Իրանի հարավ-արևելքում ահաբեկչական հարձակման հետևանքով զոհված զինծառայողների թիվը հասել է հինգի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իրավապահ ուժերի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հինգ անդամներ են զոհվել երկրի հարավ-արևելքի Սիստան և Բելուջիստանի նահանգի Չաբահար և Ռասկ քաղաքների ռազմական և ոստիկանական օբյեկտների վրա ահաբեկիչների զինված հարձակումների հետևանքով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Իրանի ներքին գործերի փոխնախարար Մաջիդ Միրահմադին։
«Զոհվել են անվտանգության ուժերի հինգ աշխատակիցներ, ևս տասը վիրավորվել են», - ասել է նա:
Փոխնախարարը նաև հայտնել է, որ գործողության ընթացքում ոչնչացվել է ութ ահաբեկիչ, «Ռասկում մի շարք զինյալներ շրջապատված են անվտանգության ուժերի կողմից և շուտով կա՛մ կձերբակալվեն, կա՛մ կոչնչացվեն»։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր անվտանգության ուժերի զոհված երեք աշխատակիցների մասին։
Ներքին գործերի նախարարության ղեկավարի տեղակալի խոսքով՝ Չաբահարում ԻՀՊԿ-ի շտաբի վրա հարձակվելու փորձից հետո զինյալները «ներխուժել են բնակելի շենքերից մեկը և պատանդ վերցրել մի քանի մարդու»։ ԻՀՊԿ զինծառայողները նրանց ազատելու գործողություն են իրականացնում։ Պաշտոնյան հավելել է, որ Ռասկ քաղաքում ոստիկանական բաժանմունքի տարածք ներթափանցման փորձը կանխվել է։
Իրանի իշխանությունների տվյալներով՝ հարձակման պատասխանատվությունն ստանձնել է «Ջեյշ ազ Զոլմ» ահաբեկչական խմբավորումը՝ իսլամիստական մարտական  կազմակերպություն, որը հիմնականում գործում է Իրանի հարավ-արևելքում:
Փետրվարի 23-ին, ըստ Mehr գործակալության տվյալների, Իրանի հատուկ ծառայությունները երկրի հարավ-արևելքում իրականացրած գործողության ընթացքում ոչնչացրել են «Ջեյշ ազ Զոլմ» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ Իսմայիլ Շահ Բախշին և նրա հանցակիցներին:

Число военнослужащих, погибших в результате теракта на юго-востоке Ирана, возросло до пяти
В результате вооруженных нападений террористов на полицейские участки в городах Чабахар и Раск провинции Систан и Белуджистан на юго-востоке страны погибли пять сотрудников правоохранительных органов Ирана и Корпуса стражей исламской революции (КСИР). Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил заместитель министра внутренних дел Ирана Маджид Мирахмади.
«Погибли 5 сотрудников сил безопасности, еще 10 получили ранения», - сказал он.
Заместитель министра также сообщил, что в ходе операции были уничтожены восемь террористов «ряд боевиков в Раске находятся в окружении силовиков и скоро будут либо задержаны, либо уничтожены».
Ранее сообщалось о трех погибших сотрудниках сил безопасности.
По словам заместителя главы МВД, после попытки нападения на штаб КСИР в Чабахаре террористы ворвались в одно из жилых зданий и взяли в заложники нескольких человек. Военнослужащие КСИР проводят операцию по их освобождению. Маджид Мирахмади добавил, что попытка проникновения на территорию полицейского участка в городе Раск была предотвращена.
По данным иранских властей, ответственность за нападение взяла на себя террористическая группировка «Джейш аз-Зольм» - боевая исламистская организация, действующая в основном на юго-востоке Ирана.
23 февраля, по данным агентства Mehr, спецслужбы Ирана в ходе операции на юго-востоке страны уничтожили главаря террористической группировки «Джейш аз-Зольм» Исмаила Шах Бахша и его сообщников.