к сотрудничеству новосозданных независимых государств», - заявила Карапетян.