ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի խոստացած աջակցությունը կարող է տնտեսական նոր հնարավորություններ ընձեռել Հայաստանին. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում ապրիլի 5-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպման ընթացքում հայտարարվեց Հայաստանին տնտեսական աջակցության նոր փաթեթ տրամադրելու որոշման մասին: Հայաստանի տնտեսության հետագա զարգացման, արդիականացման, տնտեսական կապերի ձևափոխման և նոր շուկաների յուրացման հարցում այդ աջակցության նշանակության ու նշմարող հնարավորությունների մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է տնտեսագիտության թեկնածու, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագետ, ՀՊՏՀ «Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» ամբիոնի դասախոս Տաթև Վարդանյանի հետ:
-Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս եք գնահատում բրյուսելյան հանդիպման տնտեսական արդյունքները: Ըստ ձեզ, նկատվո՞ւմ է հավաքական Արևմուտքի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը սերտացնելու, դրան նոր որակ և բովանդակություն հաղորդելու միտում:
-Բրյուսելյան հանդիպման ամենալուրջ տնտեսական արդյունքն այս պահին կարող ենք համարել առաջիկա չորս տարիների ընթացքում մեր երկրին համապատասխանաբար 270 մլն եվրոյի և 65 մլն դոլարի աջակցություն տրամադրելու Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների որոշումը: Այդ միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանի տնտեսության ամրապնդմանը և ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակականության ապահովմանը։ Պաշտոնապես հայտարարվել է, որ ԵՄ-ից ստացվելիք աջակցությունը հիմնականում ուղղվելու է Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) կարողությունների զարգացմանն ու ենթակառուցվածքների կատարելագործմանը, ինչը մեր հանրապետությանը հնարավորություն կտա մրցունակ դիրքեր գրավել նոր շուկաներում և բարելավել ինտեգրացիոն կապերը։ Այդ առումով, նման աջակցությունը, անշուշտ, կարելի է դիտարկել որպես տնտեսական համագործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամություն։
-Որքանո՞վ է շոշափելի հայտարարված աջակցությունը և ինչպե՞ս կարող է նպաստել Հայաստանի տնտեսության արդիականացմանն ու զարգացմանը:
-Հարկ է նշել, որ ենթակառուցվածքների թույլ զարգացվածությունը և ՓՄՁ ոլորտի զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրներն ուղղակիորեն անդրադառնում են Հայաստանի տնտեսական ներուժի ամբողջական իրացմանը։ Ներկայում՝ հայտարարության այս մակարդակում, դեռևս դժվար է «թարգմանել», թե ինչ տեսք է ունենալու տրամադրվող աջակցությունը։ Նախորդ տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ ԵՄ ֆինանսական աջակցությունը տրամադրվել է միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ համագործակցության շրջանակներում՝ ներառելով տարբեր ֆինանսական գործիքներ՝ դրամաշնորհներ, վարկեր, երաշխիքներ, դրամաշնորհային բաղադրիչով վարկեր:
ՀՀ-ԵՄ համագործակցության պատմության մեջ առանցքային նշանակություն ունի 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին կողմերի ստորագրած շրջանակային «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը»: Այն ներառում է բոլոր ոլորտները՝ բացառությամբ ազատ առևտրի և պաշտպանության հարցերի:
Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքած ոլորտային (գյուղատնտեսություն, մարդու իրավունքների պաշտպանություն, հանրային ֆինանսների կառավարում, հանրային կառավարման բարեփոխումներ, որակավորման բարելավում՝ ավելի լավ աշխատատեղերի համար և այլն) ու բազմոլորտ ֆինանսավորման համաձայնագրերի շրջանակներում ՀՀ-ին տրամադրվում է բյուջետային աջակցություն՝ տարբեր մասնաբաժիններով: Յուրաքանչյուր մասնաբաժնի համար սահմանված են նախապայմաններ, որոնց իրականացման արդյունքում էլ տրամադրվում են ֆինանսական միջոցները:
Բրյուսելյան վերջին հանդիպման վերաբերյալ առավել առարկայական գնահատականներ տալու հնարավորություն կստեղծվի, երբ հստակեցվեն ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից հատկացվելիք ֆինանսական նոր աջակցության «կանոնները»։
-ԵՄ-ն պատրա՞ստ է բացել իր շուկաները Հայաստանի համար, ու որքանո՞վ է Հայաստանի տնտեսությունը պատրաստ եվրոպական շուկաներին ինտեգրվելուն և այնտեղ հաստատուն նիշ զբաղեցնելուն:
-Թեպետ տարիներ շարունակ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ստեղծվել են տնտեսական համագործակցության ընդլայնման ինստիտուցիոնալ հիմքեր, այդուհանդերձ, ՀՀ արտաքին առևտրի վիճակագրական տվյալները փաստում են, որ տնտեսական կապերը դեռևս ամբողջությամբ իրացված չեն։ Հայաստանի արտահանման կառուցվածքի վերլուծությունը, որը հիմնված է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի ներկայացրած տվյալների վրա, ցույց է տալիս, որ 2014 թվականին մեր երկրի արտաքին առևտրում գերիշխել է արտահանումը դեպի ԵՄ երկրներ (31%), սակայն, 2018 թվականից սկսած, իրավիճակը փոխվել է՝ առաջատար են դարձել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրները, որոնց բաժին է հասել ՀՀ արտահանման 28.5%-ը, այն դեպքում, երբ ԵՄ երկրների մասնաբաժինը նվազելով՝ հասել է 27.6 տոկոսի: 2022 թվականին Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումը կազմել է 46.8%, իսկ միայն Ռուսաստան՝ 45%-ը: Մինչդեռ, նույն թվականին արտահանումը ԵՄ երկրներ եղել է 14%։
Դեպի ԵՄ արտահանման կառուցվածքում առաջատար դիրքեր են զբաղեցրել Գերմանիան, Բելգիան, Նիդերլանդները և Բուլղարիան։ Դիտարկվող ժամանակահատվածում դեպի Գերմանիա մեր արտահանումը միջինում կազմել է 5%: Ամենաբարձր տեսակարար կշիռն արձանագրվել է 2014 թվականին՝ 11%, ամենացածրը՝ 2022 թվականին (2%):
Հիմնվելով ներկայացված վիճակագրական տվյալներին՝ կարող ենք ենթադրել, որ Հայաստանի տնտեսությունը դեռևս չունի որակական և գնային մրցունակության այն բաղադրիչները, որպեսզի կարողանա սպասարկել եվրոպական շուկաները: Մյուս կողմից՝ ցանկացած տնտեսության զարգացման անկյունաքարը փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությունն է, որին աջակցելը, կարողությունները զարգացնելն ու հզորացնելը կարող է երկարաժամկետ կտրվածքով որոշակի հեռանկարներ ստեղծել հայկական ապրանքների համար և նպաստել նրանց դիրքավորմանը եվրոպական շուկաներում։ Կարծում եմ՝ Հայաստանի տնտեսությունը եվրոպական շուկաներին ինտեգրելու համար պահանջվում են լուրջ և համակարգային բարեփոխումներ: Դա առաջին հերթին պետք է նպաստի մեր տնտեսության արտադրողականության բարձրացմանն ու միջազգային մրցունակության խթանմանը։
-Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ինչպե՞ս կարող են անդրադառնալ ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունների վրա:
-Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, պետք է շարունակական ջանքեր գործադրի ԵՄ-ԵԱՏՄ հավասարակշռված համագործակցության պայմաններում եվրաինտեգրման հնարավորությունները չկորցնելու և տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման պատրաստակամություն երաշխավորելու համար։ Իհարկե, աշխարհաքաղաքական ներկայիս իրողություններում այդ խնդիրը որոշակիորեն բարդանում է: Մյուս կողմից, հատկանշական է, որ Եվրոպական ներդրումային բանկի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջոցով ԵՄ-ն միշտ էլ կարևոր ֆինանսական դերակատարում է ունեցել մեր երկրում։ Սակայն, չի կարելի ասել, որ իրականացված ծրագրերը բացառապես հաջողված են: Իհարկե, դրա համար կան նաև օբյեկտիվ պատճառներ, բայց չհաջողված փորձերը հաճախ բացատրվում են նաև գործընթացներում ներգրավված համապատասխան կառույցների կարողությունների ոչ բավարար զարգացվածության մակարդակով։ Այդ առումով ֆինանսական նոր աջակցության ավելի արդյունավետ կիրառման հարցում առանցքային է դառնում գործընթացում ճիշտ և հասցեական որոշումներ կայացնողների առկայությունը։

Обещанная поддержка ЕС и США может предоставить Армении новые экономические возможности: анализ экономиста
5 апреля в Брюсселе в ходе встречи премьер-министра Никола Пашиняна с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и госсекретарем США Энтони Блинкеном было объявлено о решении предоставить Армении новый пакет экономической помощи. О значении и возможностях этой помощи в дальнейшем развитии экономики Армении, ее модернизации, изменении экономических связей и освоении новых рынков корреспондент «Арменпресс» беседовал с кандидатом экономических наук, экспертом исследовательского центра «Амберд», преподавателем кафедры «Международные экономические отношения» АГЭУ Татев Варданян.
- Как Вы оценили бы в целом экономические итоги брюссельской встречи? По Вашему мнению, наблюдается ли тенденция к более тесному сотрудничеству между коллективным Западом и Арменией и приданию ему нового качества и содержания?
- Самым серьезным экономическим результатом брюссельской встречи мы можем считать решение Евросоюза и США предоставить нашей стране поддержку в размере €270 миллионов и $65 миллионов долларов в течение следующих четырех лет. Эти средства будут направлены на укрепление экономики Армении и обеспечение преемственности демократических реформ. Официально объявлено, что поддержка, полученная от ЕС, в основном будет направлена ​​на развитие потенциала малых и средних предприятий (МСП) Армении и улучшение инфраструктуры, что позволит нашей республике занять конкурентные позиции на новых рынках и улучшить интеграционные связи. В этом смысле такую ​​поддержку, безусловно, можно рассматривать как готовность расширять экономическое сотрудничество.
- Насколько будет ощутима заявленная поддержка и как она может способствовать модернизации и развитию экономики Армении?
- Следует отметить, что слабое развитие инфраструктуры и проблемы, препятствующие развитию сектора МСП, напрямую влияют на полную реализацию экономического потенциала Армении. Сейчас на этом этапе объявления еще сложно понять, как будет выглядеть предоставляемая поддержка. Опыт предыдущих лет показывает, что финансовая поддержка ЕС оказывалась в рамках сотрудничества с международными финансовыми институтами, включая различные финансовые инструменты: гранты, кредиты, гарантии, кредиты с грантовой составляющей.
Рамочное Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подписанное сторонами 24 ноября 2017 года, имеет ключевое значение в истории сотрудничества РА-ЕС. Оно охватывает все области, кроме вопросов свободной торговли и обороны.
В рамках отраслевых (сельское хозяйство, защита прав человека, управление государственными финансами, реформы государственного управления, повышение квалификации для более хороших рабочих мест и т.д.) и межотраслевых финансовых соглашений, подписанных между Арменией и Европейским Союзом, бюджетная поддержка предоставляется Армения в различных долях. Для каждой доли установлены свои предварительные условия, в результате реализации которых предоставляются финансовые средства.
Возможность дать более предметные оценки последней брюссельской встрече появится, когда будут уточнены «правила» новой финансовой помощи, которую будут предоставлять США и ЕС.
- Готов ли ЕС открыть свои рынки для Армении и насколько экономика Армении готова интегрироваться в европейские рынки и занять там свою устойчивую нишу?
-Несмотря на то, что на протяжении многих лет между Арменией и ЕС были созданы институциональные основы для расширения экономического сотрудничества, тем не менее, статистические данные внешней торговли РА свидетельствуют о том, что экономические связи еще не полностью реализованы. Анализ структуры экспорта Армении, основанный на данных Статистического комитета Республики Армения, показывает, что в 2014 году во внешней торговле нашей страны доминировал экспорт в страны ЕС (31%). Однако, начиная с 2018 года ситуация изменилась. Лидерами стали страны Евразийского экономического союза - ЕАЭС, на которые пришлось 28,5% экспорта Армении, а доля стран ЕС сократилась и достигла 27,6%. Экспорт Армении в страны ЕАЭС в 2022 году составил 46,8%, лишь в Россию - 45%. В то время как, в том же году экспорт в страны ЕС составил 14%.
Германия, Бельгия, Нидерланды и Болгария заняли лидирующие позиции в структуре экспорта в ЕС. Наш экспорт в Германию за отчетный период составил в среднем 5%. Самая высокая доля зафиксирована в 2014 году -11%, самая низкая - в 2022 году - 2%.
Основываясь на представленных статистических данных, мы можем предположить, что экономике Армении пока не хватает компонентов качественной и ценовой конкурентоспособности, чтобы иметь возможность обслуживать европейские рынки. С другой стороны, краеугольным камнем развития любой экономики является малое и среднее предпринимательство, поддержка которого, развитие и укрепление его возможностей может создать определенные перспективы для армянской продукции в долгосрочной перспективе и способствовать ее позиционированию на европейских рынках. Я думаю, что для интеграции экономики Армении с европейскими рынками необходимы серьезные и системные реформы. Прежде всего, это должно способствовать повышению производительности нашей экономики и повышению международной конкурентоспособности.
- Каким образом договоренности, достигнутые в Брюсселе, смогут повлиять на отношения Армении со странами ЕАЭС?
- Армения, будучи членом ЕАЭС, должна прилагать постоянные усилия, чтобы не потерять возможности европейской интеграции в условиях сбалансированного сотрудничества ЕС-ЕАЭС и гарантировать готовность к дальнейшему развитию экономических отношений. Конечно, в нынешних геополитических реалиях эта проблема несколько усложняется. С другой стороны, примечательно, что посредством Европейского инвестиционного банка и Европейского банка реконструкции и развития ЕС всегда играл важную финансовую роль в нашей стране. Хотя нельзя сказать, что все реализованные проекты были исключительно успешными. Конечно, для этого есть и объективные причины, но неудачные попытки зачастую объясняются и недостаточным развитием возможностей соответствующих структур, участвующих в процессах. В этом смысле наличие лиц, принимающих правильные и адресные решения в этом процессе, станет ключом к более эффективному использованию новой финансовой поддержки.